Fler väljer bort studielån – så skuldsatta är studenterna i Gällivare

Gällivare kommunHögskola och universitet
Studenter i läsesal

Andelen studenter som tog lån ökade kraftigt efter pandemin – men nu har trenden vänt, och allt fler väljer bort lånet. I Gällivare valde två av tre av studenterna att ta lån under förra läsåret.

I Gällivare valde 94 av kommunens 145 studenter med studiebidrag att också ta ut studielån under förra läsåret. Det motsvarar 65 procent av studenterna.

Det ska noteras att det totala antalet studenter är lågt, därmed kan siffrorna variera stort från år till år. I Gällivare har andelen studenter med lån ökat sedan året innan, och det totala antalet studenter har minskat.

Andelen studenter som tar studielån i Gällivare kommun är lägre än både länssnittet (79 procent) och rikssnittet (72 procent).

Andelen låntagare i Norrbottens län som helhet har inte förändrats nämnvärt sedan året innan. Det är Luleå kommun som har högst andel studenter med studielån i länet. Här tar 84 procent av studenterna lån under studietiden. Lägst andel låntagare finns i Pajala kommun där 59 procent väljer att ta lån.

Studenter med lån i länets kommuner
KommunAndel med lån (%)Förändring (%), ett årTotalt antal studenter
Luleå84 %−1%4 057
Piteå80 %±0%1 032
Överkalix79 %+25%39
Kiruna72 %±0%348
Kalix72 %−3%307
Arvidsjaur72 %+9%78
Älvsbyn69 %+5%186
Boden68 %−7%588
Arjeplog68 %−8%34
Haparanda68 %+5%145
Gällivare65 %+3%145
Övertorneå63 %+2%60
Jokkmokk63 %−5%68
Pajala59 %−8%56

Allt färre studenter tar studielån

Både antalet och andelen studenter med studielån minskade i Sverige under förra läsåret. Av landets cirka 457 100 studenter valde omkring 329 700 personer, eller 72 procent, att utöka studiebidraget med studielån. Jämfört med läsåret 2024/2025 är det en minskning med två procent.

Andelen studenter med studielån har ökat i landet som helhet sedan 2011, men under pandemin sköt både antalet studenter och andelen låntagare i höjden. Under förra läsåret minskade andelen låntagare igen, samtidigt som antalet studenter med studiebidrag ökade. Anledningen till nedgången i låntagare är inte kartlagd av CSN, men håller på att undersökas.

– Möjligen handlar det om en återgång till mer ”normala nivåer” efter pandemin, säger William Wedenberg, analytiker på CSN, i ett pressmeddelande.

Det är fortfarande vanligare att ta studielån som student än att inte ta det, även om andelen som tar lån skiljer sig åt mellan kommunerna. Generellt är det studenter i större studieorter som är mest benägna att ta studielån.

Lunds kommun har högst andel låntagare i hela landet. Här tar 86 procent av studenterna lån. Lägst andel finns i Lessebo kommun där drygt hälften av studenterna, 52 procent, valde till studielån förra läsåret.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.