Tolv av 15 kommuner i Dalarnas län såg en minskande arbetslöshet bland utlandsfödda i augusti. I Gagnef däremot ökar den.
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en uppgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Gagnefs kommun med 0,4 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i augusti på 8,8 procent.
Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen ökar något
Under augusti månad rapporterade Gagnefs kommun en total arbetslöshet på 3,2 procent. Det är en ökning jämfört med samma tidpunkt i fjol (+0,1 procentenheter). I Dalarnas län däremot sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 153 av 4 781 invånare i åldern 16 till 661 år i Gagnefs kommun var inskrivna som arbetssökande (fyra fler än i augusti i fjol).
Det är tolfte månaden i följd som arbetslösheten i Gagnef är högre än den var under samma tidpunkt året innan.

I de flesta andra kommuner i länet går arbetslösheten nedåt. Störst är minskningen i Avesta, där arbetslösheten sjunker med 1,1 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Även om arbetslösheten i Gagnef alltså ökar, så ligger den fortfarande under snittet i hela Dalarnas län (3,2 procent i kommunen, jämfört med 4,9 procent i hela länet). Gagnef har därmed även den lägsta arbetslöshetsnivån i länet. Borlänge har den högsta (7,1 procent).
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i augusti jämfört med året innan (−0,5 procentenheter) och ligger nu på 6,5 procent. 238 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (12,8 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (2,0 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda stiger
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 8,8 procent i Gagnef under augusti månad, motsvarande 31 av 352 personer. Det är 0,4 procentenheter fler än vid samma tidpunkt i fjol (+1 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet högre än vid samma tidpunkt i fjol för åttonde månaden i följd.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 5,6 procentenheter i Gagnef.

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Gagnef om man jämför med andra kommuner i Dalarna. Orsa har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Vansbro har den största.
Medan arbetslösheten bland utlandsfödda alltså ökar i Gagnef så minskar den i Dalarna. Jämfört med augusti förra året har andelen arbetslösa utlandsfödda i länet minskat med 1,8 procentenheter (till 13,4 procent). Trots den senaste uppgången har Gagnef med andra ord fortfarande lägre arbetslöshet bland utlandsfödda än Dalarna.

Ungdomsarbetslösheten ökar
Precis som den totala arbetslösheten stiger arbetslösheten bland unga (+1,4 procentenheter). I augusti var 6,1 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 26 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en ökning med sju personer på ett års sikt.

Medan Gagnef har lägre total arbetslöshet än Dalarna, ligger ungdomsarbetslösheten på i stort sett samma nivå.

Tabeller
| Gagnef | Dalarnas län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 3,2 % | +0,1 % ▲ | 4,9 % | −0,3 % ▼ | 6,5 % | −0,5 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 8,8 % | +0,4 % ▲ | 13,4 % | −1,8 % ▼ | 13,4 % | −1,7 % ▼ |
| Bland ungdomar | 6,1 % | +1,4 % ▲ | 6,1 % | −0,2 % ▼ | 7,8 % | −0,6 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i augusti | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Avesta | 6,4 % | −1,1 % ▼ |
| Borlänge | 7,1 % | −0,6 % ▼ |
| Falun | 3,8 % | −0,3 % ▼ |
| Gagnef | 3,2 % | +0,1 % ▲ |
| Hedemora | 5,8 % | ±0,0 % ▸ |
| Leksand | 3,9 % | +0,1 % ▲ |
| Ludvika | 6,1 % | −0,3 % ▼ |
| Malung-Sälen | 3,5 % | +0,2 % ▲ |
| Mora | 3,2 % | ±0,0 % ▸ |
| Orsa | 5,1 % | +0,8 % ▲ |
| Rättvik | 3,9 % | ±0,0 % ▸ |
| Smedjebacken | 4,2 % | −0,3 % ▼ |
| Säter | 3,5 % | −0,3 % ▼ |
| Vansbro | 3,6 % | −0,3 % ▼ |
| Älvdalen | 4,3 % | −0,3 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i augusti | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Avesta | 18,3 % | −3,7 % ▼ |
| Borlänge | 17,5 % | −2,2 % ▼ |
| Falun | 9,8 % | −1,5 % ▼ |
| Gagnef | 8,8 % | +0,4 % ▲ |
| Hedemora | 13,5 % | −1,7 % ▼ |
| Leksand | 10,1 % | −0,4 % ▼ |
| Ludvika | 13,5 % | −2,2 % ▼ |
| Malung-Sälen | 8,8 % | −1,2 % ▼ |
| Mora | 8,5 % | −0,4 % ▼ |
| Orsa | 9,4 % | +0,6 % ▲ |
| Rättvik | 8,3 % | −2,0 % ▼ |
| Smedjebacken | 12,7 % | −3,1 % ▼ |
| Säter | 10,8 % | −2,4 % ▼ |
| Vansbro | 11,8 % | ±0,0 % ▸ |
| Älvdalen | 10,2 % | −3,5 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i augusti | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Avesta | 7,1 % | −1,3 % ▼ |
| Borlänge | 6,7 % | −1,1 % ▼ |
| Falun | 5,0 % | −1,5 % ▼ |
| Gagnef | 6,1 % | +1,4 % ▲ |
| Hedemora | 7,0 % | −0,2 % ▼ |
| Leksand | 5,4 % | +0,8 % ▲ |
| Ludvika | 6,7 % | +1,0 % ▲ |
| Malung-Sälen | 5,5 % | +1,0 % ▲ |
| Mora | 6,1 % | +1,4 % ▲ |
| Orsa | 7,0 % | +0,9 % ▲ |
| Rättvik | 7,1 % | +2,3 % ▲ |
| Smedjebacken | 6,6 % | +1,1 % ▲ |
| Säter | 5,2 % | −0,5 % ▼ |
| Vansbro | 3,0 % | ±0,0 % ▸ |
| Älvdalen | 6,4 % | +1,7 % ▲ |
