När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Moderaterna gör ett historiskt bra kommunfullmäktigeval i Kristinehamn.
Efter den preliminära rösträkningen ser Moderaterna ut att ha fått 23,9 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Kristinehamn. Det är en ökning med 7,3 procentenheter från 2022 års resultat. Det är ett av partiets bästa resultat, historiskt sett.
Resultatet gör Moderaterna till det näst största partiet i årets kommunval i Kristinehamns kommun, efter Socialdemokraterna.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 23,9 % | 2:a |
| 2022 | 16,60 % | 2:a |
| 2018 | 17,00 % | 2:a |
| 2014 | 17,10 % | 2:a |
| 2010 | 27,25 % | 2:a |
| 2006 | 29,61 % | 2:a |
| 2002 | 15,92 % | 2:a |
| 1998 | 16,52 % | 2:a |
| 1994 | 15,17 % | 2:a |
| 1991 | 16,11 % | 2:a |
| 1988 | 13,90 % | 3:e |
| 1985 | 17,00 % | 2:a |
| 1982 | 18,95 % | 2:a |
| 1979 | 15,14 % | 3:e |
| 1976 | 12,69 % | 3:e |
| 1973 | 11,73 % | 3:e |
Tio mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Moderaterna tio mandat i Kristinehamns kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet sju mandat.
Kommunfullmäktige i Kristinehamn kommer den här mandatperioden ha totalt 41 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Kristinehamns kommun.
Moderaterna tar plats i 286 kommuner av 290 efter årets val. Totalt ökar Moderaterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Moderaterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Moderaterna i valdistriktet Östra Vålösundet med 33,2 procent av rösterna, och sämst i Innerstaden, 13,5 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Borggård i Staffanstorps kommun, där de fick 63,4 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på M | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Östra Vålösundet | 33,2 % | +10,1 | 328 | 1:a |
| Kristinehamn södra | 31,6 % | +16,1 | 392 | 1:a |
| Strand | 29,6 % | +8,7 | 277 | 1:a |
| Kristinehamn östra | 26,4 % | +8,5 | 385 | 2:a |
| Kristinehamn norra | 26,3 % | +9,3 | 238 | 2:a |
| Kristinehamn nord-östra | 24,9 % | +4,5 | 250 | 2:a |
| Fältet | 24,5 % | +8,1 | 205 | 2:a |
| Djurgården | 24,2 % | +5,8 | 253 | 2:a |
| Kurlanda | 22,2 % | +4,4 | 219 | 2:a |
| Stenstaliden | 22,1 % | +9,4 | 268 | 2:a |
| Ölme | 22,1 % | +5,7 | 234 | 1:a |
| Södermalm | 19,0 % | +4,1 | 222 | 2:a |
| Enserud | 18,5 % | +5,1 | 141 | 2:a |
| Björneborg | 15,2 % | +4,9 | 97 | 3:e |
| Innerstaden | 13,5 % | +0,8 | 130 | 3:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 23,4 % | ej jämförbart | 82 | 2:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Storfors | 33,5 % | +7,8 | 1:a |
| Hammarö | 30,5 % | +7,2 | 2:a |
| Sunne | 27,6 % | +6,2 | 1:a |
| Karlstad | 24,8 % | +5,3 | 2:a |
| Eda | 24,2 % | +9,5 | 1:a |
| Kristinehamn | 23,9 % | +7,3 | 2:a |
| Arvika | 22,9 % | +2,8 | 2:a |
| Grums | 22,5 % | +3,4 | 2:a |
| Kil | 22,2 % | +3,8 | 2:a |
| Filipstad | 21,6 % | −2,7 | 2:a |
| Forshaga | 18,6 % | +4,4 | 2:a |
| Säffle | 18,4 % | +4,1 | 2:a |
| Torsby | 17,6 % | −0,2 | 2:a |
| Munkfors | 14,4 % | +11,5 | 2:a |
| Årjäng | 12,7 % | +2,1 | 4:e |
| Hagfors | 3,4 % | +0,9 | 6:e |

