När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att det blev hårfint mellan Centerpartiet och Kristdemokraterna om fjärdeplatsen i Luleås kommunfullmäktige. Bara 22 röster skiljde partierna åt.
Efter den preliminära rösträkningen ser Centerpartiet ut att ha fått 6,9 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Luleå. Det är en ökning med 0,1 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Överkalix, där de fick 48,6 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Centerpartiet till det femte största partiet i årets kommunval i Luleå kommun. Men avståndet till Kristdemokraterna är minimalt – Centerpartiet har 3 651 röster och Kristdemokraterna 3 629.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 6,9 % | 5:e |
| 2022 | 6,80 % | 5:e |
| 2018 | 7,52 % | 4:e |
| 2014 | 4,38 % | 6:e |
| 2010 | 4,76 % | 6:e |
| 2006 | 5,84 % | 4:e |
| 2002 | 6,74 % | 5:e |
| 1998 | 6,32 % | 4:e |
| 1994 | 5,86 % | 6:e |
| 1991 | 7,51 % | 5:e |
| 1988 | 7,92 % | 6:e |
| 1985 | 7,33 % | 5:e |
| 1982 | 10,82 % | 3:e |
| 1979 | 12,67 % | 3:e |
| 1976 | 17,71 % | 2:a |
| 1973 | 19,09 % | 2:a |
Fyra mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Centerpartiet fyra mandat i Luleås kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.
Kommunfullmäktige i Luleå kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Luleå kommun.
Centerpartiet tar plats i 282 kommuner av 290 efter årets val. I en kommun kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Centerpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Centerpartiet bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Centerpartiet i valdistriktet Alvik-Ersnäs med 14,4 procent av rösterna, och sämst i Hertsöcentrum, 1,8 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Resele i Sollefteå kommun, där de fick 54,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på C | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Alvik-Ersnäs | 14,4 % | −2,3 | 198 | 3:e |
| Sunderbyn | 11,2 % | −2,6 | 114 | 3:e |
| Avan-Bälinge-Klöverträsk | 11,0 % | −0,7 | 111 | 5:e |
| Antnäs-Måttsund | 10,9 % | −2,8 | 136 | 3:e |
| Trollstaden | 10,8 % | +0,6 | 118 | 3:e |
| Gammelstad | 10,0 % | +1,3 | 94 | 3:e |
| Jämtön-Vitå | 10,0 % | −3,9 | 59 | 5:e |
| Hällbacken | 9,6 % | +2,2 | 74 | 4:e |
| Universitetet | 9,6 % | +0,2 | 112 | 4:e |
| Niemisel-Prästholm | 8,1 % | +0,4 | 50 | 5:e |
| Lulsundet | 7,9 % | ±0,0 | 88 | 3:e |
| Lillporsön | 7,9 % | +0,2 | 87 | 5:e |
| Persön | 7,8 % | −1,0 | 87 | 5:e |
| Kronan | 7,4 % | +1,2 | 141 | 4:e |
| Hammaren | 7,4 % | +0,8 | 90 | 4:e |
| Östermalm | 7,3 % | +0,2 | 66 | 3:e |
| Bensbyn-Brändön | 7,2 % | +0,1 | 98 | 5:e |
| Stadsparken | 7,0 % | −0,2 | 86 | 4:e |
| Kulturens hus | 7,0 % | +0,9 | 81 | 4:e |
| Munkeberg | 7,0 % | +1,8 | 96 | 4:e |
| Öhemmanet-Karlsvik | 7,0 % | −1,0 | 71 | 6:e |
| Gültzauudden-Norra hamn | 6,9 % | +0,7 | 60 | 4:e |
| Bergviken | 6,9 % | +1,4 | 56 | 4:e |
| Rutvik | 6,8 % | −3,4 | 53 | 6:e |
| Björkskatan södra | 6,7 % | +1,4 | 65 | 6:e |
| G:a Bergnäset-Kallax-Gäddvik | 6,5 % | −1,7 | 64 | 5:e |
| Porsöberget | 6,5 % | −0,8 | 52 | 7:e |
| Klintbacken | 6,4 % | +0,4 | 40 | 6:e |
| Svartöstan-Lövskatan | 6,2 % | +1,2 | 62 | 6:e |
| Södra hamn | 5,9 % | +0,5 | 77 | 4:e |
| Björkskatan norra | 5,9 % | ±0,0 | 77 | 6:e |
| Mjölkudden | 5,8 % | +0,7 | 64 | 5:e |
| Porsöudden | 5,8 % | +1,9 | 37 | 6:e |
| Köpmantorget | 5,7 % | +0,2 | 59 | 6:e |
| Burströmska | 5,7 % | +0,7 | 58 | 5:e |
| Notviken | 5,6 % | +1,3 | 80 | 5:e |
| Varvet | 5,5 % | −0,3 | 50 | 6:e |
| Stadsön | 5,5 % | −0,3 | 82 | 6:e |
| Skurholmen | 5,3 % | +1,2 | 66 | 6:e |
| Råneå | 5,3 % | −0,1 | 72 | 6:e |
| Kallkällan | 5,2 % | +1,3 | 61 | 6:e |
| Bredviken-Lerbäcken | 4,9 % | +0,3 | 61 | 6:e |
| Malmudden | 4,6 % | +0,9 | 43 | 7:e |
| Bergstaden | 4,4 % | −1,0 | 41 | 6:e |
| Norra Örnäset | 4,1 % | +1,3 | 39 | 6:e |
| Hertsöängar | 3,7 % | −0,2 | 43 | 6:e |
| Södra Örnäset | 2,8 % | −0,3 | 23 | 9:e |
| Hertsölund | 2,8 % | −0,4 | 27 | 7:e |
| Hertsöcentrum | 1,8 % | −1,0 | 19 | 9:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 6,7 % | ej jämförbart | 63 | 5:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Överkalix | 48,6 % | +29,2 | 1:a |
| Haparanda | 22,1 % | +4,1 | 2:a |
| Övertorneå | 21,8 % | −5,9 | 1:a |
| Arvidsjaur | 20,1 % | +0,4 | 2:a |
| Pajala | 16,6 % | +11,5 | 3:e |
| Piteå | 12,4 % | +3,4 | 3:e |
| Älvsbyn | 9,4 % | −4,8 | 3:e |
| Boden | 7,9 % | +2,6 | 4:e |
| Luleå | 6,9 % | +0,1 | 5:e |
| Kalix | 5,5 % | +0,4 | 4:e |
| Arjeplog | 5,3 % | −2,7 | 5:e |
| Kiruna | 3,2 % | −6,5 | 8:e |
| Gällivare | 0,5 % | ±0,0 | 8:e |
| Jokkmokk | 0,3 % | −0,1 | 9:e |

