Hittills har 998 förtidsröster registrerats i Bollebygds kommun. Det är en ökning med 25 procent jämfört med rekordåret 2022.
Efter åtta dagar av förtidsröstning – och med tio dagar kvar till valdagen – har 998 förtidsröster registrerats i Bollebygds kommun. Det är 25 procent fler än vid motsvarande tidpunkt 2022 och förtidsröstandet ser ut att gå mot nytt rekord i kommunen, åtminstone det högsta sedan 2006.

Alla med rösträtt kan rösta i Bollebygd, även personer som är röstberättigade i andra kommuner. Därför går det inte att inte säga hur många av kommunens invånare som förtidsröstat. Däremot motsvarar 998 förtidsröstande 13 procent av alla som har rösträtt i kommunen. Flest förtidsröster i förhållande till röstberättigade i Västra Götaland har lämnats i Sotenäs kommun, 1 737 röster, eller 22 procent.
Flest registrerade röster den 28 augusti
Samtliga 998 förtidsröster i Bollebygd – utom fyra – har lämnats i Förtidsröstningslokal Tingshuset. Den 28 augusti hade röstmottagarna i Bollebygd som mest att göra hittills i år. Då registrerades 154 förtidsröster i kommunen.
Samtidigt har röstmönstret sett likadant ut de senaste valen: ju närmare valdagen, desto fler förtidsröster lämnas. 2022 registrerades mer än hälften av förtidsrösterna i Bollebygd under den sista veckan innan valet.
Bollebygd var en av de kommuner som drabbades av ett problem med QR-koden på de ytterkuvert som används. Det gjorde att förtidsrösterna inte kunde registreras under ett par dagar, men enligt Valmyndigheten ska efterregistreringen vara gjord nu.
Rekordmånga förtidsröster i landet hittills
I riket som helhet har hittills omkring 1,2 miljoner förtidsröster registrerats. Det är en ökning med 39 procent jämfört med föregående val. I 277 kommuner ligger antalet förtidsröster över nivån för motsvarande dag 2022.
Valmyndigheten har inte analyserat vad ökningen beror på. En nyhet inför årets val är att man inte längre behöver ha med sig röstkortet för att kunna förtidsrösta. Värt att nämna är också att systemet för att registrera förtidsröster har automatiserats, även om det fortfarande kan finnas en viss fördröjning i rapporteringen.
Andelen förtidsröstande har ökat i Sverige varje val sedan 2006 och vid förra valet förtidsröstade knappt hälften av väljarna. De första åtta dagarnas förtidsröstning tyder på att det kan bli nytt rekord. Det kan också vara så att fler väljer att lägga sin förtidsröst tidigare än i tidigare val. 2022 registrerades 57 procent av förtidsrösterna under den sista veckan.
Det skulle också kunna vara så att det ökade förtidsröstandet förebådar ett högre totalt valdeltagande, men det behöver inte vara så. I förra valet förtidsröstade en rekordstor andel av väljarna, samtidigt sjönk valdeltagandet totalt sett.
| Lokal | Antal röster |
|---|---|
| Förtidsröstningslokal Tingshuset | 994 |
| Ambulerande röstmottagning | 4 |
| Antal röster | Andel | |
|---|---|---|
| Sotenäs | 1 737 | 22,4 % |
| Grästorp | 829 | 18 % |
| Strömstad | 1 909 | 17,9 % |
| Partille | 5 545 | 17,8 % |
| Lysekil | 2 017 | 17,7 % |
| Åmål | 1 662 | 17,6 % |
| Tidaholm | 1 685 | 16,6 % |
| Borås | 14 633 | 16,2 % |
| Trollhättan | 7 472 | 16,1 % |
| Uddevalla | 7 138 | 16 % |
| Herrljunga | 1 214 | 15,9 % |
| Bengtsfors | 1 154 | 15,6 % |
| Hjo | 1 125 | 15,1 % |
| Öckerö | 1 585 | 15,1 % |
| Töreboda | 1 087 | 14,7 % |
| Orust | 1 853 | 14,6 % |
| Dals-Ed | 542 | 14,6 % |
| Kungälv | 5 735 | 14,5 % |
| Munkedal | 1 183 | 14,4 % |
| Stenungsund | 3 136 | 14,4 % |
| Karlsborg | 833 | 14,2 % |
| Vänersborg | 4 519 | 14,2 % |
| Färgelanda | 715 | 14,1 % |
| Lidköping | 4 569 | 14 % |
| Alingsås | 4 715 | 14 % |
| Ulricehamn | 2 764 | 14 % |
| Skara | 2 066 | 13,8 % |
| Vara | 1 770 | 13,7 % |
| Mariestad | 2 678 | 13,5 % |
| Gullspång | 557 | 13,4 % |
| Göteborg | 65 344 | 13,3 % |
| Tanum | 1 376 | 13,2 % |
| Bollebygd | 998 | 13,1 % |
| Svenljunga | 1 096 | 13 % |
| Essunga | 570 | 13 % |
| Härryda | 3 872 | 12,8 % |
| Mellerud | 934 | 12,7 % |
| Ale | 3 045 | 12,3 % |
| Mölndal | 6 877 | 12,1 % |
| Mark | 3 365 | 12,1 % |
| Tjörn | 1 555 | 12 % |
| Götene | 1 258 | 11,9 % |
| Falköping | 3 042 | 11,8 % |
| Lerum | 3 828 | 11,7 % |
| Skövde | 4 902 | 10,6 % |
| Tranemo | 998 | 10,6 % |
| Vårgårda | 977 | 10,1 % |
| Tibro | 871 | 9,7 % |
| Lilla Edet | 1 011 | 9 % |
| Röstningslokal | Vardagar | Lördagar | Söndagar |
|---|---|---|---|
| Ambulerande röstmottagning | 08:00-17:00 | 10:00-14:00 (12 sep.) | 10:00-14:00 på valdagen |
| Förtidsröstningslokal Bollebygdskola | 08:00-20:00 på valdagen | ||
| Förtidsröstningslokal Bollegården | 10:00-14:00 (6 sep.) | ||
| Förtidsröstningslokal Tingshuset | 12:00-17:00 (10:00-17:00 28 aug. och 4 och 11 sep.; 12:00-18:00 27 aug. och 3 och 10 sep.) | 10:00-14:00 | 10:00-14:00 (30 aug.) |
