När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Socialdemokraterna gör ett historiskt dåligt kommunfullmäktigeval i Karlstad.
Efter den preliminära rösträkningen ser Socialdemokraterna ut att ha fått 34,5 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Karlstad. Det är en minskning med 2,1 procentenheter från 2022 års resultat. Det är ett av partiets sämsta resultat, historiskt sett.
Resultatet gör Socialdemokraterna till det största partiet i årets kommunval i Karlstads kommun. Så har det sett ut varje val sedan 1973.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 34,5 % | 1:a |
| 2022 | 36,56 % | 1:a |
| 2018 | 29,24 % | 1:a |
| 2014 | 36,26 % | 1:a |
| 2010 | 37,28 % | 1:a |
| 2006 | 38,35 % | 1:a |
| 2002 | 39,49 % | 1:a |
| 1998 | 35,97 % | 1:a |
| 1994 | 43,13 % | 1:a |
| 1991 | 35,93 % | 1:a |
| 1988 | 43,61 % | 1:a |
| 1985 | 43,18 % | 1:a |
| 1982 | 46,78 % | 1:a |
| 1979 | 43,48 % | 1:a |
| 1976 | 42,45 % | 1:a |
| 1973 | 45,20 % | 1:a |
21 mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Socialdemokraterna 21 mandat i Karlstads kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet 22 mandat.
Kommunfullmäktige i Karlstad kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Karlstads kommun.
Socialdemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. Totalt ökar Socialdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Socialdemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Socialdemokraterna i valdistriktet Vålberg med 48,1 procent av rösterna, och sämst i Grava, 22,8 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Smedjebacken C i Smedjebackens kommun, där de fick 68,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på S | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Vålberg | 48,1 % | +4,1 | 521 | 1:a |
| Kronoparken öst | 47,5 % | ej jämförbart | 374 | 1:a |
| Våxnäs söder | 47,3 % | ej jämförbart | 445 | 1:a |
| Kronoparken centrum | 44,1 % | ej jämförbart | 353 | 1:a |
| Våxnäs norr | 43,8 % | ej jämförbart | 417 | 1:a |
| Orrholmen söder | 43,5 % | ej jämförbart | 404 | 1:a |
| Kronoparken söder | 42,9 % | ej jämförbart | 327 | 1:a |
| Gruvlyckan | 41,6 % | −6,4 | 417 | 1:a |
| Lorensberg | 41,4 % | ej jämförbart | 499 | 1:a |
| Universitetet | 40,9 % | ej jämförbart | 412 | 1:a |
| Rud norr | 40,4 % | ej jämförbart | 324 | 1:a |
| Rud söder | 39,5 % | ej jämförbart | 303 | 1:a |
| Hagalund | 39,4 % | −2,9 | 506 | 1:a |
| Kronoparken norr | 38,7 % | ej jämförbart | 317 | 1:a |
| Kvarnberget | 38,4 % | ej jämförbart | 400 | 1:a |
| Stodene | 38,4 % | −4,5 | 519 | 1:a |
| Norrstrand söder | 38,3 % | −3,4 | 339 | 1:a |
| Viken | 38,2 % | ej jämförbart | 356 | 1:a |
| Norrstrand norr | 37,4 % | −0,4 | 427 | 1:a |
