Rekordmånga äldre väljare – men i Lund sticker förstagångsväljarna ut

Lunds kommunVal
Digitalt röstkort

Pensionärernas inflytande över valresultatet ökar i Sverige. Aldrig har så många över 65 år gått till val. Men i Lund är det fler förstagångsväljare än någonsin under 2000-talet. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Lunda­borna går till valurnorna i höst har 105 382 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 5 900 fler än 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Lund. I höstens val handlar det om 23 692 personer, vilket motsvarar 23 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är lägre i Lund än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Vipelyckan där drygt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Tuna Väster; N Fäladen, Kämnärsrätten SÖ; Delfi och N Fäladen, Kämnärsrätten NV: där är ingen av väljarna över 65 år.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Lund
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Vipelyckan52,4 %
Veberöd, Gamla byn39,1 %
Klostergården SV37,0 %
N Fäladen, Kämnärsrätten SÖ0,0 %
Delfi0,0 %
N Fäladen, Kämnärsrätten NV0,0 %

Samtidigt har 29 929 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Lund – eller 28 procent av de röstberättigade. Det är fler än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Lund finns i Tuna Väster där knappt 100 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

Rekordmånga förstagångsväljare i Lund

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Delfi, där 22,8 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Nöbbelövs centrum, bara 3,8 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Lund
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Delfi22,8 %
Tuna Väster19,9 %
Tuna Öster19,4 %
Vipelyckan4,7 %
Klostergården SV4,3 %
Nöbbelövs centrum3,8 %

I kommunen är det totalt 8 495 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 8,1 procent av de röstberättigade, och det är den högsta andelen i landet. Det är också den högsta andelen förstagångsväljare i kommunen under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är lägre andel än i Lund. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Lund

