Pensionärernas inflytande över valresultatet ökar i Sverige. Aldrig har så många över 65 år gått till val. Men i Lund är det fler förstagångsväljare än någonsin under 2000-talet. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Lundaborna går till valurnorna i höst har 105 382 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 5 900 fler än 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Lund. I höstens val handlar det om 23 692 personer, vilket motsvarar 23 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är lägre i Lund än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Vipelyckan där drygt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Tuna Väster; N Fäladen, Kämnärsrätten SÖ; Delfi och N Fäladen, Kämnärsrätten NV: där är ingen av väljarna över 65 år.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Vipelyckan | 52,4 % |
| Veberöd, Gamla byn | 39,1 % |
| Klostergården SV | 37,0 % |
| ⋮ | |
| N Fäladen, Kämnärsrätten SÖ | 0,0 % |
| Delfi | 0,0 % |
| N Fäladen, Kämnärsrätten NV | 0,0 % |
Samtidigt har 29 929 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Lund – eller 28 procent av de röstberättigade. Det är fler än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Lund finns i Tuna Väster där knappt 100 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.
Rekordmånga förstagångsväljare i Lund
Högst andel förstagångsväljare finns dock i Delfi, där 22,8 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Nöbbelövs centrum, bara 3,8 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Delfi | 22,8 % |
| Tuna Väster | 19,9 % |
| Tuna Öster | 19,4 % |
| ⋮ | |
| Vipelyckan | 4,7 % |
| Klostergården SV | 4,3 % |
| Nöbbelövs centrum | 3,8 % |
I kommunen är det totalt 8 495 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 8,1 procent av de röstberättigade, och det är den högsta andelen i landet. Det är också den högsta andelen förstagångsväljare i kommunen under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är lägre andel än i Lund. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Så många icke-medborgare får rösta i Lund
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Lund är 9,6 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Vildanden, där ungefär var tredje väljare inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Torna Hällestad; Dalby Kolonin och Veberöd, Gamla byn, valdistrikten med minst andel som inte är svenska medborgare, är 3,3 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Vildanden | 30,9 % |
| Tuna Öster | 26,9 % |
| Delfi | 25,4 % |
| ⋮ | |
| Torna Hällestad | 3,3 % |
| Dalby Kolonin | 3,3 % |
