Mellan mars och maj såldes 45 villor i Leksands kommun. Det är fler än någon tremånadersperiod sedan 2021.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda villorna i Leksands kommun hade ett genomsnittligt pris på 3,1 miljoner kronor. I fjol gjordes 36 affärer vid den här tiden på året.
I hela Dalarna såldes 581 villor för i snitt 2,5 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Leksand den här månaden.
Priserna på villor stiger i 91 av landets kommuner, medan de sjunker i 30 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Dalarnas län stiger priserna på villor i tre av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Borlänge där priserna steg med 5 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i tolv av länets 15 kommuner.
Elva försäljningar av bostadsrätter
Mellan mars och maj gjordes sammanlagt elva affärer med bostadsrätter i Leksands kommun. Det kan jämföras med tolv vid motsvarande tid i fjol.
De sålda bostadsrätterna i Leksands kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,8 miljoner kronor.
I hela Dalarna såldes 531 bostadsrätter för i snitt 1,4 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Leksand den här månaden.
Priserna på bostadsrätter stiger i 64 av landets kommuner, medan de sjunker i 41 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Dalarnas län står priserna på bostadsrätter stilla i två av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i tio av länets 15 kommuner.
Sex försäljningar av fritidshus
Mellan mars och maj gjordes sammanlagt sex affärer med fritidshus i Leksands kommun. Det kan jämföras med fyra vid motsvarande tid i fjol.
De sålda fritidshusen i Leksands kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,2 miljoner kronor.
I hela Dalarna såldes 75 fritidshus för i snitt 2,4 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Leksand den här månaden.
Priserna på fritidshus sjunker i 34 av landets kommuner, medan de stiger i 23 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Dalarnas län sjunker priserna på fritidshus i två av fyra kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Älvdalen där priserna sjönk med 11 procent. I Ludvika däremot steg priserna med 8 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i elva av länets 15 kommuner.
Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Avesta | 33 | 1,4 miljoner | |
| Borlänge | +5 % ▲ | 108 | 2,7 miljoner |
| Falun | +4 % ▲ | 116 | 3,7 miljoner |
| Gagnef | 28 | 1,7 miljoner | |
| Hedemora | 31 | 1,7 miljoner | |
| Leksand | 45 | 3,1 miljoner | |
| Ludvika | +4 % ▲ | 53 | 1,8 miljoner |
| Malung-Sälen | 20 | 2,2 miljoner | |
| Mora | 32 | 2,6 miljoner | |
| Orsa | 14 | 1,8 miljoner | |
| Rättvik | 22 | 2,7 miljoner | |
| Smedjebacken | 34 | 1,5 miljoner | |
| Säter | 23 | 1,8 miljoner | |
| Vansbro | 13 | 1,3 miljoner | |
| Älvdalen | 9 | 2,5 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Avesta | ±0 % ▸ | 50 | 0,4 miljoner |
| Borlänge | +9 % ▲ | 134 | 1,2 miljoner |
| Falun | ±0 % ▸ | 108 | 1,8 miljoner |
| Gagnef | 7 | 1,0 miljon | |
| Hedemora | 18 | 0,5 miljoner | |
| Leksand | 11 | 1,8 miljoner | |
| Ludvika | +4 % ▲ | 64 | 0,7 miljoner |
| Malung-Sälen | −1 % ▼ | 63 | 2,9 miljoner |
| Mora | 23 | 1,5 miljoner | |
| Orsa | 7 | 0,8 miljoner | |
| Rättvik | 12 | 1,0 miljon | |
| Smedjebacken | 13 | 0,6 miljoner | |
| Säter | 7 | 0,7 miljoner | |
| Vansbro | 0 | ||
| Älvdalen | 14 | 2,9 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Avesta | 3 | 1,4 miljoner | |
| Borlänge | 2 | 1,3 miljoner | |
| Falun | 6 | 1,6 miljoner | |
| Gagnef | 3 | 0,6 miljoner | |
| Hedemora | 1 | 1,7 miljoner | |
| Leksand | 6 | 1,2 miljoner | |
| Ludvika | +8 % ▲ | 7 | 2,4 miljoner |
| Malung-Sälen | +1 % ▲ | 20 | 4,4 miljoner |
| Mora | 4 | 1,3 miljoner | |
| Orsa | 5 | 3,0 miljoner | |
| Rättvik | 2 | 1,6 miljoner | |
| Smedjebacken | −6 % ▼ | 3 | 2,1 miljoner |
| Säter | 4 | 0,9 miljoner | |
| Vansbro | 1 | 0,9 miljoner | |
| Älvdalen | −11 % ▼ | 8 | 2,0 miljoner |
