Antalet visningar av bostäder ökade i Falkenbergs kommun under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.
Under det tredje kvartalet gick 1 011 personer fördelat på 272 bostadsvisningar i Falkenbergs kommun, att jämföra med 572 personer på 223 bostadsvisningar under samma period året innan.
Det motsvarar 3,7 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 2,6. Antalet besökare per visning har ökat med 45 procent.
Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Falkenberg med 22 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Falkenbergstrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Fajans ut med störst besöksintresse. Åtta visningar lockade 40 besökare under kvartalet, motsvarande 5 besökare per visning.
| Område | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Antal visningar | Antal besökare |
|---|---|---|---|---|
| Heberg | 18,7 | 5,5 | 3 | 56 |
| Källsjö | 13,0 | – | 1 | 13 |
| Vinberg | 10,7 | – | 3 | 32 |
| Slätten | 9,0 | 8,0 | 3 | 27 |
| Fajans | 5,0 | 3,4 | 8 | 40 |
| Fegen | 5,0 | – | 2 | 10 |
| Östra Gärdet | 4,7 | 3,2 | 9 | 42 |
| Ullared | 4,5 | – | 2 | 9 |
| Glommen | 4,4 | 1,5 | 15 | 66 |
| Vessigebro | 4,0 | 3,2 | 1 | 4 |
| Falkenberg Olofsbo | 3,9 | 1,5 | 9 | 35 |
| Gamla Stan | 3,5 | 7,0 | 4 | 14 |
| Tröingeberg | 3,4 | 1,5 | 25 | 85 |
| Arvidstorp | 3,3 | 1,4 | 12 | 40 |
| Skrea Strand | 3,2 | 1,9 | 25 | 79 |
| Skrea | 2,7 | 2,4 | 6 | 16 |
| Slöinge | 2,7 | 3,0 | 3 | 8 |
| Herting | 2,3 | 2,1 | 17 | 39 |
| Köinge | 2,0 | 3,0 | 2 | 4 |
| Steninge | 2,0 | – | 1 | 2 |
| Västra Gärdet | 1,9 | 1,8 | 20 | 38 |
| Falkagård | 1,8 | 2,5 | 5 | 9 |
| Kristineslätt | 1,7 | 2,3 | 6 | 10 |
| Skogstorp | 1,5 | 2,9 | 2 | 3 |
| Hjortsberg | 1,4 | 2,6 | 12 | 17 |
| Näset | 1,0 | 1,5 | 3 | 3 |
I Hallands län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 6 363 till 7 485 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med sju procent.
Området Hammerö i Kungsbacka kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 9,6 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).
Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige
Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.
Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.
| Rank | Område | Kommun | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Visningar i år | Besökare i år |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Hammerö | Kungsbacka | 9,6 | 8,0 | 14 | 135 |
| 2 | Åsa Vassbäck | Kungsbacka | 7,8 | 10,3 | 12 | 94 |
| 3 | Tvååker | Varberg | 7,6 | 5,0 | 18 | 137 |
| 4 | Onsala | Kungsbacka | 7,3 | 6,9 | 56 | 408 |
| 5 | Hålabäck | Kungsbacka | 7,2 | 4,9 | 23 | 165 |
| 6 | Vallda Sandö | Kungsbacka | 6,6 | 3,0 | 17 | 112 |
| 7 | Fjärås | Kungsbacka | 6,5 | 3,0 | 18 | 117 |
| 8 | Frennarp | Halmstad | 6,3 | 12,0 | 12 | 76 |
| 9 | Snöstorp | Halmstad | 6,1 | 7,7 | 13 | 79 |
| 10 | Söndrum | Halmstad | 6,0 | 5,4 | 44 | 264 |
| Kommun | Besökare per visning | Besökare | Visningar |
|---|---|---|---|
| Varberg | 6,1 | 1 628 | 267 |
| Kungsbacka | 5,7 | 1 884 | 331 |
| Laholm | 5,5 | 562 | 103 |
| Halmstad | 4,7 | 2 224 | 475 |
| Falkenberg | 3,7 | 1 011 | 272 |
| Hylte | 3,3 | 176 | 53 |


