Ökat tryck på bostadsmarknaden i Enköping

Enköpings kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder ökade i Enköpings kommun under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.

Under det tredje kvartalet gick 967 personer fördelat på 269 bostadsvisningar i Enköpings kommun, att jämföra med 585 personer på 218 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 3,6 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 2,7. Antalet besökare per visning har ökat med 34 procent.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Enköping med 23 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Enköpingstrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Österunda ut med störst besöksintresse. Fem visningar lockade 83 besökare under kvartalet, motsvarande 16,6 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Enköpingstrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Österunda16,62,0583
Korsängen9,83,5439
Hummelsta6,5–426
Munksundet3,76,7933
Gröngarn3,52,5621
Märsön3,01,51133
Torsvi3,0–39
Fjärdhundra2,57,025
Grillby2,41,01024
Enköping Centrum2,42,11843
Bredsand1,91,52242
Fanna1,81,62239
Gånsta1,72,21933
Torstuna1,0–11

I Uppsala län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 5 766 till 8 010 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med 17 procent.

Området Norby i Uppsala kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 14,8 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Uppsala län under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1NorbyUppsala14,86,812177
2ValsätraUppsala11,65,415174
3EriksbergUppsala10,24,021215
4SunnerstaUppsala9,616,812115
5UlleråkerUppsala8,56,61085
6StorvretaUppsala8,24,01298
7AlmungeUppsala7,82,31078
8ÅrstaUppsala7,77,218139
9IndustristadenUppsala6,44,463404
10StenhagenUppsala6,32,11275
Bostadsvisningar i Uppsala län, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Älvkarleby5,914725
Knivsta5,319537
Uppsala5,16 1121 190
Tierp4,230572
Östhammar4,014937
Enköping3,6967269
Heby3,6329
Håbo2,810337

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.