Sedan juli 2024 har arbetslösheten bland utlandsfödda i Vingåkers kommun minskat. I juni fortsatte den utvecklingen.
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Vingåkers kommun med 1,4 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i juni på 22,7 procent.
Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen sjunker
Under juni månad rapporterade Vingåkers kommun en total arbetslöshet på 7,9 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,4 procentenheter). Även i Södermanlands län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 312 av 3 949 invånare i åldern 16 till 661 år i Vingåkers kommun var inskrivna som arbetssökande (13 färre än i juni i fjol).

Vingåker är inte den enda kommunen i Södermanland där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i åtta av nio kommuner. Störst är minskningen i Eskilstuna och Flen, där arbetslösheten sjunker med 0,7 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Den minskande arbetslösheten gör att Vingåker nu har i stort sett samma arbetslöshetsnivå som hela Södermanlands län. Trosa har den lägsta arbetslösheten i länet (3,7 procent), medan Eskilstuna har den högsta (10,2 procent). För att Vingåker skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Trosa skulle 166 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i juni jämfört med året innan (−0,5 procentenheter) och ligger nu på 6,4 procent. 231 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,3 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (1,9 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 22,7 procent i Vingåker under juni månad, motsvarande 137 av 604 personer. Det är 1,4 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−10 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för 23:e månaden i följd. Sedan juli 2024 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 26,5 till 22,7 procent.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 14,8 procentenheter i Vingåker. Det är en mindre skillnad än för ett år sedan (−1,0 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Vingåker om man jämför med andra kommuner i Södermanland. Eskilstuna har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet.
Ungdomsarbetslösheten sjunker betydligt
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−1,7 procentenheter). I juni var 9,9 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 42 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med sex personer på ett års sikt.

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Vingåker på i stort sett samma nivå som i Södermanland som helhet.

Tabeller
| Vingåker | Södermanlands län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 7,9 % | −0,4 % ▼ | 8,0 % | −0,5 % ▼ | 6,4 % | −0,5 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 22,7 % | −1,4 % ▼ | 17,7 % | −1,6 % ▼ | 13,4 % | −1,7 % ▼ |
| Bland ungdomar | 9,9 % | −1,7 % ▼ | 9,9 % | −0,7 % ▼ | 7,3 % | −0,5 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i juni | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Eskilstuna | 10,2 % | −0,7 % ▼ |
| Flen | 9,1 % | −0,7 % ▼ |
| Gnesta | 4,6 % | −0,3 % ▼ |
| Katrineholm | 7,9 % | −0,5 % ▼ |
| Nyköping | 7,3 % | −0,4 % ▼ |
| Oxelösund | 6,2 % | −0,3 % ▼ |
| Strängnäs | 5,6 % | −0,4 % ▼ |
| Trosa | 3,7 % | ±0,0 % ▸ |
| Vingåker | 7,9 % | −0,4 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i juni | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Eskilstuna | 19,7 % | −1,7 % ▼ |
| Flen | 19,7 % | −1,4 % ▼ |
| Gnesta | 9,2 % | −2,0 % ▼ |
| Katrineholm | 18,3 % | −1,1 % ▼ |
| Nyköping | 18,1 % | −1,9 % ▼ |
| Oxelösund | 12,4 % | −1,5 % ▼ |
| Strängnäs | 12,1 % | −1,6 % ▼ |
| Trosa | 8,0 % | −1,1 % ▼ |
| Vingåker | 22,7 % | −1,4 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i juni | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Eskilstuna | 10,6 % | −1,2 % ▼ |
| Flen | 9,6 % | −0,7 % ▼ |
| Gnesta | 6,3 % | −1,9 % ▼ |
| Katrineholm | 10,8 % | +0,1 % ▲ |
| Nyköping | 10,2 % | −1,2 % ▼ |
| Oxelösund | 13,9 % | +3,3 % ▲ |
| Strängnäs | 7,3 % | −0,3 % ▼ |
| Trosa | 7,1 % | +2,3 % ▲ |
| Vingåker | 9,9 % | −1,7 % ▼ |
