Uppsamlingsräkning klar: Här fick Miljöpartiet sitt största stöd i Borlänge

Borlänge kommunVal
Valsedlar

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Miljöpartiet får 4,2 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Borlänge.

Efter den preliminära rösträkningen ser Miljöpartiet ut att ha fått 4,2 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Borlänge. Det är en ökning med 1,6 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Jokkmokk, där de fick 22,5 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Miljöpartiet till nästa minsta av de partier som fått mandat i årets kommunval i Borlänge kommun.

Miljöpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
20264,2 %7:e
20222,57 %8:e
20183,50 %8:e
20145,75 %6:e
20104,37 %8:e
20063,82 %9:e
20024,72 %7:e
19986,14 %4:e
19946,90 %3:e
19914,85 %6:e
19889,72 %4:e
19856,22 %5:e

Tre mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Miljöpartiet tre mandat i Borlänges kommunfullmäktige.

Kommunfullmäktige i Borlänge kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Borlänge kommun.

Miljöpartiet tar plats i åtminstone 216 kommuner av 290 efter årets val. I 47 kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Miljöpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Miljöpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Miljöpartiet i valdistriktet Ornäs med 6,6 procent av rösterna, och sämst i Väster Tuna - Idkerberget, 2,5 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är N Fäladen, Kämnärsrätten NV i Lunds kommun, där de fick 33,6 procent av rösterna.1

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på MPPlacering
Ornäs6,6 %+2,9806:e
Tjärna Allé5,8 %+2,1534:e
Hushagen - Forssa5,3 %+0,9615:e
Bullermyren5,0 %+1,9435:e
Jakobsgårdarna5,0 %+2,4595:e
Mats Knuts - Nygårdarna4,8 %+1,6638:e
Tjärna Ängar - Övre Tjärna4,8 %+3,2555:e
Torsång4,8 %+1,6586:e
Kvarnsveden V4,6 %+1,7636:e
Skräddarbacken4,6 %+2,5508:e
Tjärna Ängar - Paradiset4,4 %+2,5486:e
Hagalund Ö - Ringen4,2 %+1,4335:e
Centrum - Norra4,1 %+0,9437:e
Centrum - Mjälga4,1 %+2,7397:e
Domnarvet V4,1 %+1,3518:e
Domnarvet Ö4,0 %+1,1517:e
Norr Amsberg3,9 %+1,0397:e
Östermalm3,9 %+1,8467:e
Färjegårdarna - Årby - Hytting3,8 %+1,7507:e
Bergslagsbyn3,7 %+0,9528:e
Kvarnsveden Ö3,7 %+1,8347:e
Hagalund N3,5 %+0,2427:e
Hagalund V3,5 %+1,4458:e
Gylletäppan3,3 %+1,2417:e
Gylle-Åselby-Buskåker3,3 %+1,5488:e
Kvarnsveden Södra3,2 %+1,0277:e
Kyrkbygden - Söder Tuna3,0 %+1,1427:e
Väster Tuna - Idkerberget2,5 %+1,2288:e
Uppsamlingsdistrikt 005,0 %ej jämförbart296:e
Så gick det för Miljöpartiet i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Falun6,5 %+2,48:e
Hedemora5,3 %+3,07:e
Leksand5,1 %+2,18:e
Gagnef4,9 %+2,17:e
Borlänge4,2 %+1,67:e
Orsa4,0 %+0,47:e
Säter3,1 %+1,07:e
Ludvika3,0 %−0,88:e
Smedjebacken2,5 %+0,36:e
Mora2,2 %+1,48:e
Avesta2,1 %+0,67:e
Malung-Sälen1,0 %+0,69:e
Vansbro1,0 %+0,87:e
Rättvik0,8 %+0,17:e
Älvdalen0,6 %+0,28:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.