När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Moderaterna gör sitt sämsta val på länge i Nynäshamn.
Efter den preliminära rösträkningen ser Moderaterna ut att ha fått 21,4 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Nynäshamn. Det är partiets sämsta resultat sedan 2002. Partiets starkaste kommun i landet är Staffanstorp, där de fick 52,8 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Moderaterna till det näst största partiet i årets kommunval i Nynäshamns kommun, efter Socialdemokraterna.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 21,4 % | 2:a |
| 2022 | 21,99 % | 2:a |
| 2018 | 22,99 % | 2:a |
| 2014 | 25,33 % | 2:a |
| 2010 | 30,02 % | 2:a |
| 2006 | 24,79 % | 2:a |
| 2002 | 16,87 % | 2:a |
| 1998 | 26,54 % | 2:a |
| 1994 | 22,96 % | 2:a |
| 1991 | 24,93 % | 2:a |
| 1988 | 15,11 % | 2:a |
| 1985 | 17,40 % | 2:a |
| 1982 | 18,35 % | 2:a |
| 1979 | 13,40 % | 3:e |
| 1976 | 9,66 % | 4:e |
| 1973 | 8,46 % | 3:e |
Nio mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Moderaterna nio mandat i Nynäshamns kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.
Kommunfullmäktige i Nynäshamn kommer den här mandatperioden ha totalt 41 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Nynäshamns kommun.
Moderaterna tar plats i 286 kommuner av 290 efter årets val. Totalt ökar Moderaterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Moderaterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Moderaterna i valdistriktet Nynäshamn 17 Torö med 31,4 procent av rösterna, och sämst i Nynäshamn 9 Nicksta, 12 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Borggård i Staffanstorps kommun, där de fick 63,4 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på M | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Nynäshamn 17 Torö | 31,4 % | −1,4 | 133 | 1:a |
| Nynäshamn 1 Sandhamn | 30,5 % | +7,3 | 246 | 1:a |
| Nynäshamn 16 Ösmo N | 29,8 % | −0,8 | 307 | 1:a |
| Nynäshamn 11 Hacktorp | 29,6 % | +1,6 | 214 | 2:a |
| Nynäshamn 2 Estö Ö | 27,8 % | +0,5 | 248 | 2:a |
| Nynäshamn 8 Kullsta | 24,1 % | −0,9 | 211 | 2:a |
| Nynäshamn 3 Estö V | 23,0 % | −2,8 | 217 | 2:a |
| Nynäshamn 4 Centrala Nynäs | 21,8 % | −1,5 | 267 | 2:a |
| Nynäshamn 7 Via | 20,9 % | −1,0 | 260 | 2:a |
| Nynäshamn 15 Ösmo S | 20,5 % | −2,2 | 212 | 3:e |
| Nynäshamn 20 Sorunda N | 20,3 % | +3,6 | 296 | 2:a |
| Nynäshamn 13 Ösmo V | 20,2 % | −1,0 | 149 | 2:a |
| Nynäshamn 10 Vaktberget | 19,7 % | −1,2 | 247 | 2:a |
| Nynäshamn 18 Sorunda S | 19,4 % | −0,4 | 226 | 3:e |
| Nynäshamn 19 Mellersta Sorunda | 19,4 % | +3,0 | 200 | 2:a |
| Nynäshamn 14 Ösmo Ö | 14,0 % | −7,7 | 148 | 3:e |
| Nynäshamn 5 Gröndal | 13,4 % | −1,5 | 87 | 3:e |
| Nynäshamn 9 Nicksta | 12,0 % | +0,2 | 124 | 4:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 18,6 % | ej jämförbart | 166 | 3:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Täby | 46,6 % | +7,1 | 1:a |
| Österåker | 41,4 % | +3,2 | 1:a |
| Danderyd | 38,2 % | +1,7 | 1:a |
| Lidingö | 36,8 % | +8,8 | 1:a |
| Värmdö | 34,7 % | +11,4 | 1:a |
| Vallentuna | 33,8 % | +0,9 | 1:a |
| Nacka | 33,1 % | +1,6 | 1:a |
| Salem | 32,2 % | −0,9 | 1:a |
| Sollentuna | 30,9 % | +1,4 | 1:a |
| Tyresö | 30,8 % | +2,5 | 1:a |
| Vaxholm | 29,3 % | +4,2 | 1:a |
| Sigtuna | 29,1 % | −1,6 | 2:a |
| Ekerö | 28,5 % | +2,4 | 1:a |
| Nykvarn | 27,9 % | +5,6 | 1:a |
| Solna | 27,4 % | +0,6 | 2:a |
| Sundbyberg | 22,5 % | +0,9 | 2:a |
| Stockholm | 22,3 % | +3,9 | 2:a |
| Nynäshamn | 21,4 % | −0,6 | 2:a |
| Upplands-Bro | 21,3 % | −4,5 | 2:a |
| Upplands Väsby | 21,2 % | +0,2 | 2:a |
| Haninge | 21,1 % | −2,0 | 2:a |
| Norrtälje | 20,9 % | −4,2 | 3:e |
| Huddinge | 20,4 % | −0,4 | 2:a |
| Järfälla | 18,4 % | −2,3 | 2:a |
| Södertälje | 18,0 % | −0,7 | 2:a |
| Botkyrka | 12,6 % | −1,0 | 3:e |

