Ökat tryck på bostadsmarknaden i Malmö

Malmö kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder ökade i Malmö kommun under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.

Under det tredje kvartalet gick 12 204 personer fördelat på 2 270 bostadsvisningar i Malmö kommun, att jämföra med 9 123 personer på 1 992 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 5,4 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 4,6. Antalet besökare per visning har ökat med 17 procent.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Malmö med 14 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Malmötrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Djupadal ut med störst besöksintresse. 13 visningar lockade 255 besökare under kvartalet, motsvarande 19,6 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Malmötrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Rosenvång28,019,7384
Ulricedal26,0–126
Toftanäs21,0–121
Djupadal19,624,913255
Bulltofta18,05,0118
Jägersro Villastad16,21,4697
Riseberga15,63,6578
Nya Bellevue15,313,08122
Strandhem13,42,3567
Hyllieby11,73,4335
Eriksfält11,015,3111
Videdal10,53,6884
Gamla Väster10,24,914143
Fridhem10,24,6661
Vintrie9,913,0989
Kroksbäck9,85,8988
Oxie Kyrkby9,45,741384
Gullvik9,04,1545
Bellevue Sjösida8,96,120177
Oxie8,86,464563
Gamla Limhamn8,87,152457
Södra Sallerup8,73,012104
Hästhagen8,25,136296
Rörsjöstaden8,23,347384
Bunkeflostrand8,13,367543
Davidshall7,85,619149
Sibbarp7,83,719148
Södra Rosengård7,53,61182
Slussen7,36,724176
Ribersborg7,36,0103753
Lugnet7,35,429212
Annetorp7,36,132232
Limhamn7,16,82771 956
Solbacken7,14,118127
Käglinge7,06,3749
Rostorp7,02,7535
Vita Höja7,0–17
Rönneholm7,06,872503
Tygelsjö6,83,316109
Gamla Staden6,75,851344
Slottsstaden6,66,31541 010
Drottningtorget6,55,61598
Strandhem6,55,83842 508
Mellanheden6,53,2639
Västra Kattarp6,44,71064
Erikslust6,34,832201
Västra Malmö6,25,55793 605
Fågelbacken6,24,764395
Kulladal6,13,032195
Öster5,94,594551
Klagshamn5,86,11587
Husie5,84,4100576
Dockan5,63,847261
Östra Malmö5,54,23511 916
Kirseberg5,32,682434
Möllevången5,23,956290
Dammfri5,14,873374
Malmö Centrum/Hamnen5,14,31 1675 960
Rådmansvången5,14,332162
Elinelunds sommarstad5,0–525
Johanneslust5,0–210
Brantevik4,92,41049
Pildammarna4,94,3120585
Borgmästaregården4,84,51467
Lindeborg4,73,833154
Malmö Live4,63,11464
Sankt Knut4,64,844201
Västra Hamnen4,63,8201917
Västra Sorgenfri4,54,445203
Segevång4,51,624108
Pildammsparken4,44,842184
Kalkbrottet4,44,21461
Värnhem4,33,295409
Östra Sorgenfri4,32,688376
Hyllie4,23,5184769
Nobeltorget4,23,1155647
Västervång4,26,7625
Nobel4,12,9187771
Sorgenfri4,13,0196804
Kvarnby4,03,028
Triangeln4,04,41560
Södra Malmö4,03,32651 055
Fosiedal3,91,41455
Dalaplan3,93,327105
Östervärn3,83,632123
Gyllins Trädgård3,71,61141
Södervärn3,74,42282
Lorensborg3,63,434123
Almvik3,63,367242
Holma3,51,51759
Fosie3,53,3221765
Katrinelund3,32,51963
Sofielund3,23,263202
Gröndal3,21,8516
Höja3,22,11032
Norra Sofielund3,13,242131
Jägershill3,0–26
Limhamn-Ön3,04,22369
Ön3,04,22369
Söderkulla3,02,575222
Annelund2,92,443126
Virentofta2,93,5926
Nydala2,81,839111
Norra Rosengård2,82,72571
Rosengård2,82,72571
Ellstorp2,82,669195
Hindby2,82,82159
Gula Höja2,81,2925
Högaholm2,82,349135
Röda Höja2,72,0719
Stenkällan2,72,0719
Midhem2,43,21638
Södertorp2,33,21228
Ärtholmen2,33,21228
Augustenborg2,32,148111
Lönngården2,31,64193
Heleneholm2,35,049
Almhög2,23,81329
Annestad1,82,21629
Ärtholmens Sommarstad1,04,011

I Skåne län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 30 388 till 36 203 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med elva procent.

Området Djupadal i Malmö kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 19,6 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Skåne under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1DjupadalMalmö19,624,913255
2ÅkarpBurlöv12,55,735439
3Gamla VästerMalmö10,24,914143
4Oxie KyrkbyMalmö9,45,741384
5KyrkoköpingeTrelleborg9,13,013118
6PåarpHelsingborg9,04,713117
7Bellevue SjösidaMalmö8,96,120177
8OxieMalmö8,86,464563
9Gamla LimhamnMalmö8,87,152457
10LöddesnäsLomma8,76,01087
Bostadsvisningar i Skåne, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Burlöv9,449653
Svedala8,720924
Staffanstorp7,448866
Kävlinge6,961188
Tomelilla6,848371
Höör6,2764123
Östra Göinge5,525546
Lomma5,5846155
Svalöv5,425347
Malmö5,412 2042 270
Vellinge5,31 351254
Åstorp5,136772
Hörby5,043788
Bromölla4,811123
Ystad4,81 437301
Osby4,78418
Sjöbo4,7507109
Skurup4,636679
Bjuv4,623952
Ängelholm4,41 356305
Lund4,32 760647
Trelleborg4,11 190291
Kristianstad3,81 987518
Eslöv3,835794
Örkelljunga3,6391108
Höganäs3,6632175
Helsingborg3,52 740786
Simrishamn3,4853249
Båstad3,119863
Hässleholm3,11 002321
Landskrona3,0950312
Klippan2,819770
Perstorp2,08241

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.