Antalet visningar av bostäder minskade i Jönköpings kommun under det tredje kvartalet. Däremot har det kommit fler intressenter till varje visning.
Under det tredje kvartalet gick 900 personer fördelat på 249 bostadsvisningar i Jönköpings kommun, att jämföra med 810 personer på 272 bostadsvisningar under samma period året innan.
Det motsvarar 3,6 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 3. Antalet besökare per visning har ökat med 21 procent.
Antalet bostadsvisningar har under samma period minskat i Jönköpings kommun med åtta procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Jönköpingstrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Bankeryd ut med störst besöksintresse. Tio visningar lockade 99 besökare under kvartalet, motsvarande 9,9 besökare per visning.
| Område | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Antal visningar | Antal besökare |
|---|---|---|---|---|
| Ölmstad | 15,0 | – | 1 | 15 |
| Skänkeberg | 10,0 | 7,7 | 1 | 10 |
| Bankeryd | 9,9 | 3,4 | 10 | 99 |
| Tenhult | 7,0 | 2,3 | 2 | 14 |
| Dalvik | 6,0 | – | 1 | 6 |
| Hovslätt | 6,0 | 7,2 | 2 | 12 |
| Samset | 6,0 | – | 2 | 12 |
| Norrahammar | 5,2 | 3,2 | 6 | 31 |
| Väster | 4,5 | 1,1 | 8 | 36 |
| Taberg | 4,4 | 2,2 | 13 | 57 |
| Bymarken | 4,2 | 4,1 | 13 | 54 |
| Gamla Kålgården | 4,0 | 3,0 | 5 | 20 |
| Ljungarum | 3,9 | 3,6 | 20 | 77 |
| Barnarp | 3,8 | 1,8 | 4 | 15 |
| Bäckalyckan | 3,8 | 2,0 | 4 | 15 |
| Kålgården | 3,7 | 1,7 | 13 | 48 |
| Gränna | 3,5 | 3,0 | 8 | 28 |
| Vättersnäs | 3,3 | 1,0 | 10 | 33 |
| Centrum Öster | 2,9 | 1,8 | 31 | 89 |
| Rosenlund | 2,7 | 3,7 | 14 | 38 |
| Vätterslund | 2,5 | – | 2 | 5 |
| Liljeholmen | 2,1 | 2,5 | 8 | 17 |
| Huskvarna | 2,1 | 2,6 | 30 | 63 |
| Egnahem | 2,0 | 7,0 | 1 | 2 |
| Månsarp | 2,0 | 2,0 | 4 | 8 |
| Trånghalla | 2,0 | 7,5 | 1 | 2 |
| Torpa | 2,0 | 1,5 | 21 | 41 |
| Ekhagen | 1,8 | 1,8 | 4 | 7 |
| Kungsängen | 1,5 | 1,3 | 6 | 9 |
| Norrängen | 1,4 | 2,2 | 5 | 7 |
| Gräshagen | 1,3 | 1,0 | 7 | 9 |
| Brunstorp | 1,0 | 1,5 | 1 | 1 |
| Kaxholmen | 1,0 | 2,0 | 1 | 1 |
| Lovsjön | 1,0 | – | 3 | 3 |
| Visingsö | 1,0 | 1,0 | 1 | 1 |
I Jönköpings län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 1 793 till 2 033 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar 3,1 besökare per visning, vilket är ungefär lika många som under samma period året innan.
Området Bankeryd i Jönköpings kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 9,9 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).
Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige
Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.
Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.
| Rank | Område | Kommun | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Visningar i år | Besökare i år |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Bankeryd | Jönköping | 9,9 | 3,4 | 10 | 99 |
| 2 | Vaggeryd | Vaggeryd | 5,2 | 4,5 | 12 | 62 |
| 3 | Taberg | Jönköping | 4,4 | 2,2 | 13 | 57 |
| 4 | Bymarken | Jönköping | 4,2 | 4,1 | 13 | 54 |
| 5 | Ljungarum | Jönköping | 3,9 | 3,6 | 20 | 77 |
| 6 | Kålgården | Jönköping | 3,7 | 1,7 | 13 | 48 |
| 7 | Vättersnäs | Jönköping | 3,3 | 1,0 | 10 | 33 |
| 8 | Centrum Öster | Jönköping | 2,9 | 1,8 | 31 | 89 |
| 9 | Rosenlund | Jönköping | 2,7 | 3,7 | 14 | 38 |
| 10 | Handskeryd | Nässjö | 2,5 | 1,8 | 11 | 28 |


