Ökat tryck på bostadsmarknaden – fler visningar i Sundsvall

Sundsvalls kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder ökade i Sundsvalls kommun under det tredje kvartalet. Antalet besökare per visning var däremot oförändrat.

Under det tredje kvartalet gick 1 842 personer fördelat på 615 bostadsvisningar i Sundsvalls kommun, att jämföra med 1 602 personer på 563 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 3 besökare per visning, vilket är ungefär lika många som under samma period året innan.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Sundsvall med nio procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Sundsvallstrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Kovland ut med störst besöksintresse. 15 visningar lockade 113 besökare under kvartalet, motsvarande 7,5 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Sundsvallstrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Klingsta9,014,019
Kovland7,51,615113
Essvik5,41,0527
Sidsjö4,53,725112
Alliero4,22,3625
Sallyhill3,9–831
Bydalen3,83,3623
Stöde3,81,5623
Bergsåker3,72,61971
Selånger3,71,61971
Österro3,61,81243
Mjösund3,51,0621
Nedansjö3,51,527
Nolby3,52,4828
Kvissleby3,22,52993
Ljustadalen3,01,0618
Södermalm3,03,061183
Lucksta2,83,0411
Sundsbruk2,81,7411
Njurunda2,72,988240
Johannedal2,62,31642
Granloholm2,62,82873
Alnö2,63,057147
Skönsmon2,63,13590
Granlo2,53,43279
Ankarsvik2,42,0922
Matfors2,33,51330
Korsta2,21,91533
Skönsberg2,21,91839
Klockarberget1,81,5611
Bredsand1,82,659
Juniskär1,83,71221
Bosvedjan1,73,11831
Hemmanet1,58,046
Nacksta1,41,31825
Hartungviken1,31,034
Indal1,31,634
Tunadal1,13,078
Pråmviken1,01,011
Vikarbodarna1,01,011

I Västernorrlands län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 3 190 till 3 560 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar 3,2 besökare per visning, vilket är ungefär lika många som under samma period året innan.

Området Kovland i Sundsvalls kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 7,5 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Västernorrland under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1KovlandSundsvall7,51,615113
2SidsjöSundsvall4,53,725112
3SörbergeTimrå4,33,31773
4BergsåkerSundsvall3,72,61971
5SelångerSundsvall3,71,61971
6ÖsterroSundsvall3,61,81243
7SöråkerTimrå3,62,31657
8HärnönHärnösand3,43,3107360
9KvisslebySundsvall3,22,52993
10DomsjöÖrnsköldsvik3,03,01854
Bostadsvisningar i Västernorrland, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Örnsköldsvik4,2543129
Timrå3,426578
Härnösand3,3797238
Ånge3,37623
Sollefteå3,031
Sundsvall3,01 842615
Kramfors2,13416

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.