Bergs kommun noterar i juli den lägsta arbetslösheten sedan juni 2008.
Under juli månad rapporterade Bergs kommun en total arbetslöshet på 3,9 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,7 procentenheter). Även i Jämtlands län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 128 av 3 282 invånare i åldern 16 till 661 år i Bergs kommun var inskrivna som arbetssökande (17 färre än i juli i fjol).
Det är åttonde månaden i följd som arbetslösheten i Berg är lägre än den var under samma tidpunkt året innan. Sedan november 2025 har arbetslösheten gått ner från 4,9 till 3,9 procent. Den nuvarande arbetslöshetsnivån är därmed den lägsta sedan juni 2008.

Berg är inte den enda kommunen i Jämtland där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i sju av åtta kommuner. Störst är minskningen i just Berg. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Berg hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Jämtlands län och nu växer klyftan (3,9 procent i kommunen, jämfört med 4,1 procent i hela länet). Krokom har den lägsta arbetslösheten i länet (2,6 procent), medan Strömsund har den högsta (5,6 procent). För att Berg skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Krokom skulle 43 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i juli jämfört med året innan (−0,6 procentenheter) och ligger nu på 6,5 procent. 240 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,6 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (2,0 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 8,6 procent i Berg under juli månad, motsvarande 31 av 360 personer. Det är 5,3 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−17 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för elfte månaden i följd. Sedan augusti 2025 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 13,8 till 8,6 procent. Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan januari 2008.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 4,7 procentenheter i Berg. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−4,6 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Berg om man jämför med andra kommuner i Jämtland. Härjedalen har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Krokom har den största.
Ungdomsarbetslösheten ökar
Till skillnad från den totala arbetslösheten stiger arbetslösheten bland unga (+0,7 procentenheter). I juli var 6,8 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 22 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en ökning med tre personer på ett års sikt.

Medan Berg har lägre total arbetslöshet än Jämtland, ligger ungdomsarbetslösheten 0,7 procentenheter högre i Berg.

Tabeller
| Berg | Jämtlands län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 3,9 % | −0,7 % ▼ | 4,1 % | −0,4 % ▼ | 6,5 % | −0,6 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 8,6 % | −5,3 % ▼ | 10,2 % | −1,6 % ▼ | 13,5 % | −1,6 % ▼ |
| Bland ungdomar | 6,8 % | +0,7 % ▲ | 6,1 % | −0,5 % ▼ | 7,4 % | −0,6 % ▼ |
