Ökat tryck på bostadsmarknaden i Uppsala kommun

Uppsala kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder ökade i Uppsala kommun under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.

Under det tredje kvartalet gick 6 112 personer fördelat på 1 190 bostadsvisningar i Uppsala kommun, att jämföra med 4 260 personer på 904 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 5,1 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 4,7. Antalet besökare per visning har ökat med nio procent.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Uppsala kommun med 32 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Uppsalatrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Nåntuna ut med störst besöksintresse. Sju visningar lockade 111 besökare under kvartalet, motsvarande 15,9 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Uppsalatrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Berthåga17,04,0117
Nåntuna15,913,47111
Vilan15,913,47111
Norby14,86,812177
Ekeby12,82,2677
Flogsta / Ekeby12,82,0677
Valsätra11,65,415174
Eriksberg10,24,021215
Sunnersta9,616,812115
Rasbokil8,7–326
Ulleråker8,56,61085
Storvreta8,24,01298
Almunge7,82,31078
Årsta7,77,218139
Herrhagen7,11,8964
Industristaden6,44,463404
Stenhagen6,32,11275
Kungsängen6,14,469422
Jumkil6,0–16
Gamla Uppsala6,03,335209
Nyby6,03,335209
Vårdsätra5,45,91265
Fålhagen5,33,6118631
Södra Gottsunda5,35,91053
Vänge5,26,0526
Rickomberga5,04,51050
Kungsgärdet4,95,822107
Uppsala Centrum4,84,3132636
Lindbacken4,82,32096
Luthagen4,74,2134634
Norra Luthagen4,64,1147681
Dalby4,52,0627
Övre Slotts4,58,5418
Kapellgärdet4,43,745198
Gottsunda4,44,01461
Bergsbrunna4,25,335148
Sävja4,25,335148
Svartbäcken4,23,739164
Järlåsa4,16,8729
Funbo4,17,91249
Kåbo4,04,458234
Uppsala Näs4,03,0312
Kvarngärdet4,03,794375
Stabby4,03,428111
Främre Luthagen3,95,839152
Höganäs3,82,765247
Främre Svartbäcken3,83,7415
Börjetull3,72,92593
Librobäck3,72,92593
Malma Backe3,66,0518
Skyttorp3,31,0310
Tuna Backar3,35,31653
Sommarro3,33,6723
Heidenstam3,15,71031
Gränby3,12,050154
Gränby Sala-Backe3,13,2135415
Sala Backe3,13,685261
Kapellgärdsallén3,06,513
Rosendal3,04,41442
Ultuna2,83,31233
Löten2,73,72567
Slavsta2,56,225
Gunsta2,13,5715
Fyrislund2,0–12
Ramsta2,0–36
Ramstalund2,0–36
Stavby2,01,036
Söderby2,0–36
Vattholma2,02,036
Fullerö1,52,646
Ärentuna1,52,069
Burvik1,33,034
Ling1,32,234
Alunda1,0–11

I Uppsala län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 5 766 till 8 010 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med 17 procent.

Området Norby i Uppsala kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 14,8 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Uppsala län under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1NorbyUppsala14,86,812177
2ValsätraUppsala11,65,415174
3EriksbergUppsala10,24,021215
4SunnerstaUppsala9,616,812115
5UlleråkerUppsala8,56,61085
6StorvretaUppsala8,24,01298
7AlmungeUppsala7,82,31078
8ÅrstaUppsala7,77,218139
9IndustristadenUppsala6,44,463404
10StenhagenUppsala6,32,11275
Bostadsvisningar i Uppsala län, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Älvkarleby5,914725
Knivsta5,319537
Uppsala5,16 1121 190
Tierp4,230572
Östhammar4,014937
Enköping3,6967269
Heby3,6329
Håbo2,810337

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.