Ökat tryck på bostadsmarknaden på Hammarö

Hammarö kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder ökade i Hammarö kommun under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.

Under det tredje kvartalet gick 256 personer fördelat på 54 bostadsvisningar i Hammarö kommun, att jämföra med 143 personer på 34 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 4,7 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 4,2. Antalet besökare per visning har ökat med 13 procent.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat på Hammarö med 59 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Hammarötrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Nolgård ut med störst besöksintresse. Sju visningar lockade 77 besökare under kvartalet, motsvarande 11 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Hammarötrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Nolgård11,02,0777
Centrala Skoghall5,35,045238
Skoghall5,35,045238
Götetorp5,33,8421
Lövnäs5,32,0842
Gunnarskär4,73,8314
Lunna1,0–22

I Värmlands län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 2 648 till 3 172 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med 21 procent.

Området Skåre i Karlstads kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 6,1 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Värmland under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1SkåreKarlstad6,16,417104
2SkattkärrKarlstad5,71,71691
3RåtorpKarlstad5,33,71685
4Centrala SkoghallHammarö5,35,045238
5SkoghallHammarö5,35,045238
6KvarnbergetKarlstad4,71,51675
7Sundsta NorrstrandKarlstad4,63,135162
8StockfalletKarlstad4,52,42089
9EdsgatanKarlstad4,32,21460
10NorrstrandKarlstad4,02,62185
Bostadsvisningar i Värmland, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Forshaga5,914224
Sunne5,0459
Hagfors4,930863
Kil4,818639
Hammarö4,725654
Karlstad4,11 682406
Filipstad3,8195
Munkfors3,8308
Torsby3,618652
Kristinehamn3,122873
Storfors2,4229
Grums2,46828
Arvika–––
Eda–––
Säffle–––
Årjäng–––

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.