När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Moderaterna får 34,7 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Värmdö.
Efter den preliminära rösträkningen ser Moderaterna ut att ha fått 34,7 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Värmdö. Det är en ökning med 11,4 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Staffanstorp, där de fick 52,8 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Moderaterna till det största partiet i årets kommunval i Värmdö kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 34,7 % | 1:a |
| 2022 | 23,33 % | 2:a |
| 2018 | 27,28 % | 1:a |
| 2014 | 31,13 % | 1:a |
| 2010 | 37,88 % | 1:a |
| 2006 | 38,11 % | 1:a |
| 2002 | 26,30 % | 2:a |
| 1998 | 42,03 % | 1:a |
| 1994 | 39,95 % | 1:a |
| 1991 | 34,66 % | 1:a |
| 1988 | 32,27 % | 2:a |
| 1985 | 30,50 % | 2:a |
| 1982 | 30,36 % | 2:a |
| 1979 | 25,06 % | 2:a |
| 1976 | 20,38 % | 2:a |
| 1973 | 16,91 % | 3:e |
18 mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Moderaterna 18 mandat i Värmdös kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet tolv mandat.
Kommunfullmäktige i Värmdö kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Värmdö kommun.
Moderaterna tar plats i 286 kommuner av 290 efter årets val. Totalt ökar Moderaterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Moderaterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Moderaterna i valdistriktet Ingarö 3 Ingaröstrand med 47,4 procent av rösterna, och sämst i Gustavsberg 3 Munkmora, 17,7 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Borggård i Staffanstorps kommun, där de fick 63,4 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på M | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Ingarö 3 Ingaröstrand | 47,4 % | ej jämförbart | 626 | 1:a |
| Värmdö 9 Torsby | 44,9 % | ej jämförbart | 417 | 1:a |
| Värmdö 5 Vik | 44,7 % | +10,9 | 545 | 1:a |
| Gustavsberg 8 Mörtnäs | 44,2 % | +11,9 | 514 | 1:a |
| Värmdö 8 Herrviksnäs m.fl. | 44,0 % | +10,4 | 526 | 1:a |
| Värmdö 2 Strömma m.fl. | 43,6 % | +8,9 | 421 | 1:a |
| Gustavsberg 6 Ormingelandet | 41,8 % | +14,8 | 380 | 1:a |
| Ingarö 5 Lämshaga Brunn | 39,0 % | ej jämförbart | 362 | 1:a |
| Värmdö 7 Haghulta Kolvik | 38,7 % | +12,4 | 412 | 1:a |
| Värmdö 6 Kopparmora | 36,3 % | ej jämförbart | 374 | 1:a |
| Ingarö 2 Säby Eknäs | 35,8 % | +11,8 | 408 | 1:a |
| Värmdö 1 Saltarö | 35,3 % | +13,3 | 348 | 1:a |
| Gustavsberg 9 Mölnvik m.fl. | 35,3 % | +10,2 | 329 | 1:a |
| Ingarö 1 Lillängsdal Fagerholm | 35,2 % | ej jämförbart | 315 | 1:a |
| Djurö 2 Björkås Barnvik | 35,1 % | ej jämförbart | 285 | 1:a |
| Ingarö 4 Klacknäset | 34,8 % | ej jämförbart | 324 | 1:a |
| Värmdö 3 Ängsvik | 33,8 % | ej jämförbart | 323 | 1:a |
| Gustavsberg 5 Ösbydalen m.fl. | 33,5 % | ej jämförbart | 282 | 2:a |
| Gustavsberg 10 Charlottendal m.fl. | 32,2 % | +11,0 | 292 | 1:a |
| Värmdö 4 Hemmesta | 32,0 % | ej jämförbart | 278 | 1:a |
| Gustavsberg 11 Porslinskvarteren S | 32,0 % | ej jämförbart | 276 | 1:a |
| Djurö 1 Vindö | 31,6 % | ej jämförbart | 260 | 1:a |
| Gustavsberg 12 Porslinskvarteren N | 31,4 % | ej jämförbart | 271 | 1:a |
| Djurö 3 Stavsnäs | 29,7 % | ej jämförbart | 306 | 1:a |
| Gustavsberg 2 Tallåsen | 28,5 % | ej jämförbart | 240 | 2:a |
| Gustavsberg 7 Farsta och Hamnområdet | 27,1 % | +8,5 | 245 | 2:a |
| Gustavsberg 4 Höjdhagen m.fl. | 22,8 % | ej jämförbart | 219 | 2:a |
| Gustavsberg 1 Lugnet | 22,7 % | +9,5 | 285 | 2:a |
| Gustavsberg 13 Hästhagen | 21,5 % | ej jämförbart | 162 | 2:a |
| Gustavsberg 3 Munkmora | 17,7 % | +5,5 | 188 | 2:a |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 33,2 % | ej jämförbart | 560 | 1:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Täby | 46,6 % | +7,1 | 1:a |
| Österåker | 41,4 % | +3,2 | 1:a |
| Danderyd | 38,2 % | +1,7 | 1:a |
| Lidingö | 36,8 % | +8,8 | 1:a |
| Värmdö | 34,7 % | +11,4 | 1:a |
| Vallentuna | 33,8 % | +0,9 | 1:a |
| Nacka | 33,1 % | +1,6 | 1:a |
| Salem | 32,2 % | −0,9 | 1:a |
| Sollentuna | 30,9 % | +1,4 | 1:a |
| Tyresö | 30,8 % | +2,5 | 1:a |
| Vaxholm | 29,3 % | +4,2 | 1:a |
| Sigtuna | 29,1 % | −1,6 | 2:a |
| Ekerö | 28,5 % | +2,4 | 1:a |
| Nykvarn | 27,9 % | +5,6 | 1:a |
| Solna | 27,4 % | +0,6 | 2:a |
| Sundbyberg | 22,5 % | +0,9 | 2:a |
| Stockholm | 22,3 % | +3,9 | 2:a |
| Nynäshamn | 21,4 % | −0,6 | 2:a |
| Upplands-Bro | 21,3 % | −4,5 | 2:a |
| Upplands Väsby | 21,2 % | +0,2 | 2:a |
| Haninge | 21,1 % | −2,0 | 2:a |
| Norrtälje | 20,9 % | −4,2 | 3:e |
| Huddinge | 20,4 % | −0,4 | 2:a |
| Järfälla | 18,4 % | −2,3 | 2:a |
| Södertälje | 18,0 % | −0,7 | 2:a |
| Botkyrka | 12,6 % | −1,0 | 3:e |

