Det finns 661 annonser ute om lediga jobb i Lunds kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 11 juni låg det 661 annonser ute om lediga jobb i Lund, motsvarande omkring 800 tjänster. För en månad sedan fanns det 753 jobbannonser i kommunen, alltså 92 fler än idag. Förra månadens annonser motsvarade knappt 1 200 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Personliga assistenter | 57 | (+14) | 43 | (+7) |
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 56 | (−19) | 56 | (−8) |
| Grundutbildade sjuksköterskor | 55 | (−17) | 37 | (+1) |
| Buss- och spårvagnsförare | 30 | (+10) | 1 | (±0) |
| Forskarassistenter m.fl. | 27 | (−6) | 27 | (−6) |
| Doktorander | 21 | (−6) | 21 | (−6) |
| Grundskollärare | 19 | (−2) | 17 | (−4) |
| Företagssäljare | 17 | (−27) | 9 | (−6) |
| Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl. | 16 | (−18) | 5 | (−2) |
| Undersköterskor, vård- och specialavdelning och mottagning | 15 | (−7) | 8 | (−2) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 11 juni och 7 maj av utannonserade jobb där Lunds kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Lunds kommun var förra månaden 5,9 procent, vilket är 0,2 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Lund här.