Knivsta kommun noterar i juli den lägsta arbetslösheten bland utlandsfödda sedan maj 2023.
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Knivsta kommun med 2,0 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i juli på 9,4 procent.
Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen nedåt något
Under juli månad rapporterade Knivsta kommun en total arbetslöshet på 4,9 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,1 procentenheter). Även i Uppsala län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 565 av 11 531 invånare i åldern 16 till 661 år i Knivsta kommun var inskrivna som arbetssökande (tio fler än i juli i fjol).

Knivsta är inte den enda kommunen i Uppsala där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i sex av åtta kommuner. Störst är minskningen i Tierp, där arbetslösheten sjunker med 0,7 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Knivsta hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Uppsala län och nu växer klyftan (4,9 procent i kommunen, jämfört med 6,1 procent i hela länet). Östhammar har den lägsta arbetslösheten i länet (4,0 procent), medan Heby och Älvkarleby har den högsta (7,6 procent). För att Knivsta skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Östhammar skulle 104 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i juli jämfört med året innan (−0,6 procentenheter) och ligger nu på 6,5 procent. 240 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,6 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (2,0 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 9,4 procent i Knivsta under juli månad, motsvarande 247 av 2 628 personer. Det är 2,0 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−27 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för elfte månaden i följd. Sedan augusti 2025 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 11,3 till 9,4 procent. Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan maj 2023.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 4,5 procentenheter i Knivsta. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−1,9 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Knivsta om man jämför med andra kommuner i Uppsala.
Ungdomsarbetslösheten sjunker
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−1,4 procentenheter). I juli var 7,6 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 92 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med åtta personer på ett års sikt.
I och med den senaste månadens nedgång har de ungas arbetslöshet i Knivsta sjunkit tolv månader i följd (ner från 9,0 procent i juli 2025 till 7,6 procent nu).

Medan Knivsta har lägre total arbetslöshet än Uppsala, ligger ungdomsarbetslösheten 0,9 procentenheter högre i Knivsta.

Tabeller
| Knivsta | Uppsala län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 4,9 % | −0,1 % ▼ | 6,1 % | −0,3 % ▼ | 6,5 % | −0,6 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 9,4 % | −2,0 % ▼ | 13,2 % | −0,9 % ▼ | 13,5 % | −1,6 % ▼ |
| Bland ungdomar | 7,6 % | −1,4 % ▼ | 6,7 % | −0,5 % ▼ | 7,4 % | −0,6 % ▼ |
