Arbetslösheten bland utlandsfödda ökar i Sorsele – medan den sjunker i många andra kommuner i Västerbotten

Sorsele kommunArbetslöshet
Arbetsförmedlingens huvudkontor, fasadskylt

Elva av 15 kommuner i Västerbottens län såg en minskande arbetslöshet bland utlandsfödda i juli. I Sorsele däremot ökar den.

Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en uppgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Sorsele kommun med 3,3 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i juli på 9,9 procent.

Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.

Arbetslösheten i hela befolkningen uppåt något

Under juli månad rapporterade Sorsele kommun en total arbetslöshet på 3,6 procent. Det är en ökning jämfört med samma tidpunkt i fjol (+0,1 procentenheter). I Västerbottens län däremot sjunker arbetslösheten .

Sett till antalet personer betyder det att 39 av 1 083 invånare i åldern 16 till 661 år i Sorsele kommun var inskrivna som arbetssökande (två fler än i juli i fjol).

Graf: Arbetslöshet i Sorsele kommun och Västerbottens län

Sorsele går därmed mot strömmen i förhållande till andra kommuner i Västerbottens län. I de flesta andra kommuner i länet går arbetslösheten nedåt. Störst är minskningen i Skellefteå, där arbetslösheten sjunker med 2,9 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.

Även om arbetslösheten i Sorsele alltså ökar, så ligger den fortfarande under snittet i hela Västerbottens län (3,6 procent i kommunen, jämfört med 4,3 procent i hela länet). Vilhelmina har den lägsta arbetslösheten i länet (3,4 procent), medan Skellefteå har den högsta (5,1 procent).

I riket som helhet sjönk arbetslösheten i juli jämfört med året innan (−0,6 procentenheter) och ligger nu på 6,5 procent. 240 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.

Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,6 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (2,0 procent).

Karta: Arbetslöshetsutveckling kommun för kommun

Arbetslösheten bland utlandsfödda stiger betydligt

Arbetslösheten bland utlandsfödda var 9,9 procent i Sorsele under juli månad, motsvarande 18 av 182 personer. Det är 3,3 procentenheter fler än vid samma tidpunkt i fjol (+7 om man räknar personer).

Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 6,3 procentenheter i Sorsele. Det är en betydligt större skillnad än för ett år sedan (+3,2 procentenheter).

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen i Sorsele kommun

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Sorsele om man jämför med andra kommuner i Västerbotten. Vindeln har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Dorotea har den största.

Medan arbetslösheten bland utlandsfödda alltså ökar i Sorsele så minskar den i Västerbotten. Jämfört med juli förra året har andelen arbetslösa utlandsfödda i länet minskat med 4,4 procentenheter (till 9,9 procent).

Graf: Arbetslöshet bland utrikesfödda i Sorsele kommun och Västerbottens län

Tabeller

Sammanfattning: Så hög var arbetslösheten i juli
SorseleVästerbottens länHela landet
Hela arbetskraften3,6 %+0,1 % 4,3 %−1,0 % 6,5 %−0,6 % 
Bland utlandsfödda9,9 %+3,3 % 9,9 %−4,4 % 13,5 %−1,6 % 
Bland ungdomar-- 5,6 %−1,2 % 7,4 %−0,6 % 
Total arbetslöshet i Västerbottens län
KommunArbetslöshet i juliFörändring (12 mån)
Bjurholm4,1 %−1,9 % 
Dorotea4,8 %+0,2 % 
Lycksele3,6 %−0,8 % 
Malå4,2 %+0,2 % 
Nordmaling4,5 %−0,1 % 
Norsjö3,6 %−0,4 % 
Robertsfors3,8 %−0,1 % 
Skellefteå5,1 %−2,9 % 
Sorsele3,6 %+0,1 % 
Storuman4,0 %−0,4 % 
Umeå4,0 %−0,3 % 
Vilhelmina3,4 %−1,0 % 
Vindeln3,5 %+0,1 % 
Vännäs3,5 %−0,2 % 
Åsele3,8 %−1,1 % 
Arbetslöshet bland utlandsfödda i Västerbottens län
KommunArbetslöshet i juliFörändring (12 mån)
Bjurholm7,6 %−7,9 % 
Dorotea15,4 %+1,7 % 
Lycksele9,9 %−2,1 % 
Malå8,5 %+0,6 % 
Nordmaling13,5 %−1,9 % 
Norsjö11,1 %−0,3 % 
Robertsfors7,8 %+1,0 % 
Skellefteå11,7 %−11,2 % 
Sorsele9,9 %+3,3 % 
Storuman10,2 %−1,3 % 
Umeå9,1 %−0,6 % 
Vilhelmina9,3 %−2,6 % 
Vindeln6,1 %−0,2 % 
Vännäs8,5 %−0,8 % 
Åsele8,8 %−0,7 % 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.