Bostäder: färre visningar i Umeå – men ökat tryck

Umeå kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder minskade i Umeå kommun under det tredje kvartalet. Däremot har det kommit fler intressenter till varje visning.

Under det tredje kvartalet gick 1 755 personer fördelat på 430 bostadsvisningar i Umeå kommun, att jämföra med 1 485 personer på 445 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 4,1 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 3,3. Antalet besökare per visning har ökat med 22 procent.

Antalet bostadsvisningar har under samma period minskat i Umeå med tre procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Umeåtrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Innertavle ut med störst besöksintresse. Sju visningar lockade 73 besökare under kvartalet, motsvarande 10,4 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Umeåtrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Marieberg32,07,0132
Rödäng25,015,0125
Tavelsjö23,0–123
Sävar16,02,3232
Tavleliden10,7–332
Innertavle10,4–773
Mariedal10,06,5440
Sofiehem8,03,0756
Sandåkern7,62,8968
Ersmark7,53,8215
Söderslätt7,55,0430
Hörnefors5,67,8528
Holmsund5,23,01262
Sandbacka5,11,71261
Mariehem5,03,241204
Carlshöjd4,53,7418
Västerslätt4,53,1836
Carlshem4,33,6834
Grisbacka4,12,2833
Berghem4,12,226107
Gimonäs4,03,6416
Stöcke4,0–14
Ålidhöjd4,01,014
Sörmjöle3,83,9623
Nedre Haga3,85,3415
Täfteå3,54,027
Röbäck3,46,01241
Teg3,31,61860
Tomtebo3,33,232106
Östra Ersboda3,32,32066
Ersboda3,22,82374
Böleäng3,24,0619
Centrala Stan3,02,866201
Öbacka Strand3,0–26
Västra Ersboda2,75,538
Grubbe2,63,61026
Umeå Centrum2,42,8717
Öst på stan2,42,32663
Umedalen2,33,11023
Obbola2,23,6920
Dragonfältet2,24,0613
Robertsfors2,0–12
Ålidhem1,82,21731
Rovågern1,72,735
Mariestrand1,61,558

I Västerbottens län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 3 285 till 3 812 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar 3,5 besökare per visning, vilket är ungefär lika många som under samma period året innan.

Området Holmsund i Umeå kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 5,2 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Västerbotten under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1HolmsundUmeå5,23,01262
2SandbackaUmeå5,11,71261
3MariehemUmeå5,03,241204
4SunnanåSkellefteå4,52,41985
5ÄlvsbackaSkellefteå4,22,11563
6BerghemUmeå4,12,226107
7Skellefteå CentrumSkellefteå3,51,51242
8RöbäckUmeå3,46,01241
9ByskeSkellefteå3,43,91447
10TegUmeå3,31,61860
Bostadsvisningar i Västerbotten, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Lycksele7,423632
Nordmaling4,67917
Vännäs4,612527
Norsjö4,3133
Umeå4,11 755430
Åsele3,9277
Bjurholm3,6185
Skellefteå2,91 407492
Vindeln2,8228
Dorotea2,021
Malå2,042
Robertsfors1,84424
Vilhelmina1,72414
Storuman1,65333
Sorsele1,532

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.