På hösten ökar risken för viltolyckor längs vägarna. Under de senaste höstarna har totalt 33 olyckor per år rapporterats i Hallstahammars kommun. Här är de mest drabbade vägarna.
Höstmörkret lägger sig över landet och därmed är vi inne i den mest viltolycksdrabbade perioden av året. Hittills i år har olyckorna varit rekordmånga i landet, men säsongsvariationerna är stora, och hösten behöver inte följa samma mönster. Under de senaste höstarna (september till och med november) har 33 olyckor rapporterats i Hallstahammars kommun varje år, visar siffror från Nationella viltolycksrådet.
Flest olyckor i kommunen – 62 stycken sedan 2020 – har skett längs väg 252. Av dessa orsakades 47 av rådjur. Längs väg 558 har 31 viltolyckor rapporterats under motsvarande period.

Källa: Nationella viltolycksrådet. Gäller olyckor under månaderna september–november 2020–2025.
Ladda ner i fler format
- Mindre karta, färre detaljer, 800 px: pngwebpjpg
- Mindre karta, färre detaljer, 1600 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 1280 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 2560 px: pngwebpjpg
- Med ram: pngwebpjpg
- 4:3: pngwebpjpg
- 16:9: pngwebpjpg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Den mest olycksdrabbade vägen i Västmanland är väg 56 (inklusive väg 56/E18, väg 72/56 och E20/56), med totalt 331 rapporterade viltolyckor i länet under de senaste sex årens höstmånader. Flest olyckor längs väg 56 – 229 stycken sedan 2020 – skedde i Västerås kommun. Västerås är också den kommun med flest registrerade viltolyckor i länet totalt, 1 400 stycken under perioden september–november 2020–2025.
Vanligast med rådjursolyckor
De allra flesta viltolyckor i Hallstahammar, 79 procent, var olyckor med rådjur. Rådjur är också det vanligaste viltslaget i landet som helhet och även i samtliga i Västmanland.

Antalet viltolyckor kan variera ganska kraftigt från år till år, beroende på variationer i viltstammarna, lokala väderförhållanden, snötäcke, och förstås beroende på trafikmängden. Men över lite längre tid har antalet viltolyckor ökat i Sverige. Hösten med flest viltolyckor i Hallstahammar hittills under 2020-talet var 2024, med 45 olyckor. I fjol höst rapporterades totalt 34 olyckor. 2025 innebar ett avbrott i tre års ökning av viltolyckor i kommunen.
De flesta höstolyckorna i Hallstahammar har inträffat under november månad och det är vanligast att de inträffar under kvällstid, mellan klockan 18 och 24. 39 procent av olyckorna har skett då.
| Väg | Antal viltolyckor september–november | Vanligaste djuret |
|---|---|---|
| Väg 252 | 62 | rådjur (47 olyckor) |
| Väg 558 (Södra Västeråsvägen, Köpingsvägen) | 31 | rådjur (26 olyckor) |
| Väg 619 | 25 | rådjur (20 olyckor) |
| Väg 555 (Norra Västeråsvägen) | 16 | rådjur (15 olyckor) |
| E18 | 14 | rådjur (6 olyckor) |
| Viltslag | Antal olyckor september–november |
|---|---|
| Rådjur | 156 |
| Vildsvin | 16 |
| Älg | 13 |
| Dovhjort | 8 |
| Övriga djur | 3 |
| Varg | 1 |
| Mest drabbade väg | Vanligaste djur | Totalt antal olyckor | |
|---|---|---|---|
| Arboga | väg 572 | rådjur, vildsvin | 303 |
| Fagersta | väg 66 | rådjur, vildsvin | 131 |
| Hallstahammar | väg 252 | rådjur, vildsvin | 197 |
| Kungsör | väg 56 | rådjur, vildsvin | 150 |
| Köping | väg 250 | rådjur, vildsvin | 261 |
| Norberg | väg 256 | rådjur, älg | 107 |
| Sala | väg 835 | rådjur, vildsvin | 467 |
| Skinnskatteberg | väg 233, väg 250 | rådjur, älg | 183 |
| Surahammar | väg 66 | rådjur, älg | 131 |
| Västerås | väg 56 | rådjur, dovhjort | 1 400 |

