Uppsamlingsräkning klar: S tar mandat från M i uppsamlingsräkningen

Klippans kommunVal
Riksdagskammaren, ledamöterna stå upp vid sina platser

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen är färdig står det klart att Socialdemokraterna tar ett mandat från Moderaterna, jämfört med valnattsresultatet.
✓ Grafik ✓ Mandat och röster sedan 1973

Största parti i kommunvalet i Klippans kommun blev Sverigedemokraterna.

Miljöpartiet ser ut att ta plats i kommunfullmäktige efter årets val.

Här nedanför finns länkar till artiklar om respektive partis valresultat i Klippan, och vad som sticker ut för just dem.

Årets resultat i kommunfullmäktigevalet
PartiResultatAntal rösterFörändring
Sverigedemokraterna22,2 %2 333−12,2
Socialdemokraterna22,0 %2 315−2
Vår framtid19,6 %2 062+14,8
Moderaterna16,0 %1 687−0,5
Centerpartiet5,1 %539−0,6
Kristdemokraterna4,6 %489−1,1
Vänsterpartiet4,3 %457+1,2
Liberalerna3,2 %339+0,2
Miljöpartiet2,8 %295+0,9
Övriga0,1 %14−0,8
Partiernas resultat i kommunfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002199819941991198819851982197919761973
Vänsterpartiet4,33,13,52,92,82,63,96,21,11,81,70,70,70,30,4
Socialdemokraterna22,024,024,435,734,038,139,134,146,230,036,942,844,041,741,543,2
Miljöpartiet2,81,92,64,73,51,20,91,21,22,86,12,1
Centerpartiet5,15,76,96,27,710,210,812,113,915,217,718,122,327,733,135,1
Liberalerna3,23,03,23,54,54,36,63,63,95,98,610,04,78,58,37,5
Kristdemokraterna4,65,76,06,16,28,011,612,84,57,43,93,12,71,31,1
Moderaterna16,016,617,219,528,326,624,028,126,024,618,323,024,719,815,613,8
Sverigedemokraterna22,234,330,320,812,98,11,5
Vår framtid19,64,85,5
Partiernas mandat i kommunfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002199819941991198819851982197919761973
Vänsterpartiet1111112311
Socialdemokraterna891015141616141915182122212121
Miljöpartiet1121131
Centerpartiet22333455689911141617
Liberalerna1111223223452444
Kristdemokraterna2232335524221
Moderaterna5678121210121112911131087
Sverigedemokraterna81213953
Vår framtid722

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.