| Veberöd, Gamla byn | 3,3 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum, Krafts rote | 1 193 | 9,5 % | 42,7 % | 21,9 % | 10,1 % |
| Centrum, Clemens rote | 1 158 | 8,8 % | 29,5 % | 30,6 % | 6,7 % |
| Centrum, Vårfru rote | 1 302 | 13,7 % | 51,8 % | 19,1 % | 4,5 % |
| Mårtenslund | 1 042 | 8,7 % | 31,7 % | 33,8 % | 4,7 % |
| Nöden | 1 282 | 9,4 % | 38,9 % | 27,0 % | 5,6 % |
| Revingelyckan-Margretedal | 1 466 | 7,0 % | 31,4 % | 28,4 % | 3,7 % |
| Stampelyckan-Planetstaden | 1 179 | 8,4 % | 50,6 % | 15,9 % | 10,4 % |
| Centrum, Drottens rote-Svanelyckan | 1 417 | 5,6 % | 25,5 % | 33,7 % | 8,3 % |
| Ulrikedal | 1 003 | 12,2 % | 76,7 % | 8,5 % | 11,6 % |
| Gylleholm | 1 160 | 16,0 % | 75,0 % | 5,5 % | 20,3 % |
| Centrum, Färgaren | 1 193 | 8,0 % | 36,8 % | 22,8 % | 9,1 % |
| Kobjer-Sliparelyckan | 1 422 | 7,5 % | 25,3 % | 20,5 % | 7,7 % |
| Pilelyckan-Rådmansvången | 1 149 | 7,0 % | 15,8 % | 27,1 % | 4,7 % |
| Papegojelyckan Ö | 1 410 | 5,0 % | 29,5 % | 25,0 % | 8,2 % |
| Väster | 1 193 | 6,3 % | 23,9 % | 30,1 % | 6,2 % |
| Spoletorp V | 1 412 | 6,4 % | 27,6 % | 28,5 % | 4,2 % |
| Papegojelyckan V | 1 442 | 4,7 % | 16,6 % | 24,1 % | 9,1 % |
| Värpinge - Klosters Fälad | 1 514 | 8,8 % | 28,1 % | 21,7 % | 10,2 % |
| Värpinge gård | 1 403 | 6,1 % | 17,5 % | 28,6 % | 5,6 % |
| Vildanden | 1 339 | 13,1 % | 62,9 % | 2,2 % | 30,9 % |
| Måsen | 1 020 | 4,8 % | 26,7 % | 26,3 % | 8,9 % |
| Klosterhusen | 1 333 | 8,7 % | 41,8 % | 15,9 % | 6,5 % |
| Råbylund Öster | 1 346 | 6,5 % | 27,6 % | 8,2 % | 20,1 % |
| Linero, Vikingaparken | 1 080 | 7,2 % | 28,1 % | 14,5 % | 14,2 % |
| Linero, Tre högars park | 1 495 | 6,3 % | 18,4 % | 31,0 % | 12,0 % |
| Linero, Gårdarike | 1 356 | 6,9 % | 16,8 % | 21,2 % | 10,8 % |
| Norränga | 1 033 | 7,1 % | 23,3 % | 22,5 % | 13,4 % |
| Råbylund Väster | 1 326 | 9,4 % | 40,6 % | 5,8 % | 12,3 % |
| Olshög-Professorsstaden | 1 465 | 8,0 % | 29,4 % | 31,6 % | 11,1 % |
| Spoletorp Ö | 1 275 | 7,1 % | 38,5 % | 27,4 % | 9,5 % |
| Tuna Öster | 814 | 19,4 % | 71,0 % | 1,5 % | 26,9 % |
| Galjevången | 1 590 | 11,8 % | 47,5 % | 15,4 % | 11,6 % |
| Möllevången Ö | 915 | 9,9 % | 42,8 % | 13,9 % | 14,0 % |
| Möllevången V | 976 | 6,5 % | 30,0 % | 23,9 % | 12,8 % |
| Plantagelyckan | 1 560 | 6,2 % | 31,8 % | 25,8 % | 9,1 % |
| Tuna Väster | 888 | 19,9 % | 97,7 % | 0,0 % | 8,0 % |
| Nöbbelövs centrum | 1 490 | 3,8 % | 19,7 % | 24,9 % | 13,0 % |
| Nöbbelöv-Oscarshem | 1 602 | 5,8 % | 12,2 % | 33,5 % | 5,7 % |
| Gunnesboparken | 1 463 | 5,9 % | 15,2 % | 28,0 % | 7,4 % |
| Gunnesbo, Fornängen | 1 397 | 6,4 % | 15,2 % | 31,4 % | 4,6 % |
| Sandby, Västervång-Hardeberga | 1 173 | 8,7 % | 14,2 % | 24,5 % | 5,1 % |
| Sandby, Kyrkovång | 1 246 | 7,9 % | 13,7 % | 18,4 % | 6,7 % |
