Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Lilla Edet. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Lilla Edetborna går till valurnorna i höst har 11 174 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Lilla Edet. I höstens val handlar det om 3 065 personer, vilket motsvarar 27 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är ungefär lika stor i Lilla Edet som i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Hjärtum där ungefär var tredje röstberättigad är över 65 år. I andra änden av skalan finns Göta: där är omkring 22 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Hjärtum | 33,7 % |
| Lilla Edet Norra | 30,5 % |
| Lilla Edet Södra | 29,7 % |
| Ström | 27,2 % |
| Västerlanda | 27,0 % |
| Nygård | 24,7 % |
| Lödöse | 24,3 % |
| Göta | 22,4 % |
Samtidigt har 1 467 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Lilla Edet – eller 13 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Lilla Edet finns i Lilla Edet Norra där 15 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.
Rekordfå förstagångsväljare i Lilla Edet
Högst andel förstagångsväljare finns dock i Lilla Edet Södra, där 5,6 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Hjärtum, 3,8 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Lilla Edet Södra | 5,6 % |
| Lilla Edet Norra | 5,5 % |
| Ström | 5,4 % |
| Lödöse | 5,2 % |
| Göta | 4,9 % |
| Nygård | 4,5 % |
| Västerlanda | 4,4 % |
| Hjärtum | 3,8 % |
I kommunen är det totalt 549 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 4,9 procent av de röstberättigade. Det är den lägsta andelen förstagångsväljare i kommunen under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Lilla Edet. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Så många icke-medborgare får rösta i Lilla Edet
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Lilla Edet är 6,7 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Lilla Edet Norra, där 10 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Västerlanda och Hjärtum, valdistrikten med minst andel som inte är svenska medborgare, är 3 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Lilla Edet Norra | 10,1 % |
| Göta | 9,2 % |
| Lilla Edet Södra | 8,7 % |
| Lödöse | 8,2 % |
| Ström | 6,0 % |
| Nygård | 4,3 % |
| Västerlanda | 3,0 % |
| Hjärtum | 3,0 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Göta | 1 475 | 4,9 % | 14,7 % | 22,4 % | 9,2 % |
| Lilla Edet Södra | 1 372 | 5,6 % | 14,1 % | 29,7 % | 8,7 % |
| Lilla Edet Norra | 1 529 | 5,5 % | 15,0 % | 30,5 % | 10,1 % |
| Lödöse | 1 528 | 5,2 % | 13,5 % | 24,3 % | 8,2 % |
| Nygård | 1 362 | 4,5 % | 12,0 % | 24,7 % | 4,3 % |
| Västerlanda | 1 296 | 4,4 % | 12,0 % | 27,0 % | 3,0 % |
| Hjärtum | 1 374 | 3,8 % | 8,3 % | 33,7 % | 3,0 % |
| Ström | 1 238 | 5,4 % | 14,9 % | 27,2 % | 6,0 % |
