Lista: Brotten med flest anmälningar i Vaxholm förra veckan

Vaxholms kommunBrottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 26 anmälningar om misstänkta brott i Vaxholms kommun den senaste veckan.

Under vecka 22 registrerade polisen 26 misstänkta brott i Vaxholms kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Vaxholms kommun under vecka 22
Brottskod (grupperad)Antal
Misshandel4
Skadegörelse3
Olaga hot3
Inbrottsstöld2
Övriga specialstraffrättsliga brott2
Fortkörning2
Trafikbrott1
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap1
Bedrägeri genom social manipulation1
Folkbokföringsbrott1
Hets mot folkgrupp1
Utpressning1
Stöld utan inbrott1
Övriga BrB-brott1
Vållande till kroppsskada1
Olovlig identitetsanvändning1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 22, medan andra avser en tidigare tidpunkt. Åtta av 26 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare fyra övriga ärenden i Vaxholms kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Vaxholms kommun under vecka 22
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan4
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 25 maj och 31 maj för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Misshandel i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 75 ärenden om misstänkta brott i Vaxholms kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 4 maj och 31 maj i Vaxholms kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Misshandel11
Skadegörelse8
Stöld utan inbrott8
Trafikbrott6
Olaga hot5
Bedrägeri genom social manipulation5
Ofredande4
Övriga specialstraffrättsliga brott3
Fortkörning3
Olovlig identitetsanvändning3
Inbrottsstöld2
Vållande till kroppsskada2
Våldsamt motstånd2
Narkotikabrott2
Cykelstöld2
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.