När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Socialdemokraterna gör sitt sämsta val på länge i Värmdö.
Efter den preliminära rösträkningen ser Socialdemokraterna ut att ha fått 25,4 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Värmdö. Det är partiets sämsta resultat sedan åtminstone 1973. Partiets starkaste kommun i landet är Smedjebacken, där de fick 56,2 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Socialdemokraterna till det näst största partiet i årets kommunval i Värmdö kommun, efter Moderaterna.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 25,4 % | 2:a |
| 2022 | 32,97 % | 1:a |
| 2018 | 26,84 % | 2:a |
| 2014 | 28,12 % | 2:a |
| 2010 | 27,63 % | 2:a |
| 2006 | 29,79 % | 2:a |
| 2002 | 36,84 % | 1:a |
| 1998 | 31,13 % | 2:a |
| 1994 | 36,95 % | 2:a |
| 1991 | 34,56 % | 2:a |
| 1988 | 37,68 % | 1:a |
| 1985 | 42,03 % | 1:a |
| 1982 | 46,06 % | 1:a |
| 1979 | 44,60 % | 1:a |
| 1976 | 43,70 % | 1:a |
| 1973 | 45,68 % | 1:a |
13 mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Socialdemokraterna 13 mandat i Värmdös kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet 17 mandat.
Kommunfullmäktige i Värmdö kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Värmdö kommun.
Socialdemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. Totalt ökar Socialdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Socialdemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Socialdemokraterna i valdistriktet Gustavsberg 1 Lugnet med 37,8 procent av rösterna, och sämst i Ingarö 3 Ingaröstrand, 16,3 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Smedjebacken C i Smedjebackens kommun, där de fick 68,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på S | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Gustavsberg 1 Lugnet | 37,8 % | −9,7 | 475 | 1:a |
| Gustavsberg 4 Höjdhagen m.fl. | 36,8 % | ej jämförbart | 353 | 1:a |
| Gustavsberg 13 Hästhagen | 36,6 % | ej jämförbart | 276 | 1:a |
| Gustavsberg 3 Munkmora | 35,8 % | −8,3 | 379 | 1:a |
| Gustavsberg 5 Ösbydalen m.fl. | 33,7 % | ej jämförbart | 284 | 1:a |
| Gustavsberg 7 Farsta och Hamnområdet | 32,2 % | −12,3 | 291 | 1:a |
| Gustavsberg 10 Charlottendal m.fl. | 32,0 % | −8,0 | 291 | 2:a |
| Gustavsberg 11 Porslinskvarteren S | 32,0 % | ej jämförbart | 276 | 1:a |
| Värmdö 4 Hemmesta | 30,5 % | ej jämförbart | 265 | 2:a |
| Gustavsberg 2 Tallåsen | 30,4 % | ej jämförbart | 256 | 1:a |
| Gustavsberg 9 Mölnvik m.fl. | 29,9 % | −7,2 | 279 | 2:a |
| Gustavsberg 12 Porslinskvarteren N | 28,8 % | ej jämförbart | 248 | 2:a |
| Värmdö 6 Kopparmora | 25,5 % | ej jämförbart | 263 | 2:a |
| Värmdö 7 Haghulta Kolvik | 24,3 % | −9,9 | 259 | 2:a |
| Ingarö 4 Klacknäset | 23,7 % | ej jämförbart | 221 | 2:a |
| Djurö 3 Stavsnäs | 22,9 % | ej jämförbart | 236 | 2:a |
| Värmdö 5 Vik | 22,5 % | −3,9 | 274 | 2:a |
| Ingarö 1 Lillängsdal Fagerholm | 22,2 % | ej jämförbart | 199 | 2:a |
| Värmdö 1 Saltarö | 21,9 % | −6,4 | 216 | 2:a |
| Djurö 2 Björkås Barnvik | 21,9 % | ej jämförbart | 178 | 2:a |
| Djurö 1 Vindö | 20,5 % | ej jämförbart | 169 | 2:a |
| Ingarö 5 Lämshaga Brunn | 20,5 % | ej jämförbart | 190 | 2:a |
| Ingarö 2 Säby Eknäs | 20,4 % | −6,8 | 232 | 2:a |
| Gustavsberg 8 Mörtnäs | 20,3 % | −6,4 | 236 | 2:a |
| Värmdö 9 Torsby | 19,7 % | ej jämförbart | 183 | 2:a |
| Värmdö 3 Ängsvik | 19,2 % | ej jämförbart | 184 | 2:a |
| Gustavsberg 6 Ormingelandet | 18,9 % | −7,0 | 172 | 2:a |
| Värmdö 8 Herrviksnäs m.fl. | 17,1 % | −6,5 | 204 | 2:a |
| Värmdö 2 Strömma m.fl. | 17,0 % | −5,6 | 164 | 2:a |
| Ingarö 3 Ingaröstrand | 16,3 % | ej jämförbart | 215 | 2:a |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 24,1 % | ej jämförbart | 407 | 2:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Upplands-Bro | 33,5 % | +5,1 | 1:a |
| Solna | 31,7 % | −1,1 | 1:a |
| Järfälla | 31,1 % | −0,3 | 1:a |
| Haninge | 30,9 % | +1,5 | 1:a |
| Sundbyberg | 30,9 % | +0,1 | 1:a |
| Sigtuna | 30,3 % | +1,3 | 1:a |
| Botkyrka | 29,4 % | −2,1 | 1:a |
| Tyresö | 29,4 % | −2,8 | 2:a |
| Nynäshamn | 28,9 % | +0,6 | 1:a |
| Södertälje | 28,6 % | −1,8 | 1:a |
| Sollentuna | 27,9 % | +0,3 | 2:a |
| Upplands Väsby | 27,7 % | +1,1 | 1:a |
| Huddinge | 27,5 % | −1,8 | 1:a |
| Norrtälje | 26,7 % | −1,1 | 1:a |
| Stockholm | 26,4 % | −3,0 | 1:a |
| Värmdö | 25,4 % | −7,6 | 2:a |
| Salem | 22,6 % | −0,5 | 2:a |
| Vallentuna | 20,0 % | −1,7 | 2:a |
| Ekerö | 19,8 % | −1,9 | 2:a |
| Österåker | 19,6 % | −2,9 | 2:a |
| Nacka | 18,8 % | −2,7 | 2:a |
| Nykvarn | 17,6 % | −6,8 | 3:e |
| Täby | 16,1 % | −0,9 | 2:a |
| Lidingö | 11,9 % | −1,3 | 4:e |
| Vaxholm | 11,1 % | −2,7 | 3:e |
| Danderyd | 10,9 % | +1,1 | 3:e |

