Fler väljer bort studielån – men studenterna i Luleå lånar tredje flitigast i hela Sverige

Luleå kommunHögskola och universitet
Studenter i läsesal

Andelen studenter som tog lån ökade kraftigt efter pandemin – men nu har trenden vänt, och allt fler väljer bort lånet. Studenterna i Luleå var bland de mest flitiga låntagarna i hela landet under förra läsåret, men andelen har sjunkit de senaste åren.

I Luleå valde 3 415 av kommunens 4 057 studenter med studiebidrag att också ta ut studielån under förra läsåret. Det motsvarar 84 procent av studenterna, vilket är en minskning med en procent sedan året innan. Det är andra året i rad som andelen studenter med studielån minskar i kommunen. Det totala antalet studenter har också minskat.

Andelen studenter som tar studielån i Luleå kommun är tredje högst i landet, och är högre än både länssnittet (79 procent) och rikssnittet (72 procent).

Andelen låntagare i Norrbottens län som helhet har inte förändrats nämnvärt sedan året innan. Det är just i Luleå kommun som högst andel studenter i länet tar studielån. Lägst andel låntagare finns i Pajala kommun där 59 procent väljer att ta lån.

Studenter med lån i länets kommuner
KommunAndel med lån (%)Förändring (%), ett årTotalt antal studenter
Luleå84 %−1%4 057
Piteå80 %±0%1 032
Överkalix79 %+25%39
Kiruna72 %±0%348
Kalix72 %−3%307
Arvidsjaur72 %+9%78
Älvsbyn69 %+5%186
Boden68 %−7%588
Arjeplog68 %−8%34
Haparanda68 %+5%145
Gällivare65 %+3%145
Övertorneå63 %+2%60
Jokkmokk63 %−5%68
Pajala59 %−8%56

Allt färre studenter tar studielån

Både antalet och andelen studenter med studielån minskade i Sverige under förra läsåret. Av landets cirka 457 100 studenter valde omkring 329 700 personer, eller 72 procent, att utöka studiebidraget med studielån. Jämfört med läsåret 2024/2025 är det en minskning med två procent.

Andelen studenter med studielån har ökat i landet som helhet sedan 2011, men under pandemin sköt både antalet studenter och andelen låntagare i höjden. Under förra läsåret minskade andelen låntagare igen, samtidigt som antalet studenter med studiebidrag ökade. Anledningen till nedgången i låntagare är inte kartlagd av CSN, men håller på att undersökas.

– Möjligen handlar det om en återgång till mer ”normala nivåer” efter pandemin, säger William Wedenberg, analytiker på CSN, i ett pressmeddelande.

Det är fortfarande vanligare att ta studielån som student än att inte ta det, även om andelen som tar lån skiljer sig åt mellan kommunerna. Generellt är det studenter i större studieorter som är mest benägna att ta studielån.

Lunds kommun har högst andel låntagare i hela landet. Här tar 86 procent av studenterna lån. Lägst andel finns i Lessebo kommun där drygt hälften av studenterna, 52 procent, valde till studielån förra läsåret.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.