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Lund är 9,6 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Vildanden, där ungefär var tredje väljare inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Torna Hällestad; Dalby Kolonin och Veberöd, Gamla byn, valdistrikten med minst andel som inte är svenska medborgare, är 3,3 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Lund
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Vildanden30,9 %
Tuna Öster26,9 %
Delfi25,4 %
Torna Hällestad3,3 %
Dalby Kolonin3,3 %
Veberöd, Gamla byn3,3 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Centrum, Krafts rote1 1939,5 %42,7 %21,9 %10,1 %
Centrum, Clemens rote1 1588,8 %29,5 %30,6 %6,7 %
Centrum, Vårfru rote1 30213,7 %51,8 %19,1 %4,5 %
Mårtenslund1 0428,7 %31,7 %33,8 %4,7 %
Nöden1 2829,4 %38,9 %27,0 %5,6 %
Revingelyckan-Margretedal1 4667,0 %31,4 %28,4 %3,7 %
Stampelyckan-Planetstaden1 1798,4 %50,6 %15,9 %10,4 %
Centrum, Drottens rote-Svanelyckan1 4175,6 %25,5 %33,7 %8,3 %
Ulrikedal1 00312,2 %76,7 %8,5 %11,6 %
Gylleholm1 16016,0 %75,0 %5,5 %20,3 %
Centrum, Färgaren1 1938,0 %36,8 %22,8 %9,1 %
Kobjer-Sliparelyckan1 4227,5 %25,3 %20,5 %7,7 %
Pilelyckan-Rådmansvången1 1497,0 %15,8 %27,1 %4,7 %
Papegojelyckan Ö1 4105,0 %29,5 %25,0 %8,2 %
Väster1 1936,3 %23,9 %30,1 %6,2 %
Spoletorp V1 4126,4 %27,6 %28,5 %4,2 %
Papegojelyckan V1 4424,7 %16,6 %24,1 %9,1 %
Värpinge - Klosters Fälad1 5148,8 %28,1 %21,7 %10,2 %
Värpinge gård1 4036,1 %17,5 %28,6 %5,6 %
Vildanden1 33913,1 %62,9 %2,2 %30,9 %
Måsen1 0204,8 %26,7 %26,3 %8,9 %
Klosterhusen1 3338,7 %41,8 %15,9 %6,5 %
Råbylund Öster1 3466,5 %27,6 %8,2 %20,1 %
Linero, Vikingaparken1 0807,2 %28,1 %14,5 %14,2 %
Linero, Tre högars park1 4956,3 %18,4 %31,0 %12,0 %
Linero, Gårdarike1 3566,9 %16,8 %21,2 %10,8 %
Norränga1 0337,1 %23,3 %22,5 %13,4 %
Råbylund Väster1 3269,4 %40,6 %5,8 %12,3 %
Olshög-Professorsstaden1 4658,0 %29,4 %31,6 %11,1 %
Spoletorp Ö1 2757,1 %38,5 %27,4 %9,5 %
Tuna Öster81419,4 %71,0 %1,5 %26,9 %
Galjevången1 59011,8 %47,5 %15,4 %11,6 %
Möllevången Ö9159,9 %42,8 %13,9 %14,0 %
Möllevången V9766,5 %30,0 %23,9 %12,8 %
Plantagelyckan1 5606,2 %31,8 %25,8 %9,1 %
Tuna Väster88819,9 %97,7 %0,0 %8,0 %
Nöbbelövs centrum1 4903,8 %19,7 %24,9 %13,0 %
Nöbbelöv-Oscarshem1 6025,8 %12,2 %33,5 %5,7 %
Gunnesboparken1 4635,9 %15,2 %28,0 %7,4 %
Gunnesbo, Fornängen1 3976,4 %15,2 %31,4 %4,6 %
Sandby, Västervång-Hardeberga1 1738,7 %14,2 %24,5 %5,1 %
Sandby, Kyrkovång1 2467,9 %13,7 %18,4 %6,7 %
Sandby, Fågelsång-Assarhusa1 4827,4 %10,9 %32,7 %4,1 %
Sandby, Östervång-Revinge1 4726,2 %10,8 %28,1 %3,9 %
Sandby Centrum1 1166,5 %13,6 %31,8 %5,6 %
Dalby, Centrum-Nyvång1 1517,0 %11,9 %33,4 %4,3 %
Dalby, Norrevång1 2306,3 %13,0 %28,0 %4,5 %
Dalby, Stationen-Påskagänget1 0125,5 %11,7 %17,8 %7,5 %
Dalby, Pinnmöllan-Rökepipan9937,5 %12,0 %27,3 %4,6 %
Torna Hällestad7226,6 %9,4 %26,9 %3,3 %
Dalby Kolonin1 1626,9 %11,4 %26,0 %3,3 %
Genarp, Slätterna1 4847,7 %12,6 %26,9 %5,7 %
Genarp, Ekesvång1 5806,0 %12,3 %27,2 %3,7 %
Veberöd, Björkhaga-Trulsbo1 2547,7 %12,9 %21,8 %6,0 %
Veberöd, Gamla byn1 3165,6 %11,9 %39,1 %3,3 %
Veberöd, Idala1 1956,3 %12,1 %23,4 %3,8 %
Veberöd Raggeborg1 0806,3 %14,4 %25,9 %4,8 %
Hospitalsgården-Järnåkra1 5747,3 %28,2 %27,0 %6,6 %
Nilstorp1 42110,1 %23,9 %25,0 %4,2 %
Klostergården SV1 3714,3 %14,1 %37,0 %7,9 %
Klostergården N9585,8 %27,9 %23,6 %8,5 %
Sankt Lars1 5756,3 %20,6 %25,1 %10,5 %
Klostergården SÖ8896,7 %25,8 %18,1 %19,7 %
Klostergården Centrum1 0078,0 %27,9 %16,4 %14,8 %
N Fäladen, Kämnärsrätten SÖ95819,2 %94,9 %0,0 %17,6 %
Sankt Hans park8416,2 %18,4 %27,1 %14,9 %
Fäladstorget9947,8 %30,2 %21,8 %14,3 %
N Fäladen, Borgareparken1 0639,0 %24,6 %28,9 %11,9 %
Ladugårdsmarken1 2145,4 %18,5 %22,0 %13,9 %
Annehem1 33113,4 %19,1 %16,3 %7,1 %
Delfi1 25822,8 %89,0 %0,0 %25,4 %
N Fäladen, Kämnärsrätten NV1 1069,8 %91,3 %0,0 %15,8 %
N Fäladen, Rådhusrätten1 5869,5 %33,2 %9,2 %20,1 %
Offerkällan1 2125,9 %28,9 %15,4 %14,0 %
Brunnshög8147,9 %51,0 %4,7 %23,0 %
Brunnshög, Solbjer1 2877,8 %43,6 %5,1 %15,2 %
Östra Torn, Spexaren1 2478,8 %14,8 %23,1 %8,6 %
Vipelyckan1 4934,7 %13,5 %52,4 %7,4 %
Östra Torn, Gåsatoften1 6016,6 %19,1 %27,6 %10,8 %
Östra Torn, Vänortsparken1 3215,2 %25,1 %17,9 %16,4 %
Östra Torn, Orkesterparken1 10511,5 %25,8 %13,6 %10,5 %
Mårtens Fälad1 4889,5 %16,1 %24,3 %5,6 %
Vallkärra1 4176,9 %11,1 %26,4 %5,4 %
Torn1 4808,0 %17,7 %16,9 %7,2 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.