När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Liberalerna gör sitt sämsta val på länge i Bollnäs.
Efter den preliminära rösträkningen ser Liberalerna ut att ha fått 2,6 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Bollnäs. Det är partiets sämsta resultat sedan åtminstone 1973. Partiets starkaste kommun i landet är Landskrona, där de fick 40 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Liberalerna till det minsta av de partier som fått mandat i årets kommunval i Bollnäs kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 2,6 % | 9:e |
| 2022 | 3,58 % | 8:e |
| 2018 | 9,77 % | 5:e |
| 2014 | 3,76 % | 8:e |
| 2010 | 10,30 % | 5:e |
| 2006 | 5,82 % | 4:e |
| 2002 | 14,29 % | 3:e |
| 1998 | 5,13 % | 7:e |
| 1994 | 5,39 % | 6:e |
| 1991 | 8,12 % | 4:e |
| 1988 | 9,99 % | 3:e |
| 1985 | 9,98 % | 4:e |
| 1982 | 5,26 % | 5:e |
| 1979 | 8,60 % | 4:e |
| 1976 | 9,47 % | 3:e |
| 1973 | 9,48 % | 3:e |
Ett mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Liberalerna ett mandat i Bollnäs kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet två mandat.
Kommunfullmäktige i Bollnäs kommer den här mandatperioden ha totalt 45 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Bollnäs kommun.
Liberalerna tar plats i 171 kommuner av 290 efter årets val. I en kommun kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i 39 kommuner förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Liberalerna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Liberalerna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Liberalerna i valdistriktet Bollnäs-Lottefors med 4 procent av rösterna, och sämst i Hanebo Centrum, 1,1 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Norra Borstahusen i Landskrona kommun, där de fick 73 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på L | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Bollnäs-Lottefors | 4,0 % | +0,6 | 32 | 7:e |
| Bollnäs-Björktjära | 3,9 % | −1,2 | 48 | 8:e |
| Bollnäs-Gärdet | 3,3 % | ±0,0 | 44 | 8:e |
| Bollnäs-Granberg | 3,0 % | −1,6 | 24 | 8:e |
| Bollnäs-Söräng | 3,0 % | −0,1 | 19 | 9:e |
| Arbrå-Flästa | 3,0 % | +0,8 | 27 | 9:e |
| Bollnäs-Hamre | 2,7 % | −2,5 | 28 | 8:e |
| Bollnäs Centrum | 2,6 % | −1,3 | 30 | 9:e |
| Bollnäs-Ren | 2,5 % | −2,4 | 23 | 9:e |
| Arbrå Centrum | 2,4 % | −1,1 | 16 | 9:e |
| Bollnäs-Sävsberg | 2,3 % | −1,6 | 26 | 10:e |
| Rengsjö | 2,3 % | −0,2 | 18 | 9:e |
| Hanebo-Segersta | 2,3 % | −0,8 | 24 | 9:e |
| Bollnäs-Kilberg | 2,1 % | −0,8 | 23 | 8:e |
| Bollnäs-Hå | 1,8 % | −1,6 | 12 | 9:e |
| Arbrå-Undersvik | 1,7 % | −1,2 | 16 | 10:e |
| Hanebo Centrum | 1,1 % | −1,8 | 11 | 10:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 3,4 % | ej jämförbart | 15 | 8:e |

