Ökat tryck på bostadsmarknaden i Falkenberg

Falkenbergs kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder ökade i Falkenbergs kommun under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.

Under det tredje kvartalet gick 1 011 personer fördelat på 272 bostadsvisningar i Falkenbergs kommun, att jämföra med 572 personer på 223 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 3,7 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 2,6. Antalet besökare per visning har ökat med 45 procent.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Falkenberg med 22 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Falkenbergstrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Fajans ut med störst besöksintresse. Åtta visningar lockade 40 besökare under kvartalet, motsvarande 5 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Falkenbergstrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Heberg18,75,5356
Källsjö13,0–113
Vinberg10,7–332
Slätten9,08,0327
Fajans5,03,4840
Fegen5,0–210
Östra Gärdet4,73,2942
Ullared4,5–29
Glommen4,41,51566
Vessigebro4,03,214
Falkenberg Olofsbo3,91,5935
Gamla Stan3,57,0414
Tröingeberg3,41,52585
Arvidstorp3,31,41240
Skrea Strand3,21,92579
Skrea2,72,4616
Slöinge2,73,038
Herting2,32,11739
Köinge2,03,024
Steninge2,0–12
Västra Gärdet1,91,82038
Falkagård1,82,559
Kristineslätt1,72,3610
Skogstorp1,52,923
Hjortsberg1,42,61217
Näset1,01,533

I Hallands län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 6 363 till 7 485 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med sju procent.

Området Hammerö i Kungsbacka kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 9,6 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Halland under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1HammeröKungsbacka9,68,014135
2Åsa VassbäckKungsbacka7,810,31294
3TvååkerVarberg7,65,018137
4OnsalaKungsbacka7,36,956408
5HålabäckKungsbacka7,24,923165
6Vallda SandöKungsbacka6,63,017112
7FjäråsKungsbacka6,53,018117
8FrennarpHalmstad6,312,01276
9SnöstorpHalmstad6,17,71379
10SöndrumHalmstad6,05,444264
Bostadsvisningar i Halland, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Varberg6,11 628267
Kungsbacka5,71 884331
Laholm5,5562103
Halmstad4,72 224475
Falkenberg3,71 011272
Hylte3,317653

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.