På onsdag öppnar röstningslokalerna för förtidsröstning. I förra valet lämnades 2 753 förtidsröster i kommunen. Men det är först under den sista veckan som det smäller till.
Det är fyra veckor kvar till valet och på onsdag inleds förtidsröstningen. I Gnosjö kommun står fyra röstningslokaler för allmänheten redo (varav en är ambulerande).
Förtidsröstning blir allt mer populärt. Förra gången – 2022 – utnyttjade 48 procent av de röstande i landet möjligheten.
I Gnosjö registrerades 2 753 förtidsröster, vilket motsvarar 49 procent av de avlagda rösterna i riksdagsvalet i kommunen. Andelen förtidsröster är alltså ungefär lika stor i Gnosjö som i riket som helhet.
Även om förtidsröstandet inleds på onsdag hänger de flesta väljarna inte på låset. Historiskt sett har två tredjedelar av förtidsrösterna i Gnosjö lämnats under den sista veckan innan valet.
2022 hade hälften av förtidsrösterna kommit in på tisdagen innan valdagen och sista fredagen lämnades 366 förtidsröster i kommunen. Det var det största antalet under en enskild dag förra gången. Även historiskt sett har just sista fredagen innan valet varit den dag då förtidsröstmottagarna haft mest att göra i Gnosjö.
Nästan tre fjärdedelar av förtidsrösterna, omkring 1 910, lämnades i röstningslokalen Gnosjö Bibliotek 2022.
Förtidsröstningen 2022 per kommun i Jönköpings län
I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.
Här kan du förtidsrösta i Gnosjö kommun
Röstningslokal
Vardagar
Lördagar
Söndagar
Ambulerande röstmottagning
10:00-18:00
10:00-15:00
10:00-15:00 (10:00-16:00 på valdagen)
Gnosjö Bibliotek
10:00-18:00
10:00-14:00
10:00-14:00
Hillecenter
14:00-18:00
10:00-13:00 (12 sep.)
Töllstorpshallen
08:00-20:00 på valdagen
Källa: Valmyndigheten. Öppettiderna kan ändras. Ambulerande röstmottagning innebär att man kan rösta i hemmet om man inte kan ta sig till en vanlig röstningslokal pga sjukdom, ålder eller funktionsnedsättning. För att boka hör man av sig till kommunen Förtidsröstning anordnas också i ett lokaler med begränsat tillträde: Rosendals servicehus. De är avsedda för personer som vistas där.
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)
I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.
Lokal, datadriven journalistik
Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.
Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.
Kakor och användningsspårning
När du besöker oss så lagras lite data hos dig via din webbläsare, t.ex. genom kakor (cookies). Läs mer i vår Integritetspolicy.