Bostäder: färre visningar i Strängnäs – men ökat tryck

Strängnäs kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder minskade i Strängnäs kommun under det tredje kvartalet. Däremot har det kommit fler intressenter till varje visning.

Under det tredje kvartalet gick 632 personer fördelat på 247 bostadsvisningar i Strängnäs kommun, att jämföra med 564 personer på 260 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 2,6 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 2,2. Antalet besökare per visning har ökat med 18 procent.

Antalet bostadsvisningar har under samma period minskat i Strängnäs med fem procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Strängnästrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Ulvhäll ut med störst besöksintresse. Tio visningar lockade 41 besökare under kvartalet, motsvarande 4,1 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Strängnästrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Sanda8,02,0432
Ulvhäll4,11,61041
Finninge3,72,51348
Åkers Styckebruk3,61,61140
Tosterön3,51,52690
Slottsbrinken3,22,31548
Storgärdet2,41,72663
Mariefred2,12,369146
Härad2,07,512
Edsala1,93,6815
Kalkudden1,93,6815
Fårhushagen1,81,459
Sundby Strand1,8–47
Tingstuhöjden1,51,023
Stallarholmen1,51,71928
Selaön1,41,71622
Strängnäs Centrum1,31,51519
Djupvik1,0–11
Helgarö1,02,011

I Södermanlands län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 2 318 till 2 683 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar 2,6 besökare per visning, vilket är ungefär lika många som under samma period året innan.

Området Ulvhäll i Strängnäs kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 4,1 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Södermanland under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1UlvhällSträngnäs4,11,61041
2FinningeSträngnäs3,72,51348
3Åkers StyckebrukSträngnäs3,61,61140
4TosterönSträngnäs3,51,52690
5TorshällaEskilstuna3,32,21550
6SlottsbrinkenSträngnäs3,22,31548
7Centralt TrosaTrosa3,02,81751
8BryngelstorpNyköping2,72,81438
9KullerstaEskilstuna2,61,81437
10ÖsterKatrineholm2,52,31537
Bostadsvisningar i Södermanland, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Oxelösund3,313340
Trosa3,112440
Eskilstuna3,0618205
Gnesta2,97927
Flen2,919468
Strängnäs2,6632247
Nyköping2,4541222
Katrineholm2,2301138
Vingåker2,06131

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.