| Långtäppan-Rud | 37,4 % | ej jämförbart | 356 | 1:a |
| Skåre | 37,0 % | −1,2 | 272 | 1:a |
| Hultsberg | 36,8 % | −4,6 | 480 | 1:a |
| Soldattorpet | 36,2 % | −1,0 | 423 | 1:a |
| Orrholmen norr | 36,0 % | ej jämförbart | 382 | 1:a |
| Norrstrand-Sjöstad | 36,0 % | −1,7 | 354 | 1:a |
| Norrstrand centrum | 35,9 % | −7,3 | 334 | 1:a |
| Edsvalla | 35,8 % | −2,0 | 261 | 1:a |
| Vålberg-Nor | 35,6 % | +0,5 | 376 | 1:a |
| Herrhagen 1 | 35,0 % | +0,8 | 378 | 1:a |
| Stockfallet | 34,9 % | ej jämförbart | 460 | 1:a |
| Färjestad norr | 34,5 % | ej jämförbart | 381 | 1:a |
| Kroppkärr | 33,9 % | −3,6 | 429 | 1:a |
| Haga öst | 33,8 % | ej jämförbart | 286 | 1:a |
| Alster söder | 33,7 % | −5,5 | 278 | 1:a |
| Färjestad söder | 33,5 % | ej jämförbart | 349 | 1:a |
| Marieberg | 33,4 % | ej jämförbart | 293 | 1:a |
| Herrhagen 3 | 33,2 % | +0,2 | 397 | 1:a |
| Tormestad-Lamberget | 32,8 % | +0,9 | 298 | 1:a |
| Råtorp söder | 32,8 % | −1,5 | 338 | 1:a |
| Skattkärr | 32,8 % | −5,2 | 338 | 1:a |
| Herrhagen 2 | 32,7 % | +0,3 | 403 | 1:a |
| Björkås-Dingelsundet | 30,5 % | ej jämförbart | 304 | 2:a |
| Alster norr | 30,4 % | −0,7 | 422 | 1:a |
| Klara | 30,2 % | ej jämförbart | 350 | 2:a |
| Tingvallastaden | 30,0 % | ej jämförbart | 323 | 2:a |
| Sommarro | 30,0 % | ej jämförbart | 259 | 1:a |
| Romstad-Strand | 29,9 % | ej jämförbart | 351 | 2:a |
| Tullholmen öst | 29,8 % | ej jämförbart | 267 | 2:a |
| Molkom | 29,7 % | ej jämförbart | 344 | 1:a |
| Råtorp-Älvåker | 29,4 % | −5,1 | 318 | 1:a |
| Tullholmen väst | 29,4 % | ej jämförbart | 267 | 2:a |
| Kronoparken väst | 29,3 % | ej jämförbart | 245 | 1:a |
| Haga väst | 29,2 % | ej jämförbart | 282 | 2:a |
| Sundsta | 28,8 % | −1,3 | 331 | 2:a |
| Inre hamn | 28,7 % | −1,1 | 290 | 2:a |
| Tingvalla | 28,4 % | ej jämförbart | 285 | 2:a |
| Bergvik-Zakrisdal | 27,1 % | ej jämförbart | 200 | 2:a |
| Östra Fågelvik | 25,4 % | −2,0 | 210 | 2:a |
| Väse | 24,7 % | −4,7 | 324 | 1:a |
| Nyed | 24,0 % | ej jämförbart | 307 | 1:a |
| Grava | 22,8 % | −3,0 | 249 | 2:a |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 33,1 % | ej jämförbart | 1 651 | 1:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Munkfors | 54,1 % | −4,2 | 1:a |
| Filipstad | 43,7 % | +3,4 | 1:a |
| Grums | 41,2 % | −5,3 | 1:a |
| Forshaga | 37,3 % | −5,1 | 1:a |
| Hagfors | 34,6 % | −4,4 | 2:a |
| Karlstad | 34,5 % | −2,1 | 1:a |
| Arvika | 34,4 % | −2,1 | 1:a |
| Torsby | 33,9 % | +2,7 | 1:a |
| Kil | 33,1 % | +0,3 | 1:a |
| Storfors | 31,7 % | −0,4 | 2:a |
| Hammarö | 31,4 % | −5,0 | 1:a |
| Kristinehamn | 28,7 % | −4,8 | 1:a |
| Årjäng | 27,7 % | −0,7 | 1:a |
| Eda | 23,2 % | −2,2 | 2:a |
| Sunne | 21,9 % | +0,5 | 2:a |
| Säffle | 20,8 % | −0,7 | 1:a |

