Pensionärernas inflytande över valresultatet ökar i Sverige. Aldrig har så många över 65 år gått till val. Och i Klippan är andelen förstagångsväljare lägre än någonsin under 2000-talet. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Klippanborna går till valurnorna i höst har 14 118 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.
Andelen väljare som är 65 år eller äldre har inte varit högre i Sverige under hela 2000-talet. I Klippan är den äldre väljargruppen ungefär lika stor som i riket som helhet och även här är den på en historiskt hög nivå. I höstens val handlar det om 4 066 personer, vilket motsvarar 29 procent av alla röstberättigade.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Riseberga-Färingtofta mfl där ungefär var tredje röstberättigad är över 65 år. I andra änden av skalan finns Krika-Bonnarp-Nybygget: där är omkring 23 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Riseberga-Färingtofta mfl | 33,8 % |
| Ljungbyhed S | 32,2 % |
| Klippan V | 31,6 % |
| ⋮ | |
| Östra Ljungby | 25,8 % |
| Klippan NÖ-Solslätt | 24,6 % |
| Krika-Bonnarp-Nybygget | 22,8 % |
Samtidigt har 2 173 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Klippan – eller 15 procent av de röstberättigade. Det är en procentenhet färre än 2022.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Klippan finns i Klippan SÖ-Nyslätt-Elfdalen där ungefär var femte röstberättigad är mellan 18 och 29 år.
Rekordfå förstagångsväljare i Klippan
Högst andel förstagångsväljare finns dock i Klippan NÖ-Solslätt, där 6,4 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Ljungbyhed S och Stidsvig, 4,3 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Klippan NÖ-Solslätt | 6,4 % |
| Klippan N-Gråmanstorp mfl | 6,3 % |
| Ljungbyhed N | 6,2 % |
| ⋮ | |
| Krika-Bonnarp-Nybygget | 4,4 % |
| Ljungbyhed S | 4,3 % |
| Stidsvig | 4,3 % |
I kommunen är det totalt 743 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,3 procent av de röstberättigade. Det är den lägsta andelen förstagångsväljare i kommunen under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Klippan. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Färre icke-medborgare får rösta i Klippan
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Klippan är 8,9 procent inte svenska medborgare. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Stidsvig, där 13 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Storäng-Vedby mfl, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 5,1 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Stidsvig | 12,7 % |
| Klippan V | 10,7 % |
| Klippan NÖ-Solslätt | 10,5 % |
| ⋮ | |
| Riseberga-Färingtofta mfl | 7,2 % |
| Ljungbyhed S | 7,0 % |
| Storäng-Vedby mfl | 5,1 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Klippan N-Gråmanstorp mfl | 1 335 | 6,3 % | 16,6 % | 30,9 % | 10,3 % |
| Klippan NÖ-Solslätt | 1 368 | 6,4 % | 18,1 % | 24,6 % | 10,5 % |
| Klippan V | 1 625 | 5,2 % | 16,7 % | 31,6 % | 10,7 % |
| Klippan SÖ-Nyslätt-Elfdalen | 1 827 | 5,0 % | 19,3 % | 29,7 % | 10,3 % |
| Storäng-Vedby mfl | 1 703 | 5,5 % | 12,7 % | 27,8 % | 5,1 % |
| Krika-Bonnarp-Nybygget | 1 042 | 4,4 % | 13,8 % | 22,8 % | 7,4 % |
| Riseberga-Färingtofta mfl | 1 039 | 4,8 % | 10,7 % | 33,8 % | 7,2 % |
| Ljungbyhed N | 1 147 | 6,2 % | 17,3 % | 29,1 % | 9,2 % |
| Ljungbyhed S | 1 037 | 4,3 % | 12,3 % | 32,2 % | 7,0 % |
| Östra Ljungby | 1 200 | 4,8 % | 14,1 % | 25,8 % | 7,9 % |
| Stidsvig | 795 | 4,3 % | 14,3 % | 27,7 % | 12,7 % |
