Mellan mars och maj såldes 25 villor i Lekebergs kommun. Det är relativt många sett till aktiviteten på bostadsmarknaden i kommunen under de senaste tolv månaderna, samt det historiska snittet för den här tiden på året.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
Under mars till maj såldes det elva fler villor i Lekeberg än snittet för det senaste året. Mars till maj är, historiskt sett, en tid då det säljs fler villor än under resten av året, men också om vi tar det här i beaktande var bostadsmarknaden ovanligt aktiv under de senaste tre månaderna.
De sålda villorna i Lekebergs kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,8 miljoner kronor. I fjol gjordes tio affärer vid den här tiden på året.
I hela Örebro såldes 492 villor för i snitt 2,7 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Lekeberg den här månaden.
Priserna på villor stiger i 91 av landets kommuner, medan de sjunker i 30 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Örebro län stiger priserna på villor i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Kumla där priserna steg med 11 procent. I Karlskoga däremot sjönk priserna med 6 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i nio av länets tolv kommuner.
Elva sålda bostadsrätter
Mellan mars och maj gjordes sammanlagt elva affärer med bostadsrätter i Lekebergs kommun. Det kan jämföras med två vid motsvarande tid i fjol.
De sålda bostadsrätterna i Lekebergs kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,6 miljoner kronor.
I hela Örebro såldes 526 bostadsrätter för i snitt 1,6 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Lekeberg den här månaden.
Priserna på bostadsrätter stiger i 64 av landets kommuner, medan de sjunker i 41 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Fem sålda fritidshus
Mellan mars och maj gjordes sammanlagt fem affärer med fritidshus i Lekebergs kommun. Det kan jämföras med fyra vid motsvarande tid i fjol.
De sålda fritidshusen i Lekebergs kommun hade ett genomsnittligt pris på 0,9 miljoner kronor.
I hela Örebro såldes 41 fritidshus för i snitt 1,3 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Lekeberg den här månaden.
Priserna på fritidshus sjunker i 34 av landets kommuner, medan de stiger i 23 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Askersund | 23 | 1,8 miljoner | |
| Degerfors | 19 | 1,0 miljon | |
| Hallsberg | 36 | 2,0 miljoner | |
| Hällefors | 16 | 0,9 miljoner | |
| Karlskoga | −6 % ▼ | 57 | 2,0 miljoner |
| Kumla | +11 % ▲ | 45 | 3,2 miljoner |
| Laxå | 11 | 1,2 miljoner | |
| Lekeberg | 25 | 2,8 miljoner | |
| Lindesberg | 38 | 1,9 miljoner | |
| Ljusnarsberg | 7 | 0,8 miljoner | |
| Nora | 20 | 1,7 miljoner | |
| Örebro | +3 % ▲ | 195 | 3,8 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Askersund | 10 | 0,7 miljoner | |
| Degerfors | 8 | 0,3 miljoner | |
| Hallsberg | 14 | 0,7 miljoner | |
| Hällefors | 0 | ||
| Karlskoga | −22 % ▼ | 100 | 0,5 miljoner |
| Kumla | 24 | 1,4 miljoner | |
| Laxå | 2 | 0,2 miljoner | |
| Lekeberg | 11 | 1,6 miljoner | |
| Lindesberg | 22 | 0,7 miljoner | |
| Ljusnarsberg | 2 | 0,5 miljoner | |
| Nora | 11 | 0,7 miljoner | |
| Örebro | +8 % ▲ | 322 | 2,1 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Askersund | 7 | 1,2 miljoner | |
| Degerfors | 2 | 1,3 miljoner | |
| Hallsberg | 5 | 1,1 miljoner | |
| Hällefors | 3 | 1,7 miljoner | |
| Karlskoga | 1 | 1,3 miljoner | |
| Kumla | 0 | ||
| Laxå | 2 | 1,2 miljoner | |
| Lekeberg | 5 | 0,9 miljoner | |
| Lindesberg | 7 | 1,3 miljoner | |
| Ljusnarsberg | 0 | ||
| Nora | 3 | 1,3 miljoner | |
| Örebro | +10 % ▲ | 6 | 1,6 miljoner |
