Rekordmånga äldre väljare i Mariestad

Mariestads kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Mariestad. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Mariestads­borna går till valurnorna i höst har 19 817 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 200 färre än 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Mariestad. I höstens val handlar det om 6 713 personer, vilket motsvarar 34 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Mariestad än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Trädgården där drygt 40 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Leverstad: där är omkring 26 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Mariestad
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Trädgården41,7 %
Lyrestad-Sjötorp41,6 %
Lockerud-Ekudden39,6 %
Högelid27,3 %
Grangärdet26,1 %
Leverstad25,5 %

Samtidigt har 2 839 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Mariestad – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Mariestad finns i Leverstad där ungefär var fjärde röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

993 förstagångsväljare i Mariestad

Det är också i Leverstad där andelen förstagångsväljare är högst i Mariestad i höst. Här får 7 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Lugnås, bara 2,9 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Mariestad
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Leverstad7,0 %
Grangärdet6,5 %
Tidavad6,3 %
Hassle-Torsö3,3 %
Lyrestad-Sjötorp3,1 %
Lugnås2,9 %

I kommunen är det totalt 993 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har minskat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Mariestad. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Mariestad

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Mariestad är 4 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Bråten-Västra skogen-Marieäng, där 8,4 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Tidavad, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,4 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Mariestad
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Bråten-Västra skogen-Marieäng8,4 %
Lockerud-Ekudden7,4 %
Lyrestad-Sjötorp6,5 %
Ladukärr1,7 %
Ullervad1,6 %
Tidavad1,4 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Näset1 2215,1 %22,4 %36,8 %4,3 %
Madlyckan1 2635,3 %17,3 %33,5 %3,3 %
Ladukärr1 2834,9 %13,4 %36,6 %1,7 %
Grangärdet1 0916,5 %15,5 %26,1 %2,7 %
Trädgården1 4575,6 %17,4 %41,7 %3,5 %
Högelid1 5994,8 %12,3 %27,3 %2,3 %
Marieholm1 2976,1 %18,8 %30,3 %4,9 %
Leksberg1 1735,5 %10,8 %28,0 %2,6 %
Leverstad9717,0 %23,4 %25,5 %5,8 %
Lockerud-Ekudden1 2315,8 %13,6 %39,6 %7,4 %
Bråten-Västra skogen-Marieäng1 3714,0 %13,6 %39,0 %8,4 %
Ullervad9635,3 %11,2 %34,4 %1,6 %
Tidavad9366,3 %15,7 %28,0 %1,4 %
Lugnås1 1862,9 %10,2 %32,6 %2,7 %
Hassle-Torsö1 5473,3 %8,5 %36,2 %4,1 %
Lyrestad-Sjötorp1 2283,1 %8,1 %41,6 %6,5 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.