Uppsamlingsräkning klar: Här fick Vänsterpartiet sitt största stöd i Östersund

Östersunds kommunVal
Vallokal

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Vänsterpartiet får 6,5 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Östersund.

Efter den preliminära rösträkningen ser Vänsterpartiet ut att ha fått 6,5 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Östersund. Det är en minskning med 0,6 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Pajala, där de fick 31,7 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Vänsterpartiet till det sjätte största partiet i årets kommunval i Östersunds kommun.

Vänsterpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
20266,5 %6:e
20227,12 %6:e
20188,17 %4:e
20147,77 %5:e
20106,31 %5:e
20067,37 %4:e
200210,49 %3:e
199811,66 %4:e
19945,51 %5:e
19914,66 %5:e
19885,60 %5:e
19854,74 %5:e
19824,76 %5:e
19795,21 %5:e
19763,82 %5:e
19733,45 %5:e

Fyra mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Vänsterpartiet fyra mandat i Östersunds kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.

Kommunfullmäktige i Östersund kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Östersunds kommun.

Vänsterpartiet tar plats i åtminstone 285 kommuner av 290 efter årets val. I fyra kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Vänsterpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Vänsterpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Vänsterpartiet i valdistriktet Torvalla Centrum med 14,6 procent av rösterna, och sämst i Västra Frösön och Marieby med landsbygd, 3,4 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Pajala norra i Pajala kommun, där de fick 48,7 procent av rösterna.1

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på VPlacering
Torvalla Centrum14,6 %+3,81252:a
Universitetet13,4 %+2,21533:e
Körfältet11,7 %+2,51052:a
Östersund nedre centrum10,4 %+1,31314:e
Torvalla Ängsmon10,1 %+0,8834:e
Sjukhusområdet9,5 %−0,1915:e
Norra Odenslund9,5 %−0,5995:e
Torvalla Fjällmon8,9 %ej jämförbart1075:e
Östersund övre centrum8,6 %−0,1785:e
Marielund-Odenskog8,6 %+2,0635:e
Torvalla Skogsmon8,3 %−1,5585:e
Hornsberg Övre7,8 %−1,5576:e
Hornsberg Nedre7,6 %−3,6586:e
Söder6,7 %−2,3656:e
Södra Odenslund6,7 %−1,6656:e
Östberg6,6 %−1,4596:e
Storsjöstrand-Odensvik-Fagervallen6,3 %−1,1896:e
Karlslund6,2 %−0,7595:e
Eriksberg-Solliden-Fyrvalla6,0 %−3,6726:e
Odensala Tavelbäcken5,9 %+1,3686:e
Lugnviks Centrum5,8 %−1,3625:e
Norra Frösön-Lövsta5,8 %−1,9896:e
Nedre Blomängen5,7 %−1,3476:e
Brunflo Storviken5,3 %+1,2715:e
Erikslund-Övre Blomängen5,2 %−1,0567:e
Norr5,2 %−1,9486:e
Häggenås med landsbygd5,2 %−0,5386:e
Frösödal5,0 %−1,1506:e
Torvalla By-Ope4,9 %ej jämförbart497:e
Fåker-Tandsbyn med landsbygd4,5 %−0,9557:e
Centrala Lit4,3 %ej jämförbart395:e
Lit med landsbygd4,3 %ej jämförbart486:e
Orrviken med landsbygd4,1 %−3,7386:e
Brunflo Södergård4,1 %−0,5376:e
Södra Valla-Mjälle3,9 %−2,1496:e
Odensala Övre3,8 %−1,9428:e
Odensala Nedre3,8 %−1,0538:e
Brunflo Änge3,8 %−1,1346:e
Brittsbo-Lugnviksstrand3,6 %−0,7346:e
Västra Frösön3,4 %−0,5358:e
Marieby med landsbygd3,4 %−1,0387:e
Uppsamlingsdistrikt 009,2 %ej jämförbart655:e
Så gick det för Vänsterpartiet i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Strömsund6,9 %+0,95:e
Östersund6,5 %−0,66:e
Ragunda6,0 %+1,56:e
Härjedalen5,9 %±0,07:e
Krokom5,9 %−1,06:e
Åre5,0 %+0,77:e
Bräcke4,8 %+0,26:e
Berg4,1 %+0,35:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.