När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Socialdemokraterna gör sitt sämsta val på länge på Hammarö.
Efter den preliminära rösträkningen ser Socialdemokraterna ut att ha fått 31,4 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige på Hammarö. Det är partiets sämsta resultat sedan åtminstone 1973. Partiets starkaste kommun i landet är Smedjebacken, där de fick 56,2 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Socialdemokraterna till det största partiet i årets kommunval i Hammarö kommun. Så har det sett ut varje val sedan 1973.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 31,4 % | 1:a |
| 2022 | 36,34 % | 1:a |
| 2018 | 35,68 % | 1:a |
| 2014 | 42,48 % | 1:a |
| 2010 | 39,67 % | 1:a |
| 2006 | 42,13 % | 1:a |
| 2002 | 45,28 % | 1:a |
| 1998 | 44,22 % | 1:a |
| 1994 | 54,45 % | 1:a |
| 1991 | 45,99 % | 1:a |
| 1988 | 51,13 % | 1:a |
| 1985 | 51,65 % | 1:a |
| 1982 | 57,39 % | 1:a |
| 1979 | 55,85 % | 1:a |
| 1976 | 56,17 % | 1:a |
| 1973 | 59,20 % | 1:a |
Tio mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Socialdemokraterna tio mandat i Hammarös kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet elva mandat.
Kommunfullmäktige på Hammarö kommer den här mandatperioden ha totalt 31 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Hammarö kommun.
Socialdemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. Totalt ökar Socialdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Socialdemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Socialdemokraterna i valdistriktet Mörmon med 42,7 procent av rösterna, och sämst i Östra Bärstad-Rud, 19,4 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Smedjebacken C i Smedjebackens kommun, där de fick 68,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på S | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Mörmon | 42,7 % | −5,5 | 427 | 1:a |
| Haga | 37,8 % | −5,4 | 479 | 1:a |
| Gunnarskär | 35,7 % | −5,1 | 388 | 1:a |
| Skoghall | 33,9 % | −9,6 | 361 | 1:a |
| Klöverud | 31,6 % | −4,1 | 386 | 1:a |
| Hallersrud | 30,4 % | −2,7 | 310 | 2:a |
| Hammar | 29,0 % | −5,4 | 318 | 2:a |
| Lövnäs | 23,2 % | −4,9 | 294 | 2:a |
| Östra Bärstad-Rud | 19,4 % | −3,8 | 220 | 2:a |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 31,7 % | ej jämförbart | 339 | 1:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Munkfors | 54,1 % | −4,2 | 1:a |
| Filipstad | 43,7 % | +3,4 | 1:a |
| Grums | 41,2 % | −5,3 | 1:a |
| Forshaga | 37,3 % | −5,1 | 1:a |
| Hagfors | 34,6 % | −4,4 | 2:a |
| Karlstad | 34,5 % | −2,1 | 1:a |
| Arvika | 34,4 % | −2,1 | 1:a |
| Torsby | 33,9 % | +2,7 | 1:a |
| Kil | 33,1 % | +0,3 | 1:a |
| Storfors | 31,7 % | −0,4 | 2:a |
| Hammarö | 31,4 % | −5,0 | 1:a |
| Kristinehamn | 28,7 % | −4,8 | 1:a |
| Årjäng | 27,7 % | −0,7 | 1:a |
| Eda | 23,2 % | −2,2 | 2:a |
| Sunne | 21,9 % | +0,5 | 2:a |
| Säffle | 20,8 % | −0,7 | 1:a |

