Ökat tryck på bostadsmarknaden i Halland

Hallands länBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder ökade i Hallands län under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.

Under det tredje kvartalet gick 7 485 personer fördelat på 1 501 bostadsvisningar i Hallands län, att jämföra med 6 363 personer på 1 367 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 5 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 4,7. Antalet besökare per visning har ökat med sju procent.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Halland med tio procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Hallands län. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Väröbacka i Varbergs kommun ut med störst besöksintresse. Fem visningar lockade 61 besökare under kvartalet, motsvarande 12,2 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Halland under kvartal 3
OmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Norra UtmarkenHalmstad36,0–136
TångabergVarberg28,03,0128
KarlbergVarberg19,0–238
HebergFalkenberg18,75,5356
SkottorpLaholm17,08,0117
GetterönVarberg15,51,0231
StämmetVarberg15,01,0230
KällsjöFalkenberg13,0–113
SennanHalmstad13,06,1113
VäröbackaVarberg12,21,7561
KnäredLaholm12,0–112
HarplingeHalmstad11,86,1894
VarlaKungsbacka11,515,0892
Balgö BryggaVarberg11,0–111
Röde HolmeKungsbacka11,0–111
SäröKungsbacka10,88,4886
VinbergFalkenberg10,7–332
BäckagårdHalmstad10,05,8770
HammeröKungsbacka9,68,014135
GräppåsKungsbacka9,5–219
EldsbergaHalmstad9,0–19
SlättenFalkenberg9,08,0327
VillshäradHalmstad9,0–763
KvibilleHalmstad8,61,0543
GenevadLaholm8,08,7216
HanhalsKungsbacka8,04,9324
Åsa VassbäckKungsbacka7,810,31294
AletHalmstad7,817,3539
TvååkerVarberg7,65,018137
OnsalaKungsbacka7,36,956408
HålabäckKungsbacka7,24,923165
BlåkullaLaholm7,25,5643
RotorpHalmstad7,16,3964
AlbinsroHalmstad7,06,0214
Galtabäcks HamnVarberg6,77,0320
Vallda SandöKungsbacka6,63,017112
FjäråsKungsbacka6,53,018117
PresseKungsbacka6,56,7213
TrönningenäsVarberg6,53,3426
FrennarpHalmstad6,312,01276
SnöstorpHalmstad6,17,71379
GamlebyLaholm6,0–212
KärradalVarberg6,02,5424
RänneslövLaholm6,0–212
SöndrumHalmstad6,05,444264
VässingsöKungsbacka6,0–424
HaverdalHalmstad5,92,81377
TrädlyckanVarberg5,93,5741
BjörkängVarberg5,86,8529
HallaKungsbacka5,84,3529
SimlångsdalenHalmstad5,8–529
Vallda LerkilKungsbacka5,86,0529
ÅsaKungsbacka5,88,038220
ÅsklosterVarberg5,73,5740
Varberg CentrumVarberg5,62,335196
TräslövslägeVarberg5,56,11582
HästhagaVarberg5,43,319102
EspevikVarberg5,33,4632
RolfstorpVarberg5,34,0316
BilldalKungsbacka5,33,120106
SteningeHalmstad5,23,8947
BrearedVarberg5,23,41157
Södra NäsVarberg5,25,222114
KullavikKungsbacka5,03,923116
FajansFalkenberg5,03,4840
FegenFalkenberg5,0–210
GullbrandstorpHalmstad5,011,0840
GustavsfältHalmstad5,010,0420
Östra StrandenHalmstad4,94,21574
TölöKungsbacka4,84,61153
Östra GärdetFalkenberg4,73,2942
