Ökat tryck på bostadsmarknaden i Västerås

Västerås kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder ökade i Västerås kommun under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.

Under det tredje kvartalet gick 3 391 personer fördelat på 623 bostadsvisningar i Västerås kommun, att jämföra med 2 006 personer på 544 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 5,4 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 3,7. Antalet besökare per visning har ökat med 48 procent.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Västerås med 15 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Västeråstrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Erikslund ut med störst besöksintresse. Sex visningar lockade 134 besökare under kvartalet, motsvarande 22,3 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Västeråstrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Erikslund22,318,76134
Hamre17,83,1471
Irsta15,210,0691
Berghamra14,02,0114
Norra Gryta12,84,614179
Önsta11,43,819217
Gryta11,35,327305
Viksäng11,24,1556
Södra Gryta11,08,5888
Hökåsen10,69,5774
Stohagen10,12,913131
Hagaberg9,518,7219
Hemdal9,13,3873
Ekbacken8,04,718
Enhagen¿Ekbacken8,04,718
Munga8,03,7540
Harkie7,71,8646
Önsta Gryta7,63,0538
Dingtuna7,56,8215
Kvicksund7,110,0964
Stallhagen7,02,0428
Örtagården7,09,017
Vetterstorp6,85,0641
Talltorp6,82,51068
Sandgärdet6,72,0640
Gäddeholm6,32,0638
Skultuna6,24,323142
Norra Malmaberg6,05,31378
Östra Hamnen6,03,3954
Nordanby Gärde5,94,7741
Lillåudden5,81,4529
Rytterne5,74,319109
Bäckby5,72,622125
Aroslund5,515,71161
Korsängsgärdet5,51,0211
Odensvi5,53,6844
Rönnby5,42,51475
Skälby5,22,9631
Aseastan5,01,0210
Kristiansborg4,83,826126
Västermalm4,72,222104
Oxbacken4,71,51047
Klockartorpet4,67,0523
Hammarby4,62,7732
Östermalm4,62,21673
Malmaberg4,54,342191
Norra Vallby4,53,31150
Vallby4,53,31150
Lillhamra4,42,8835
Haga4,23,441172
Östra Malmaberg4,13,51978
Billsta4,0–14
Brottberga4,0–14
Vetterslund3,93,61455
Karlsdal3,93,61039
Nordanby3,82,31349
Råby3,72,332118
Djäkneberget3,51,91139
Pettersberg3,43,01654
Gideonsberg3,42,237124
Öster Mälarstrand3,32,6930
Skallberget3,34,31652
Bjurhovda3,12,02268
Brandthovda2,85,3411
Blåsbo2,63,2821
Krumeluren2,61,4513
Jakobsberg2,33,4614
Södra Skiljebo2,32,037
Vega2,32,41330
Barkarö2,05,048
Skiljebo1,92,61835
Krutkällarbacken1,74,3712
Vasastaden1,07,011

I Västmanlands län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 2 569 till 3 949 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med 35 procent.

Området Norra Gryta i Västerås kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 12,8 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Västmanland under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1Norra GrytaVästerås12,84,614179
2ÖnstaVästerås11,43,819217
3GrytaVästerås11,35,327305
4StohagenVästerås10,12,913131
5TalltorpVästerås6,82,51068
6SkultunaVästerås6,24,323142
7Norra MalmabergVästerås6,05,31378
8RytterneVästerås5,74,319109
9BäckbyVästerås5,72,622125
10AroslundVästerås5,515,71161
Bostadsvisningar i Västmanland, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Fagersta10,3313
Västerås5,43 391623
Sala4,716335
Hallstahammar4,616636
Skinnskatteberg4,592
Köping3,48525
Surahammar3,49127
Kungsör1,7106
Arboga1,011
Norberg1,022

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.