Antalet visningar av bostäder ökade i Västerås kommun under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.
Under det tredje kvartalet gick 3 391 personer fördelat på 623 bostadsvisningar i Västerås kommun, att jämföra med 2 006 personer på 544 bostadsvisningar under samma period året innan.
Det motsvarar 5,4 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 3,7. Antalet besökare per visning har ökat med 48 procent.
Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Västerås med 15 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Västeråstrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Erikslund ut med störst besöksintresse. Sex visningar lockade 134 besökare under kvartalet, motsvarande 22,3 besökare per visning.
| Område | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Antal visningar | Antal besökare |
|---|---|---|---|---|
| Erikslund | 22,3 | 18,7 | 6 | 134 |
| Hamre | 17,8 | 3,1 | 4 | 71 |
| Irsta | 15,2 | 10,0 | 6 | 91 |
| Berghamra | 14,0 | 2,0 | 1 | 14 |
| Norra Gryta | 12,8 | 4,6 | 14 | 179 |
| Önsta | 11,4 | 3,8 | 19 | 217 |
| Gryta | 11,3 | 5,3 | 27 | 305 |
| Viksäng | 11,2 | 4,1 | 5 | 56 |
| Södra Gryta | 11,0 | 8,5 | 8 | 88 |
| Hökåsen | 10,6 | 9,5 | 7 | 74 |
| Stohagen | 10,1 | 2,9 | 13 | 131 |
| Hagaberg | 9,5 | 18,7 | 2 | 19 |
| Hemdal | 9,1 | 3,3 | 8 | 73 |
| Ekbacken | 8,0 | 4,7 | 1 | 8 |
| Enhagen¿Ekbacken | 8,0 | 4,7 | 1 | 8 |
| Munga | 8,0 | 3,7 | 5 | 40 |
| Harkie | 7,7 | 1,8 | 6 | 46 |
| Önsta Gryta | 7,6 | 3,0 | 5 | 38 |
| Dingtuna | 7,5 | 6,8 | 2 | 15 |
| Kvicksund | 7,1 | 10,0 | 9 | 64 |
| Stallhagen | 7,0 | 2,0 | 4 | 28 |
| Örtagården | 7,0 | 9,0 | 1 | 7 |
| Vetterstorp | 6,8 | 5,0 | 6 | 41 |
| Talltorp | 6,8 | 2,5 | 10 | 68 |
| Sandgärdet | 6,7 | 2,0 | 6 | 40 |
| Gäddeholm | 6,3 | 2,0 | 6 | 38 |
| Skultuna | 6,2 | 4,3 | 23 | 142 |
| Norra Malmaberg | 6,0 | 5,3 | 13 | 78 |
| Östra Hamnen | 6,0 | 3,3 | 9 | 54 |
| Nordanby Gärde | 5,9 | 4,7 | 7 | 41 |
| Lillåudden | 5,8 | 1,4 | 5 | 29 |
| Rytterne | 5,7 | 4,3 | 19 | 109 |
| Bäckby | 5,7 | 2,6 | 22 | 125 |
| Aroslund | 5,5 | 15,7 | 11 | 61 |
| Korsängsgärdet | 5,5 | 1,0 | 2 | 11 |
| Odensvi | 5,5 | 3,6 | 8 | 44 |
| Rönnby | 5,4 | 2,5 | 14 | 75 |
| Skälby | 5,2 | 2,9 | 6 | 31 |
| Aseastan | 5,0 | 1,0 | 2 | 10 |
| Kristiansborg | 4,8 | 3,8 | 26 | 126 |
| Västermalm | 4,7 | 2,2 | 22 | 104 |
| Oxbacken | 4,7 | 1,5 | 10 | 47 |
| Klockartorpet | 4,6 | 7,0 | 5 | 23 |
| Hammarby | 4,6 | 2,7 | 7 | 32 |
| Östermalm | 4,6 | 2,2 | 16 | 73 |
| Malmaberg | 4,5 | 4,3 | 42 | 191 |
