Bostäder: färre visningar i Varberg – men ökat tryck

Varbergs kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder minskade i Varbergs kommun under det tredje kvartalet. Däremot har det kommit fler intressenter till varje visning.

Under det tredje kvartalet gick 1 628 personer fördelat på 267 bostadsvisningar i Varbergs kommun, att jämföra med 1 483 personer på 307 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 6,1 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 4,8. Antalet besökare per visning har ökat med 26 procent.

Antalet bostadsvisningar har under samma period minskat i Varberg med 13 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Varbergstrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Väröbacka ut med störst besöksintresse. Fem visningar lockade 61 besökare under kvartalet, motsvarande 12,2 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Varbergstrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Tångaberg28,03,0128
Karlberg19,0–238
Getterön15,51,0231
Stämmet15,01,0230
Väröbacka12,21,7561
Balgö Brygga11,0–111
Tvååker7,65,018137
Galtabäcks Hamn6,77,0320
Trönningenäs6,53,3426
Kärradal6,02,5424
Trädlyckan5,93,5741
Björkäng5,86,8529
Åskloster5,73,5740
Varberg Centrum5,62,335196
Träslövsläge5,56,11582
Hästhaga5,43,319102
Espevik5,33,4632
Rolfstorp5,34,0316
Breared5,23,41157
Södra Näs5,25,222114
Årnäshalvön4,04,028
Veddige3,86,41764
Apelviken3,15,4928
Löftaskog3,01,81854
Stråvalla3,01,81854
Bua2,89,5411
Göingegården2,57,625
Äckregården2,5–25
Brunnsberg2,02,012
Trönninge1,24,856
Karl Gustav1,03,611

I Hallands län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 6 363 till 7 485 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med sju procent.

Området Hammerö i Kungsbacka kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 9,6 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Halland under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1HammeröKungsbacka9,68,014135
2Åsa VassbäckKungsbacka7,810,31294
3TvååkerVarberg7,65,018137
4OnsalaKungsbacka7,36,956408
5HålabäckKungsbacka7,24,923165
6Vallda SandöKungsbacka6,63,017112
7FjäråsKungsbacka6,53,018117
8FrennarpHalmstad6,312,01276
9SnöstorpHalmstad6,17,71379
10SöndrumHalmstad6,05,444264
Bostadsvisningar i Halland, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Varberg6,11 628267
Kungsbacka5,71 884331
Laholm5,5562103
Halmstad4,72 224475
Falkenberg3,71 011272
Hylte3,317653

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.