Rekordmånga äldre väljare i Uddevalla

Uddevalla kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Uddevalla. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Uddevalla­borna går till valurnorna i höst har 44 748 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Uddevalla. I höstens val handlar det om 13 047 personer, vilket motsvarar 29 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Uddevalla än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Ridhuset-Folkets park där drygt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Tureborg-Vadbacken: där är omkring 13 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Uddevalla
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Ridhuset-Folkets park50,9 %
Hönseberget-Östberget42,3 %
Bokenäs-Dragsmark39,8 %
Dalaberg-Norra Hovhult19,7 %
Karlsruhe-Elseberg17,5 %
Tureborg-Vadbacken12,7 %

Samtidigt har 7 207 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Uddevalla – eller 16 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Uddevalla finns i Tureborg-Vadbacken där ungefär var fjärde röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

2 634 förstagångsväljare i Uddevalla

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Karlsruhe-Elseberg, Bleket-Södra Dalaberg-Vindfället och Dalaberg-Norra Hovhult, där 8,5 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Ridhuset-Folkets park, bara 2,6 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Uddevalla
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Karlsruhe-Elseberg8,5 %
Bleket-Södra Dalaberg-Vindfället8,5 %
Dalaberg-Norra Hovhult8,5 %
Håljuteberget4,3 %
Hönseberget-Östberget4,2 %
Ridhuset-Folkets park2,6 %

I kommunen är det totalt 2 634 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,9 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är ungefär lika många som i Uddevalla. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Uddevalla

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Uddevalla är 4,5 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Dalaberg-Norra Hovhult, där 17 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Källdal-Misteröd-Sunningen, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,4 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Uddevalla
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Dalaberg-Norra Hovhult17,4 %
Tureborg-Vadbacken13,6 %
Skogslyckan9,5 %
Kurveröd1,7 %
Kissleberg-Smedseröd1,5 %
Källdal-Misteröd-Sunningen1,4 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Äsperöd-Ängebacken1 1774,3 %14,2 %32,6 %3,6 %
Stenbacken-Karlsberg1 3217,3 %24,5 %24,5 %3,9 %
Hönseberget-Östberget1 1424,2 %16,2 %42,3 %2,9 %
Kapelle1 4735,8 %16,1 %24,8 %2,9 %
Håljuteberget1 3684,3 %18,5 %32,7 %5,6 %
Ridhuset-Folkets park1 5422,6 %13,6 %50,9 %3,5 %
Walkesborg-Bohusgården1 4726,0 %23,2 %31,0 %4,2 %
Kampenhof-Strömstadsvägen1 3094,5 %22,2 %28,4 %5,7 %
Centrum-Margretegärde1 3894,8 %20,6 %29,2 %6,1 %
Tureborg-Vadbacken1 3126,6 %26,3 %12,7 %13,6 %
Berg-Simmersröd1 2165,8 %12,3 %34,2 %2,4 %
Hälle-Skafteröd1 2046,9 %11,7 %35,7 %2,6 %
Lyckorna-Grinneröd1 5315,7 %11,0 %33,1 %3,5 %
Ammenäs-Sund-Bratteröd1 5365,1 %11,6 %24,2 %3,5 %
Dramsvik-Forshälla-Stenshult1 2745,1 %11,6 %28,1 %1,7 %
Ulvesund-Resteröd-Vassbovik1 3165,5 %10,3 %35,3 %3,2 %
Bokenäs-Dragsmark1 2785,2 %10,3 %39,8 %2,7 %
Skredsvik-Hogstorp1 2776,0 %11,6 %28,0 %1,8 %
Högås-Sundsandvik1 3264,4 %11,4 %31,4 %2,6 %
Utby-Lanesund1 4865,7 %11,8 %31,1 %2,8 %
Kissleberg-Smedseröd1 3017,5 %13,7 %21,1 %1,5 %
Källdal-Misteröd-Sunningen1 5458,2 %11,8 %25,6 %1,4 %
Lane-Ryr1 1904,9 %12,4 %28,1 %1,7 %
Unneröd-Ramneröd1 1435,4 %17,4 %27,6 %8,2 %
Skogslyckan1 3626,4 %23,8 %27,6 %9,5 %
Karlsruhe-Elseberg1 3328,5 %24,2 %17,5 %6,5 %
Hedegärde-Vännerberg1 4316,6 %19,2 %21,0 %5,7 %
Bleket-Södra Dalaberg-Vindfället1 4318,5 %17,1 %24,3 %5,4 %
Dalaberg-Norra Hovhult1 0788,5 %25,0 %19,7 %17,4 %
Hovhult1 1306,3 %17,2 %32,7 %7,7 %
Fasseröd1 1826,4 %14,6 %26,6 %2,2 %
Boxhult-Norra Unneröd1 3905,2 %13,5 %31,3 %3,7 %
Helenedal-Norra Uddevalla1 2366,5 %16,3 %29,8 %4,4 %
Kurveröd1 0485,7 %13,8 %28,0 %1,7 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.