| Norra Vallby | 4,5 | 3,3 | 11 | 50 |
| Vallby | 4,5 | 3,3 | 11 | 50 |
| Lillhamra | 4,4 | 2,8 | 8 | 35 |
| Haga | 4,2 | 3,4 | 41 | 172 |
| Östra Malmaberg | 4,1 | 3,5 | 19 | 78 |
| Billsta | 4,0 | – | 1 | 4 |
| Brottberga | 4,0 | – | 1 | 4 |
| Vetterslund | 3,9 | 3,6 | 14 | 55 |
| Karlsdal | 3,9 | 3,6 | 10 | 39 |
| Nordanby | 3,8 | 2,3 | 13 | 49 |
| Råby | 3,7 | 2,3 | 32 | 118 |
| Djäkneberget | 3,5 | 1,9 | 11 | 39 |
| Pettersberg | 3,4 | 3,0 | 16 | 54 |
| Gideonsberg | 3,4 | 2,2 | 37 | 124 |
| Öster Mälarstrand | 3,3 | 2,6 | 9 | 30 |
| Skallberget | 3,3 | 4,3 | 16 | 52 |
| Bjurhovda | 3,1 | 2,0 | 22 | 68 |
| Brandthovda | 2,8 | 5,3 | 4 | 11 |
| Blåsbo | 2,6 | 3,2 | 8 | 21 |
| Krumeluren | 2,6 | 1,4 | 5 | 13 |
| Jakobsberg | 2,3 | 3,4 | 6 | 14 |
| Södra Skiljebo | 2,3 | 2,0 | 3 | 7 |
| Vega | 2,3 | 2,4 | 13 | 30 |
| Barkarö | 2,0 | 5,0 | 4 | 8 |
| Skiljebo | 1,9 | 2,6 | 18 | 35 |
| Krutkällarbacken | 1,7 | 4,3 | 7 | 12 |
| Vasastaden | 1,0 | 7,0 | 1 | 1 |
I Västmanlands län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 2 569 till 3 949 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med 35 procent.
Området Norra Gryta i Västerås kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 12,8 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).
Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige
Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.
Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.
| Rank | Område | Kommun | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Visningar i år | Besökare i år |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Norra Gryta | Västerås | 12,8 | 4,6 | 14 | 179 |
| 2 | Önsta | Västerås | 11,4 | 3,8 | 19 | 217 |
| 3 | Gryta | Västerås | 11,3 | 5,3 | 27 | 305 |
| 4 | Stohagen | Västerås | 10,1 | 2,9 | 13 | 131 |
| 5 | Talltorp | Västerås | 6,8 | 2,5 | 10 | 68 |
| 6 | Skultuna | Västerås | 6,2 | 4,3 | 23 | 142 |
| 7 | Norra Malmaberg | Västerås | 6,0 | 5,3 | 13 | 78 |
| 8 | Rytterne | Västerås | 5,7 | 4,3 | 19 | 109 |
| 9 | Bäckby | Västerås | 5,7 | 2,6 | 22 | 125 |
| 10 | Aroslund | Västerås | 5,5 | 15,7 | 11 | 61 |
| Kommun | Besökare per visning | Besökare | Visningar |
|---|---|---|---|
| Fagersta | 10,3 | 31 | 3 |
| Västerås | 5,4 | 3 391 | 623 |
| Sala | 4,7 | 163 | 35 |
| Hallstahammar | 4,6 | 166 | 36 |
| Skinnskatteberg | 4,5 | 9 | 2 |
| Köping | 3,4 | 85 | 25 |
| Surahammar | 3,4 | 91 | 27 |
| Kungsör | 1,7 | 10 | 6 |
| Arboga | 1,0 | 1 | 1 |
| Norberg | 1,0 | 2 | 2 |


