Antalet visningar av bostäder ökade i Uppsala kommun under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.
Under det tredje kvartalet gick 6 112 personer fördelat på 1 190 bostadsvisningar i Uppsala kommun, att jämföra med 4 260 personer på 904 bostadsvisningar under samma period året innan.
Det motsvarar 5,1 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 4,7. Antalet besökare per visning har ökat med nio procent.
Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Uppsala kommun med 32 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Uppsalatrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Nåntuna ut med störst besöksintresse. Sju visningar lockade 111 besökare under kvartalet, motsvarande 15,9 besökare per visning.
| Område | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Antal visningar | Antal besökare |
|---|---|---|---|---|
| Berthåga | 17,0 | 4,0 | 1 | 17 |
| Nåntuna | 15,9 | 13,4 | 7 | 111 |
| Vilan | 15,9 | 13,4 | 7 | 111 |
| Norby | 14,8 | 6,8 | 12 | 177 |
| Ekeby | 12,8 | 2,2 | 6 | 77 |
| Flogsta / Ekeby | 12,8 | 2,0 | 6 | 77 |
| Valsätra | 11,6 | 5,4 | 15 | 174 |
| Eriksberg | 10,2 | 4,0 | 21 | 215 |
| Sunnersta | 9,6 | 16,8 | 12 | 115 |
| Rasbokil | 8,7 | – | 3 | 26 |
| Ulleråker | 8,5 | 6,6 | 10 | 85 |
| Storvreta | 8,2 | 4,0 | 12 | 98 |
| Almunge | 7,8 | 2,3 | 10 | 78 |
| Årsta | 7,7 | 7,2 | 18 | 139 |
| Herrhagen | 7,1 | 1,8 | 9 | 64 |
| Industristaden | 6,4 | 4,4 | 63 | 404 |
| Stenhagen | 6,3 | 2,1 | 12 | 75 |
| Kungsängen | 6,1 | 4,4 | 69 | 422 |
| Jumkil | 6,0 | – | 1 | 6 |
| Gamla Uppsala | 6,0 | 3,3 | 35 | 209 |
| Nyby | 6,0 | 3,3 | 35 | 209 |
| Vårdsätra | 5,4 | 5,9 | 12 | 65 |
| Fålhagen | 5,3 | 3,6 | 118 | 631 |
| Södra Gottsunda | 5,3 | 5,9 | 10 | 53 |
| Vänge | 5,2 | 6,0 | 5 | 26 |
| Rickomberga | 5,0 | 4,5 | 10 | 50 |
| Kungsgärdet | 4,9 | 5,8 | 22 | 107 |
| Uppsala Centrum | 4,8 | 4,3 | 132 | 636 |
| Lindbacken | 4,8 | 2,3 | 20 | 96 |
| Luthagen | 4,7 | 4,2 | 134 | 634 |
| Norra Luthagen | 4,6 | 4,1 | 147 | 681 |
| Dalby | 4,5 | 2,0 | 6 | 27 |
| Övre Slotts | 4,5 | 8,5 | 4 | 18 |
| Kapellgärdet | 4,4 | 3,7 | 45 | 198 |
| Gottsunda | 4,4 | 4,0 | 14 | 61 |
| Bergsbrunna | 4,2 | 5,3 | 35 | 148 |
| Sävja | 4,2 | 5,3 | 35 | 148 |
| Svartbäcken | 4,2 | 3,7 | 39 | 164 |
| Järlåsa | 4,1 | 6,8 | 7 | 29 |
| Funbo | 4,1 | 7,9 | 12 | 49 |
| Kåbo | 4,0 | 4,4 | 58 | 234 |
| Uppsala Näs | 4,0 | 3,0 | 3 | 12 |
| Kvarngärdet | 4,0 | 3,7 | 94 | 375 |
| Stabby | 4,0 | 3,4 | 28 | 111 |
| Främre Luthagen | 3,9 | 5,8 | 39 | 152 |
| Höganäs | 3,8 | 2,7 | 65 | 247 |
| Främre Svartbäcken | 3,8 | 3,7 | 4 | 15 |
| Börjetull | 3,7 | 2,9 | 25 | 93 |
| Librobäck | 3,7 | 2,9 | 25 | 93 |
| Malma Backe | 3,6 | 6,0 | 5 | 18 |
| Skyttorp | 3,3 | 1,0 | 3 | 10 |
| Tuna Backar | 3,3 | 5,3 | 16 | 53 |
| Sommarro | 3,3 | 3,6 | 7 | 23 |
| Heidenstam | 3,1 | 5,7 | 10 | 31 |
| Gränby | 3,1 | 2,0 | 50 | 154 |
| Gränby Sala-Backe | 3,1 | 3,2 | 135 | 415 |
| Sala Backe | 3,1 | 3,6 | 85 | 261 |
| Kapellgärdsallén | 3,0 | 6,5 | 1 | 3 |
| Rosendal | 3,0 | 4,4 | 14 | 42 |
| Ultuna | 2,8 | 3,3 | 12 | 33 |
| Löten | 2,7 | 3,7 | 25 | 67 |
| Slavsta | 2,5 | 6,2 | 2 | 5 |
| Gunsta | 2,1 | 3,5 | 7 | 15 |
| Fyrislund | 2,0 | – | 1 | 2 |
| Ramsta | 2,0 | – | 3 | 6 |
| Ramstalund | 2,0 | – | 3 | 6 |
| Stavby | 2,0 | 1,0 | 3 | 6 |
| Söderby | 2,0 | – | 3 | 6 |
| Vattholma | 2,0 | 2,0 | 3 | 6 |
| Fullerö | 1,5 | 2,6 | 4 | 6 |
| Ärentuna | 1,5 | 2,0 | 6 | 9 |
| Burvik | 1,3 | 3,0 | 3 | 4 |
| Ling | 1,3 | 2,2 | 3 | 4 |
| Alunda | 1,0 | – | 1 | 1 |
I Uppsala län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 5 766 till 8 010 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med 17 procent.
Området Norby i Uppsala kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 14,8 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).
Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige
Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.
Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.
| Rank | Område | Kommun | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Visningar i år | Besökare i år |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Norby | Uppsala | 14,8 | 6,8 | 12 | 177 |
| 2 | Valsätra | Uppsala | 11,6 | 5,4 | 15 | 174 |
| 3 | Eriksberg | Uppsala | 10,2 | 4,0 | 21 | 215 |
| 4 | Sunnersta | Uppsala | 9,6 | 16,8 | 12 | 115 |
| 5 | Ulleråker | Uppsala | 8,5 | 6,6 | 10 | 85 |
| 6 | Storvreta | Uppsala | 8,2 | 4,0 | 12 | 98 |
| 7 | Almunge | Uppsala | 7,8 | 2,3 | 10 | 78 |
| 8 | Årsta | Uppsala | 7,7 | 7,2 | 18 | 139 |
| 9 | Industristaden | Uppsala | 6,4 | 4,4 | 63 | 404 |
| 10 | Stenhagen | Uppsala | 6,3 | 2,1 | 12 | 75 |


