Ökat tryck på bostadsmarknaden – fler visningar i Örebro kommun

Örebro kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder ökade i Örebro kommun under det tredje kvartalet. Antalet besökare per visning var däremot oförändrat.

Under det tredje kvartalet gick 1 617 personer fördelat på 433 bostadsvisningar i Örebro kommun, att jämföra med 1 328 personer på 385 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 3,7 besökare per visning, vilket är ungefär lika många som under samma period året innan.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Örebro kommun med tolv procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Örebrotrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Brunnsgärdet ut med störst besöksintresse. Fem visningar lockade 66 besökare under kvartalet, motsvarande 13,2 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Örebrotrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Bettorp17,75,0353
Brunnsgärdet13,29,5566
Ervalla12,37,2449
Ringstorp12,0–336
Brickeberg11,05,5111
Hagaby11,0–222
Garphyttan10,021,0220
Alnängarna7,0–17
Adolfsberg6,94,817118
Grenadjärstaden6,0–16
Almby5,21,81473
Marieberg4,67,01779
Nya Hjärsta4,63,3523
Näsby4,51,0418
Lillån4,44,427120
Mosås4,41,5940
Rynninge4,03,5936
Sörby3,94,22390
Västra Oxhagen3,95,3727
Lundby3,82,9519
Vivalla3,82,9519
Hovsta3,62,62487
Karlslund3,52,0414
Vintrosa3,55,0621
Stora Mellösa3,34,6826
Gamla Hjärsta3,02,5515
Klockhammar3,0–39
Lillkyrka3,01,013
Norra Bro3,01,0515
Runnaby3,0–515
Rynningeåsen2,83,0411
Örnsro2,82,7411
Sörbyängen2,63,71846
Nyponlunden2,51,025
Öster2,52,92255
Ekeby Almby2,41,91024
Hampetorp2,31,549
Solhaga2,21,9511
Björkhaga2,09,024
Hjälmarbaden2,02,012
Odensbacken2,01,024
Rosta2,03,0816
Södermalm2,0–24
Ormesta1,92,0917
Väster1,82,51934
Ladugårdsängen1,71,02033
Mellringe1,61,81016
Väster Park1,61,258
Brunnsängen1,01,311
Södra Lindhult1,03,011

I Örebro län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 2 287 till 2 604 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar 3,6 besökare per visning, vilket är ungefär lika många som under samma period året innan.

Området Adolfsberg i Örebro kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 6,9 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Örebro län under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1AdolfsbergÖrebro6,94,817118
2AlmbyÖrebro5,21,81473
3MariebergÖrebro4,67,01779
4LillånÖrebro4,44,427120
5SörbyÖrebro3,94,22390
6HovstaÖrebro3,62,62487
7SörbyängenÖrebro2,63,71846
8ÖsterÖrebro2,52,92255
9Ekeby AlmbyÖrebro2,41,91024
10VästerÖrebro1,82,51934
Bostadsvisningar i Örebro län, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Kumla4,817336
Karlskoga4,511225
Örebro3,71 617433
Ljusnarsberg3,7226
Askersund3,58524
Lekeberg3,511533
Hallsberg3,312036
Lindesberg3,122572
Nora3,09431
Hällefors2,3188
Laxå2,1199
Degerfors2,042

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.