På onsdag öppnar lokalerna för förtidsröstning. I Torsås kommun ökade antalet förtidsröster i förra valet. Men det är först under den sista veckan som det smäller till.
Det är fyra veckor kvar till valet och på onsdag inleds förtidsröstningen. I Torsås kommun står en röstningslokaler för allmänheten redo
Förtidsröstning blir allt mer populärt. Förra gången – 2022 – utnyttjade 48 procent av de röstande i landet möjligheten. I Torsås registrerades 2 178 förtidsröster, vilket motsvarar 45 procent av de avlagda rösterna i riksdagsvalet i kommunen. Andelen förtidsröster är alltså ungefär lika stor i Torsås som i riket som helhet.

Förtidsrösterna var fler i förra valet i Torsås än 2018. Torsås var en av 260 kommuner i landet där andelen ökade i förra valet.

Även om förtidsröstandet inleds på onsdag hänger de flesta väljarna inte på låset. Historiskt sett har nästan två tredjedelar av förtidsrösterna i Torsås lämnats under den sista veckan innan valet.
2022 hade hälften av förtidsrösterna kommit in på måndagen innan valdagen och sista fredagen lämnades 253 förtidsröster i kommunen. Det var det största antalet under en enskild dag förra gången. Även historiskt sett har just sista fredagen innan valet varit den dag då förtidsröstmottagarna haft mest att göra i Torsås.
| Röstningslokal | Vardagar | Lördagar | Söndagar |
|---|---|---|---|
| Torsås Bibliotek | 10:00-18:00 (10:00-17:00 28 aug. och 4 och 11 sep.) | 10:00-14:00 (12 sep.); 11:00-14:00 (29 aug. och 5 sep.) | 11:00-14:00 (08:00-20:00 på valdagen) |