| Sandby, Fågelsång-Assarhusa | 1 482 | 7,4 % | 10,9 % | 32,7 % | 4,1 % |
| Sandby, Östervång-Revinge | 1 472 | 6,2 % | 10,8 % | 28,1 % | 3,9 % |
| Sandby Centrum | 1 116 | 6,5 % | 13,6 % | 31,8 % | 5,6 % |
| Dalby, Centrum-Nyvång | 1 151 | 7,0 % | 11,9 % | 33,4 % | 4,3 % |
| Dalby, Norrevång | 1 230 | 6,3 % | 13,0 % | 28,0 % | 4,5 % |
| Dalby, Stationen-Påskagänget | 1 012 | 5,5 % | 11,7 % | 17,8 % | 7,5 % |
| Dalby, Pinnmöllan-Rökepipan | 993 | 7,5 % | 12,0 % | 27,3 % | 4,6 % |
| Torna Hällestad | 722 | 6,6 % | 9,4 % | 26,9 % | 3,3 % |
| Dalby Kolonin | 1 162 | 6,9 % | 11,4 % | 26,0 % | 3,3 % |
| Genarp, Slätterna | 1 484 | 7,7 % | 12,6 % | 26,9 % | 5,7 % |
| Genarp, Ekesvång | 1 580 | 6,0 % | 12,3 % | 27,2 % | 3,7 % |
| Veberöd, Björkhaga-Trulsbo | 1 254 | 7,7 % | 12,9 % | 21,8 % | 6,0 % |
| Veberöd, Gamla byn | 1 316 | 5,6 % | 11,9 % | 39,1 % | 3,3 % |
| Veberöd, Idala | 1 195 | 6,3 % | 12,1 % | 23,4 % | 3,8 % |
| Veberöd Raggeborg | 1 080 | 6,3 % | 14,4 % | 25,9 % | 4,8 % |
| Hospitalsgården-Järnåkra | 1 574 | 7,3 % | 28,2 % | 27,0 % | 6,6 % |
| Nilstorp | 1 421 | 10,1 % | 23,9 % | 25,0 % | 4,2 % |
| Klostergården SV | 1 371 | 4,3 % | 14,1 % | 37,0 % | 7,9 % |
| Klostergården N | 958 | 5,8 % | 27,9 % | 23,6 % | 8,5 % |
| Sankt Lars | 1 575 | 6,3 % | 20,6 % | 25,1 % | 10,5 % |
| Klostergården SÖ | 889 | 6,7 % | 25,8 % | 18,1 % | 19,7 % |
| Klostergården Centrum | 1 007 | 8,0 % | 27,9 % | 16,4 % | 14,8 % |
| N Fäladen, Kämnärsrätten SÖ | 958 | 19,2 % | 94,9 % | 0,0 % | 17,6 % |
| Sankt Hans park | 841 | 6,2 % | 18,4 % | 27,1 % | 14,9 % |
| Fäladstorget | 994 | 7,8 % | 30,2 % | 21,8 % | 14,3 % |
| N Fäladen, Borgareparken | 1 063 | 9,0 % | 24,6 % | 28,9 % | 11,9 % |
| Ladugårdsmarken | 1 214 | 5,4 % | 18,5 % | 22,0 % | 13,9 % |
| Annehem | 1 331 | 13,4 % | 19,1 % | 16,3 % | 7,1 % |
| Delfi | 1 258 | 22,8 % | 89,0 % | 0,0 % | 25,4 % |
| N Fäladen, Kämnärsrätten NV | 1 106 | 9,8 % | 91,3 % | 0,0 % | 15,8 % |
| N Fäladen, Rådhusrätten | 1 586 | 9,5 % | 33,2 % | 9,2 % | 20,1 % |
| Offerkällan | 1 212 | 5,9 % | 28,9 % | 15,4 % | 14,0 % |
| Brunnshög | 814 | 7,9 % | 51,0 % | 4,7 % | 23,0 % |
| Brunnshög, Solbjer | 1 287 | 7,8 % | 43,6 % | 5,1 % | 15,2 % |
| Östra Torn, Spexaren | 1 247 | 8,8 % | 14,8 % | 23,1 % | 8,6 % |
| Vipelyckan | 1 493 | 4,7 % | 13,5 % | 52,4 % | 7,4 % |
| Östra Torn, Gåsatoften | 1 601 | 6,6 % | 19,1 % | 27,6 % | 10,8 % |
| Östra Torn, Vänortsparken | 1 321 | 5,2 % | 25,1 % | 17,9 % | 16,4 % |
| Östra Torn, Orkesterparken | 1 105 | 11,5 % | 25,8 % | 13,6 % | 10,5 % |
| Mårtens Fälad | 1 488 | 9,5 % | 16,1 % | 24,3 % | 5,6 % |
| Vallkärra | 1 417 | 6,9 % | 11,1 % | 26,4 % | 5,4 % |
| Torn | 1 480 | 8,0 % | 17,7 % | 16,9 % | 7,2 % |
