Uppsamlingsräkning klar: Här fick Miljöpartiet sitt största stöd i Gävle

Gävle kommunVal
Vallokal

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Miljöpartiet får 4,8 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Gävle.

Efter den preliminära rösträkningen ser Miljöpartiet ut att ha fått 4,8 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Gävle. Det är en ökning med 0,9 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Jokkmokk, där de fick 22,5 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Miljöpartiet till det sjätte största partiet i årets kommunval i Gävle kommun.

Miljöpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
20264,8 %6:e
20223,90 %8:e
20184,61 %7:e
20147,57 %5:e
20107,70 %5:e
20065,71 %6:e
20025,24 %7:e
19985,92 %6:e
19946,27 %5:e
19913,82 %8:e
19886,97 %5:e
19853,13 %6:e
19822,31 %6:e

Tre mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Miljöpartiet tre mandat i Gävles kommunfullmäktige.

Kommunfullmäktige i Gävle kommer den här mandatperioden ha totalt 65 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Gävle kommun.

Miljöpartiet tar plats i åtminstone 216 kommuner av 290 efter årets val. I 47 kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Miljöpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Miljöpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Miljöpartiet i valdistriktet Olsbacka med 7,9 procent av rösterna, och sämst i Andersberg C, 1,6 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är N Fäladen, Kämnärsrätten NV i Lunds kommun, där de fick 33,6 procent av rösterna.1

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på MPPlacering
Olsbacka7,9 %ej jämförbart1084:e
Hagaström C7,6 %ej jämförbart1284:e
Fridhem7,3 %+1,5825:e
Norrtull-Lexe6,9 %ej jämförbart894:e
Villastaden6,7 %ej jämförbart914:e
Södertull6,7 %+1,6835:e
Sörby6,6 %+1,9985:e
Andersberg N6,6 %ej jämförbart935:e
Väster N6,4 %+1,2935:e
Brynäs V6,3 %+2,2675:e
Strömsbro6,2 %ej jämförbart884:e
Vallbacken6,2 %+0,4895:e
Norr6,0 %+2,5586:e
Norrsundet-Hamrångefjärden6,0 %+3,6654:e
Brynäs C5,9 %+1,9815:e
Norrlandet-Utvalnäs5,8 %ej jämförbart775:e
Söder Ö5,7 %ej jämförbart745:e
Bergby-Axmar5,6 %+1,8645:e
Furuvik-Ytterharnäs5,5 %+0,8515:e
Valbo Ö-Hagaström N5,5 %+2,0915:e
Hemlingby5,3 %ej jämförbart665:e
Brynäs S5,1 %+0,7656:e
Hille4,8 %ej jämförbart646:e
Sätra NV4,8 %+0,5666:e
Bomhus V4,8 %+1,1546:e
Öster-Alderholmen4,6 %ej jämförbart535:e
Gävle Strand4,6 %ej jämförbart537:e
Björke-Trödje4,4 %+1,2676:e
Sätra C4,4 %ej jämförbart495:e
Väster S4,3 %+0,8447:e
Brynäs Ö4,3 %+0,6505:e
Åbyggeby4,3 %+1,4626:e
Sätra NO4,3 %ej jämförbart585:e
Hemsta4,2 %ej jämförbart587:e
Valbo N4,2 %+1,3527:e
Sätra V4,2 %−0,4546:e
Bomhus C4,0 %+1,1416:e
Söder V3,9 %ej jämförbart557:e
Stigslund3,9 %+0,6577:e
Forsbacka3,8 %+1,2486:e
Valbo V3,5 %+0,6507:e
Bomhus SV3,5 %+0,9436:e
Bomhus SO3,4 %+0,9396:e
Sätra Ö-Gavlehov3,2 %ej jämförbart276:e
Hedesunda S3,1 %+1,1297:e
Bomhus Ö3,0 %−0,1406:e
Nordost2,8 %−0,6295:e
Bomhus N2,8 %+0,6316:e
Andersberg S-Sälgsjön-Hästbo2,5 %ej jämförbart368:e
Valbo C2,3 %+0,1307:e
Lindbacka2,2 %ej jämförbart218:e
Hedesunda N2,2 %+0,9187:e
Andersberg C1,6 %−0,8185:e
Uppsamlingsdistrikt 004,8 %ej jämförbart746:e
Så gick det för Miljöpartiet i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Ljusdal9,8 %+5,97:e
Gävle4,8 %+0,96:e
Ockelbo4,6 %+1,66:e
Hudiksvall4,5 %+1,36:e
Sandviken3,4 %+1,27:e
Bollnäs2,9 %+1,08:e
Söderhamn2,2 %+0,67:e
Ovanåker1,8 %+0,17:e
Nordanstig1,2 %−0,68:e
Hofors0,8 %+0,48:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.