ÅledHalmstad4,62,5941
GetingeHalmstad4,54,3418
OskarströmHalmstad4,55,21045
UllaredFalkenberg4,5–29
GlommenFalkenberg4,41,51566
FuretHalmstad4,311,5626
HedeKungsbacka4,34,61043
VallåsHalmstad4,33,630129
AnnebergKungsbacka4,312,5730
ForsKungsbacka4,36,3417
HalmstadHalmstad4,24,33061 282
TrönningeHalmstad4,14,0833
AllarpLaholm4,12,8937
MellbystrandLaholm4,03,81456
SärönKungsbacka4,05,014
TingbergetKungsbacka4,02,0312
VessigebroFalkenberg4,03,214
ÅrnarpHalmstad4,0–312
ÅrnäshalvönVarberg4,04,028
Falkenberg OlofsboFalkenberg3,91,5935
FrillesåsKungsbacka3,87,51869
VeddigeVarberg3,86,41764
RydöbrukHylte3,81,6415
Västra VillastadenKungsbacka3,813,7830
VeingeLaholm3,7–726
SöderstadenKungsbacka3,7–311
SkummeslövsstrandLaholm3,53,21760
FyllingeHalmstad3,52,11449
Gamla StanFalkenberg3,57,0414
UnnarydHylte3,51,027
GårdskullaKungsbacka3,41,6517
TröingebergFalkenberg3,41,52585
ArvidstorpFalkenberg3,31,41240
FrösakullHalmstad3,24,82684
NissastrandHalmstad3,23,12374
Skrea StrandFalkenberg3,21,92579
StenhuggerietHalmstad3,15,3722
ApelvikenVarberg3,15,4928
LöftaskogVarberg3,01,81854
PålsboHalmstad3,0–39
StråvallaVarberg3,01,81854
KollaKungsbacka3,02,32059
Kolla ParkstadKungsbacka2,92,11956
Kungsbacka CentrumKungsbacka2,92,2823
BjörkrisKungsbacka2,82,12673
BuaVarberg2,89,5411
KärlekenHalmstad2,7–38
SkreaFalkenberg2,72,4616
SlöingeFalkenberg2,73,038
HyltebrukHylte2,62,31745
NyatorpHalmstad2,54,32871
GöingegårdenVarberg2,57,625
SkedalaHalmstad2,5–25
ÄckregårdenVarberg2,5–25
TorupHylte2,413,31331
HertingFalkenberg2,32,11739
AskimKungsbacka2,0–12
BrunnsbergVarberg2,02,012
Göteborg - VästraKungsbacka2,0–12
HasslövLaholm2,03,012
HjälmKungsbacka2,0–24
KinnaredHylte2,04,012
KnebildstorpHalmstad2,01,036
KöingeFalkenberg2,03,024
Lilla TjärbyLaholm2,04,424
SteningeFalkenberg2,0–12
Västra GärdetFalkenberg1,91,82038
Halmstad CentrumHalmstad1,82,02851
FalkagårdFalkenberg1,82,559
KristineslättFalkenberg1,72,3610
SkogstorpFalkenberg1,52,923
HjortsbergFalkenberg1,42,61217
ÖstergårdHalmstad1,31,545
TrönningeVarberg1,24,856
Karl GustavVarberg1,03,611
NäsetFalkenberg1,01,533
TylösandHalmstad1,03,344

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

I Hallands län är utvecklingen tydligt svagare än i Sverige som helhet.

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Halland under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1HammeröKungsbacka9,68,014135
2Åsa VassbäckKungsbacka7,810,31294
3TvååkerVarberg7,65,018137
4OnsalaKungsbacka7,36,956408
5HålabäckKungsbacka7,24,923165
6Vallda SandöKungsbacka6,63,017112
7FjäråsKungsbacka6,53,018117
8FrennarpHalmstad6,312,01276
9SnöstorpHalmstad6,17,71379
10SöndrumHalmstad6,05,444264
Bostadsvisningar i Halland, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Varberg6,11 628267
Kungsbacka5,71 884331
Laholm5,5562103
Halmstad4,72 224475
Falkenberg3,71 011272
Hylte3,317653

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.