Rekordmånga äldre väljare – men i Lomma sticker förstagångsväljarna ut

Lomma kommunVal
Digitalt röstkort

Pensionärernas inflytande över valresultatet ökar i Sverige. Aldrig har så många över 65 år gått till val. Men i Lomma är det fler förstagångsväljare än någonsin under 2000-talet. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Lomma­borna går till valurnorna i höst har 18 696 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är knappt 600 fler än 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Lomma. I höstens val handlar det om 5 517 personer, vilket motsvarar 30 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Lomma än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Lomma Centrum där drygt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Lilla Lomma - Lomma Ö - Alnarp: där är omkring 13 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Lomma
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Lomma Centrum54,9 %
Lomma Hamn45,0 %
Bjärehov40,4 %
Flädie-Fjelie21,1 %
Lervik16,7 %
Lilla Lomma - Lomma Ö - Alnarp13,3 %

Samtidigt har 2 338 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Lomma – eller 13 procent av de röstberättigade. Det är fler än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Lomma finns i Lilla Lomma - Lomma Ö - Alnarp där ungefär var femte röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

Rekordmånga förstagångsväljare i Lomma

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Lervik, där 11,1 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Lomma Hamn, bara 3,3 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Lomma
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Lervik11,1 %
Bjärred V9,9 %
Bjärred N - Borgeby9,4 %
Vinstorp6,1 %
Lomma Centrum3,7 %
Lomma Hamn3,3 %

I kommunen är det totalt 1 425 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 7,6 procent av de röstberättigade. Det är den högsta andelen förstagångsväljare i kommunen under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är lägre andel än i Lomma. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Lomma

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Lomma är 3,2 procent inte svenska medborgare, vilket är den lägsta andelen i Skåne. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Lilla Lomma - Lomma Ö - Alnarp, där 16 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Båt- och Fågelgatorna, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,4 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Lomma
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Lilla Lomma - Lomma Ö - Alnarp16,3 %
Flädie-Fjelie7,3 %
Vinstorp3,6 %
Bjärred N - Borgeby1,8 %
Bjärred S1,6 %
Båt- och Fågelgatorna1,4 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Lilla Lomma - Lomma Ö - Alnarp9197,9 %19,6 %13,3 %16,3 %
Lomma Hamn1 6013,3 %6,9 %45,0 %2,2 %
Båt- och Fågelgatorna1 4359,3 %13,2 %23,3 %1,4 %
Piläng1 0577,4 %13,2 %21,9 %2,6 %
Karstorp1 0459,0 %16,0 %21,9 %2,3 %
Lervik1 35511,1 %15,9 %16,7 %2,2 %
Lomma Centrum1 4013,7 %6,8 %54,9 %3,0 %
Lomma Strand - Habo Ljung9808,9 %12,4 %27,6 %2,3 %
Vinstorp1 2346,1 %15,2 %27,7 %3,6 %
Bjärred N - Borgeby1 3529,4 %12,6 %26,3 %1,8 %
Löddesnäs1 3067,2 %10,0 %31,9 %2,2 %
Bjärred S1 1738,4 %11,9 %30,6 %1,6 %
Bjärehov9956,8 %10,1 %40,4 %2,1 %
Flädie-Fjelie7627,5 %15,1 %21,1 %7,3 %
Bjärred V1 0689,9 %14,5 %29,2 %2,1 %
Bjärred Ö1 0137,7 %12,0 %26,3 %2,3 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.