Bostäder: minskat tryck på visningarna i Hylte

Hylte kommunBostadsmarknad

Antalet besökare på bostadsvisningar minskade i Hylte kommun under det tredje kvartalet. Visningarna i sig låg däremot kvar på ungefär samma nivå som tidigare.

Under det tredje kvartalet gick 176 personer fördelat på 53 bostadsvisningar i Hylte kommun, att jämföra med 193 personer på 52 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 3,3 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 3,7. Antalet besökare per visning har minskat med elva procent.

Antalet bostadsvisningar ligger på ungefär samma nivå som under motsvarande period året innan.

Områden med bostadsvisningar i Hyltetrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Rydöbruk3,81,6415
Unnaryd3,51,027
Hyltebruk2,62,31745
Torup2,413,31331
Kinnared2,04,012

I Hallands län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 6 363 till 7 485 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med sju procent.

Området Hammerö i Kungsbacka kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 9,6 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Halland under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1HammeröKungsbacka9,68,014135
2Åsa VassbäckKungsbacka7,810,31294
3TvååkerVarberg7,65,018137
4OnsalaKungsbacka7,36,956408
5HålabäckKungsbacka7,24,923165
6Vallda SandöKungsbacka6,63,017112
7FjäråsKungsbacka6,53,018117
8FrennarpHalmstad6,312,01276
9SnöstorpHalmstad6,17,71379
10SöndrumHalmstad6,05,444264
Bostadsvisningar i Halland, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Varberg6,11 628267
Kungsbacka5,71 884331
Laholm5,5562103
Halmstad4,72 224475
Falkenberg3,71 011272
Hylte3,317653

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.