Ökat tryck på bostadsmarknaden i Karlstad

Karlstads kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder ökade i Karlstads kommun under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.

Under det tredje kvartalet gick 1 682 personer fördelat på 406 bostadsvisningar i Karlstads kommun, att jämföra med 1 278 personer på 385 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 4,1 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 3,3. Antalet besökare per visning har ökat med 25 procent.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Karlstad med fem procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Karlstadstrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Hagalund ut med störst besöksintresse. Sju visningar lockade 83 besökare under kvartalet, motsvarande 11,9 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Karlstadstrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Norra Kroppkärr26,05,5378
Södra Kroppkärr20,55,0241
Hultsberg13,04,0226
Hagalund11,93,7783
Segerstad8,04,0756
Stodene7,31,0644
Kartberget7,01,517
Alster6,3–319
Skåre6,16,417104
Lorensberg6,08,1424
Skattkärr5,71,71691
Råtorp5,33,71685
Marieberg5,31,5842
Hagaborg5,03,0210
Vågmästaren5,0–15
Skåreberget4,95,8734
Kvarnberget4,71,51675
Sundsta Norrstrand4,63,135162
Stockfallet4,52,42089
Edsgatan4,32,21460
Norrstrand4,02,62185
Södra Råtorp4,04,21040
Gruvlyckan3,52,027
Romstad3,31,0413
Herrhagen3,22,238120
Hynboholm3,02,526
Strand3,0–13
Färjestad2,92,9720
Klara2,72,11438
Sundsta2,64,01437
Viken2,62,63590
Karlstad Centrum2,42,52457
Tingvallastaden2,42,52457
Gustavsberg2,31,037
Rud2,31,72251
Orrholmen2,31,01023
Molkom2,12,11532
Kasernhöjden2,01,712
Älvsbacka2,01,012
Kronoparken1,52,069
Våxnäs1,45,51521
Bellevue1,05,722
Bergvik1,0–11
Inre hamn1,03,211
Lamberget1,011,511
Sommarro1,06,222

I Värmlands län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 2 648 till 3 172 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med 21 procent.

Området Skåre i Karlstads kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 6,1 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Värmland under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1SkåreKarlstad6,16,417104
2SkattkärrKarlstad5,71,71691
3RåtorpKarlstad5,33,71685
4Centrala SkoghallHammarö5,35,045238
5SkoghallHammarö5,35,045238
6KvarnbergetKarlstad4,71,51675
7Sundsta NorrstrandKarlstad4,63,135162
8StockfalletKarlstad4,52,42089
9EdsgatanKarlstad4,32,21460
10NorrstrandKarlstad4,02,62185
Bostadsvisningar i Värmland, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Forshaga5,914224
Sunne5,0459
Hagfors4,930863
Kil4,818639
Hammarö4,725654
Karlstad4,11 682406
Filipstad3,8195
Munkfors3,8308
Torsby3,618652
Kristinehamn3,122873
Storfors2,4229
Grums2,46828
Arvika–––
Eda–––
Säffle–––
Årjäng–––

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.